wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń i Jagiellonia - podobieństwa i różnice

Piłka nożna. Pogoń i Jagiellonia - podobieństwa i różnice

Piłka nożna. Pogoń i Jagiellonia - podobieństwa i różnice
Data publikacji: 2017-03-18 10:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-18 22:43
Wywietleń: 1149 225282

W sobotni wieczór piłkarze Pogoni Szczecin podejmują na własnym stadionie rewelacyjnego lidera z Białegostoku. Jagiellonia według ubiegłorocznego raportu firmy Deloitte legitymuje się przychodami mniejszymi od Pogoni o 3 mln zł.

Według raportu Granta Thorntona w sezonie 2015/16 wzbogaciła się z tytułu transferów o 1,8 mln euro, podczas gdy Pogoń o 245 tys euro (sprzedaż: Robak – 100 tys euro, Wojtkowski – 100 tys euro, Dąbrowski – 75 tys euro, kupno: Słowik – 30 tys, euro).

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat Jagiellonia w wyniku przeprowadzonych transferów zanotowała dodatni wynik na poziomie 5,5 mln euro, co stawia ją w krajowej stawce na czwartym miejscu – za Legią, Lechem i Wisłą.

Pogoń na przestrzeni ostatnich siedmiu lat zarobiła na różnicy z transferów 275 tys euro, czyli około 20 razy mniej, jak sobotni rywal. Jagiellonia sprzedała pięciu piłkarzy powyżej 1 mln euro i dziesięciu powyżej pół miliona euro. Pogoń nie sprzedała żadnego piłkarza powyżej jednego miliona euro i dwóch powyżej pół miliona euro.

Pogoń ma sponsora

Pogoń ma możnego sponsora – Grupę Azoty, Jagiellonia – nie. Pogoń ma do dyspozycji zespół boisk, Jagiellonia – nie, z kolei Jagiellonia ma nowy, piękny stadion, a Pogoń – nie. Z tego powodu wpływy z dnia meczowego w Jagiellonii były w poprzednim sezonie na poziomie 4 mln zł – dwa razy więcej, jak w Pogoni.

To efekt między innymi frekwencji. Na stadionie Jagielloni wyniosła w poprzednim sezonie ponad 10 tys, a na stadionie Pogoni niecałe 7 tys. Dziś Jagiellonia po 25 kolejkach ma na koncie o 16 punktów więcej i o 13 goli strzelonych więcej.

Pod koniec okienka transferowego oba kluby wzmocniły się zagranicznym napastnikiem. Wartości rynkowe Nadira Ciftciego i Williana Sheridana były podobne – w okolicach 1 mln euro. Ciftci został wypożyczony na trzy miesiące i w pierwszych czterech meczach nie zdobył gola i nie zaliczył asysty. Sheridan został natomiast przez Jagiellonię kupiony za 300 tys euro - to rekordowy dla Jagiellonii transfer w ostatnich pięciu latach - i po dwóch meczach ma na koncie dwie asysty.

Pierwsi tracą gola

Pogoń i Jagiellonia mają podobny problem. Jedni i drudzy z reguły jako pierwsi tracą gola. Pogoni na 13 ostatnich meczów zdarzyło się to 11 razy, natomiast Jagiellonii na 7 ostatnich spotkań aż 6 razy.

- Nie ma w polskiej lidze łatwych meczów – powiedział przed wyjazdem do Szczecina trener Jagiellonii Michał Probierz. - Trzeba pamiętać, że każde spotkanie jest trudne. Dlatego musimy robić wszystko, aby w każdym meczu grać z takim samym zaangażowaniem. Nie możemy też ciągle zaczynać od straty bramki, aczkolwiek jeśli mamy tracić gole jako pierwsi i mimo to wygrywać, to też będzie dobrze. W Szczecinie chcemy przede wszystkim wygrać.

Żółto-Czerwoni do Szczecina tym razem nie jechali autokarem. Jagiellończycy w piątek rano wyruszyli pociągiem do Warszawy, skąd polecieli samolotem na Pomorze Zachodnie.

- Rzeczywiście, do Szczecina polecimy samolotem z Warszawy, ale powinno być to normą, a nie jest. Dobrze jednak, że tak się stanie przed meczem z Pogonią i wierzę, że to nam pomoże – zaznaczył trener Jagi przed wyprawą do Szczecina. - Gdy Legia czy Lech są na pierwszym miejscu, to o nich się mówi, a gdy pierwszy jest kto inny, to mówi się, że te drużyny gonią lidera. To jest normalne i trzeba to przyjąć. Chcemy jak najdłużej utrzymać pozycję, którą zajmujemy. (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Czytelnik
A może jagielonia ma prezesa myślącego a pogoń nie?
2017-03-18 22:28:52
jolek
A może napiszecie coś o "wspaniałych" kibicach Jagiellonii? Jechałam z nimi dzisiaj do Szczecina w jednym pociągu. Brawo Policja!!!!!
2017-03-18 22:08:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy