wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń bez trenera

Piłka nożna. Pogoń bez trenera

Piłka nożna. Pogoń bez trenera
Data publikacji: 2017-10-31 18:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-02 14:08
Wywietleń: 3320 299106

W maju prezes Jarosław Mroczek dumnie ogłosił, że nowym trenerem Pogoni Szczecin został Maciej Skorża. Kontrakt został podpisany na dwa lata.

Cztery miesiące po rozpoczęciu okresu przygotowawczego, trzy miesiące po rozpoczęciu rozgrywek ligowych, Maciej Skorża przestał być szkoleniowcem Pogoni. Zadecydowały o tym fatalne wyniki.

Nikt się tego w Szczecinie nie spodziewał, jednak prezes Pogoni już po raz drugi podpisał z trenerem długą umowę i po raz drugi trener od podpisania tej umowy nie wytrwał na stanowisku nawet do końca rundy.

Minęło już 30 lat, od kiedy jeden trener przepracował w Pogoni dwa pełne sezony. Tym szkoleniowcem był nieżyjący już Leszek Jezierski, który dysponował drużyną złożoną z najlepszych graczy w historii klubu, wywalczył wicemistrzostwo Polski, zakwalifikował się z drużyną do pucharu UEFA.

Od tamtej pory żaden inny szkoleniowiec nie wytrzymał dwóch pełnych sezonów. Miał nim być Dariusz Wdowczyk, miał nim być Maciej Skorża, ale żaden z nich nie wypełnił umowy choćby w małej części.

W piłce nożnej dzieją się rzeczy bardzo nieprzewidywalne i trzeba być na różne okoliczności przygotowanym. Jarosław Mroczek nie brał pod uwagę czarnych scenariuszy, a przecież Maciej Skorża w swoim ostatnim miejscu pracy w Lechu miał podobną passę, jak w Pogoni.

Związane ręce

Dwuletnia umowa z Maciejem Skorżą powodowała, że klub po części związał sobie ręce i prawdopodobnie poniósł z tytułu przedwczesnego zwolnienia szkoleniowca duże finansowe konsekwencje.

Pogoń mogła się mocniej zastanowić nad podpisaniem długiej umowy z trenerem, który podczas swojej ostatniej pracy w Lechu Poznań też miał w rundzie jesiennej niemal identyczne problemy, jak obecnie w Pogoni.

Trener wywalczył z Lechem mistrzostwo Polski, ale później w dość zaskakujący sposób doprowadził wzmocnioną drużynę do ostatniego miejsca w tabeli. W Pogoni pamiętano jednak o wywalczonych trofeach szkoleniowca, które trener ze swoimi drużynami zdobywał w klubach o zdecydowanie większych możliwościach, niż Pogoń.

Pogoń jeszcze przed zakończeniem poprzedniego sezonu ogłosiła, że w klubie pracować będzie inny szkoleniowiec, niż Kazimierz Moskal. Mogła wybierać i wybrała najgorzej, bo prezes Mroczek zasugerował się bogatym CV trenera, a nie wziął pod uwagę zupełnie innej sytuacji, w jakiej znalazł się szkoleniowiec.

Wyzwanie dla Skorży

Pogoń dla trenera Skorży była nowym wyzwaniem, z którym sobie nie poradził, ale klub nie pomógł mu. Nowy trener nalegał na wzmocnienia, natomiast prezes Jarosław Mroczek publicznie na konferencji prasowej stwierdził, że największym wzmocnieniem jest trener, którego po trzech miesiącach od wypowiedzenia tamtych słów zwolnił.

Mało tego, prezes Mroczek nie ukrywał, że okres dwuletni jest dopiero początkiem współpracy, że ta planowana jest na zdecydowanie dłuższy okres. Publicznie namawiał szkoleniowca na sprowadzenie do Szczecina rodziny, zmiany miejsca zamieszkania, szkół dla swoich synów. Powiedział to prezes, w którego klubie nigdy żaden trener nie przepracował dwóch pełnych sezonów.

Pogoń przed rozpoczęciem nowego sezonu miała duży komfort, mogła wybrać dowolnego trenera. Na rynku wolni byli między innymi: Waldemar Fornalik, czy Maciej Bartoszek.

Szkoleniowcy ci zostali zatrudnieni w trakcie sezonu przez głównych konkurentów Pogoni do utrzymania się: Termalikę i Piasta i wychodzą na tym znakomicie. Drużyny pod wodzą tych trenerów zanotowały postęp, wyprzedziły portowców w tabeli i nawet dość mocno się oddaliły.

Skorża lepszy od Bartoszka?

Prezes Mroczek przed zatrudnieniem trenera uznał, że znakomite szkoleniowe CV Macieja Skorży jest większą gwarancją na sukces, niż świetna trenerska praca Macieja Bartoszka w Koronie Kielce w ostatnim sezonie. CV Macieja Skorży było lepsze, ale efekty pracy w ostatnich klubach zdecydowanie już przemawiały za Bartoszkiem. Nie dla Jarosława Mroczka.

Podobnie było przed rokiem. Pogoń nie była zainteresowana zatrudnieniem Marcina Brosza, który wykonał znakomitą pracę w Koronie Kielce, ale zatrudniła Kazimierza Moskala, który nie przepracował żadnego pełnego sezonu w ekstraklasie. Poza Wisłą Kraków, z której się wywodzi, w której spędził większość piłkarskiego i trenerskiego życia, nie znalazł przed pracą w Pogoni miejsca w żadnym klubie ekstraklasy.

Pogoń wyżej oceniła trenerski potencjał Kazimierza Moskala, niż Marcina Brosza, który sukcesy odnosił nie tylko w Koronie Kielce, ale też w Piaście Gliwice, którego doprowadził do europejskich pucharów.

Brosz obecnie jest trenerem lidera ekstraklasy, z którym uzyskał w tym roku awans. Dwa sezony temu Górnik spadał z najwyższej klasy rozgrywkowej, Pogoń była czołową drużyną w tabeli, dziś Górnik jest liderem, Pogoń czerwoną latarnią. W dużej części dlatego, że Pogoń źle dobierała szkoleniowców.

Mandrysz i Kaczmarek

Pogoń nie była zainteresowana zatrudnieniem takiego szkoleniowca, jak Piotr Mandrysz, do poniedziałku rano nie kontaktowała się też z Marcinem Kaczmarkiem. To są trenerzy, którzy robili awanse, utrzymywali zespoły w ekstraklasie, działali w trudnych, stresowych warunkach, sprawdzali się, ale Pogoń tego rodzaju szkoleniowcami nie była zainteresowana.

Można się z tego domyślać, że szkoleniowcy pracujący w klubach nie zaliczających się do krajowej elity, nie mający nigdy zawodowego kontaktu z klubami z wyższych piłkarskich sfer, to nie są dla Jarosława Mroczka odpowiedni kandydaci do tego, by zostać trenerem w Pogoni - klubie, który nigdy nie wywalczył żadnego trofeum.

To jest trochę jak z piłkarzami, których Pogoń zatrudnia. Zdecydowanie więcej zaufania mają ci, którzy grali w dużych klubach, reprezentacji, europejskich pucharach, a nie ci, którzy wyróżniają się na przykład w I lidze, dobrze rokują, maja potencjał, ale znajdują się na peryferiach krajowego futbolu. W Pogoni jest ewidentnie problem z oceną wartości, umiejętności, potencjału zarówno piłkarzy, jak i szkoleniowców i nie wróży to dobrze na przyszłość.

Potrzeba chwili

Zwolnienie Macieja Skorży było potrzebą chwili, trener nie poradził sobie z nową dla niego sytuacją, a Pogoń nie brała nawet pod uwagę, że tak może się stać. Z dużymi obawami czekać będziemy na kolejną bardzo ważną decyzję Jarosława Mroczka. Jest duża szansa, że już w czwartek poznamy nowego szkoleniowca, wtedy poprowadzi drużynę już w niedzielnym meczu z Legią Warszawa.

Pogoni potrzebny jest trener, który umie radzić sobie w klubach nie zawsze świetnie zorganizowanych, ale takich, gdzie trzeba umieć radzić sobie z trudnymi sytuacjami, gdzie trzeba umieć wydobyć potencjał od piłkarzy, a nie czekać na gotowe transfery, których zbyt wiele zimą na pewno nie będzie.

Dotąd te wybory były kiepskie, trochę megalomańskie, jednocześnie zaskakujące. Trener nie załatwi wszystkich problemów, ale jednak może być znaczącą wartością dodaną. Nie każdy trener pasuje do każdej drużyny, każdego klubu. Skorża do Pogoni nie pasował. ©℗

Wojciech PARADA

Fot. twitter

Komentarze

Też kibic
Krótka uwaga do komentarza autorstwa(Jak ?)... Człowieku, jeżeli cokolwiek będziesz w przyszłości komentować, to proszę weź do ręki słownik języka Polskiego. Tak na marginesie - nazwisko byłego już trenera Pogoni piszemy przez "Ż" a nie przez "RZ". Zarzucasz redaktorowi rzekomą "parodię". Parodią to jest Twoja pisownia. Obciach !!! Nie wstyd Ci...? To tyle tytułem wstępu. Szanowni Państwo, w istocie tematu pragnę wyjaśnić, iż Skorża podjął pracę w Pogoni z przyczyn oczywistych. Nie miał po prostu zatrudnienia. Warto przypomnieć, że skład jakim dysponowała Pogoń w nowym sezonie zbytnio nie odbiegał od poprzedniego, nawet w formacji ataku. Zatem wiedział, jakim potencjałem będzie dysponował. Załóżmy, że wzbogacono by się o dobrego, rasowego napastnika, czy on uchroniłoby Pogoń przed utratą niemalże w każdym meczu po trzy gole, przerywając tym samym nieprzerwane pasmo porażek? Czy odmieniłby oblicze Pogoni? Nie sądzę. Faktem jest to, że nie potrafimy wykorzystać dogodnych sytuacji,lecz to nie jest bezpośrednią przyczyną aktualnej pozycji w tabeli. Właściwie prowadzona polityka transferowa leży u podstaw osiągania dobrych wyników. A ta niestety, w wydaniu osoby odpowiedzialnej w Pogoni jest porażająca. Człowiek ten albo nie potrafi podołać temu zadaniu, bądź robi to celowo tj. na zasadzie kupna za nie wiele lub wypożyczenia, by potem sprzedać z nawiązką. Wystarczy ocenić przydatność nowych nabytków Pogoni w bloku defensywnym i pomocy. Dochodzą również kwestie zawierania kontraktów. Kompletna porażka. Jakby nie oceniać, ten pan powinien zostać natychmiast pozbawiony tej funkcji. Zatem nie doszukujmy się przyczyn spowodowanych wyłącznie indolencją strzelecką. Problem tkwi o wiele głębiej. Podejrzewam o świadomym działaniu kierownictwa klubu, które wykorzystując jego nazwę, traktuje Pogoń jako swoiste podwórko transferowe służące wyłącznie interesowi tychże osobom. To tyle. Pozdrawiam kibiców i Pana redaktora.
2017-11-02 13:40:54
pracownik klubu
Nic się nie pisze o stolarczyku czyżby dyrektor sportowy klubu był bez winy.Dlaczego nikt sie nie upomina o pozbycie stolarczyka z klubu.Skoro stolarczyk jest bez winy to znaczy, że ta funkcja jest nie potrzebna skoro nie podejmowała żadnyvh decyzji
2017-11-02 11:45:53
abc
Gdyby nie lata 90 plus minus i to co sie działo w filmie Piłkarski Poker tego klubu pewnie juz dawno by nie bylo, no ale wielu swoje zarobilo(tych co mieli grac ) ,a biedni kibice mysleli ze ich doping ma wpływ na wynik druzyny ,jeden wielki kabaret aktorow i widzow, żenada i strata czasu, brakuje tylko ruskich sportowcow na dopingu ,ale to bylo w strongmanach a teraz maja walki w klatkach kolejna zenada
2017-11-01 23:09:35
o
Pogoni jest potrzebny cyklon bo huragan jest za słaby aby przewietrzyć i zarząd i zespół. liczenie na to że jak Skorża odejdzie to się wszystko zmieni jest krzewieniem własnej paranoi. z zarządu powinni odejść indolentni zarządzacze a z zespołu dziadki -75% zespołu jest na sprzedaż za symboliczną złotówkę
2017-11-01 11:56:10
@znowu
mroczek wez sie za robote a nie za komentarze ok?
2017-11-01 08:50:07
5rrrr
Po szkodzie każdy jest mądry. Gdyby zatrudniono innego trenera to dziś pewnie byłyby narzekania -"dlaczego nie zatrudniono Skorży"
2017-11-01 08:45:40
Jak ?
Parada to co tu napisales to jest po prostu PARODIA !Kazdy zarzad extraklasy jakby mial mozliwosc wziecia Skorzy to by go tez wzial ! dlatego w zaden sposob nie mozna i nie trzeba krytykowac Mroczka ze go wzial,z drugiej strony nie rozumie Skorzy po co sie podjal pracy w Pogoni ? przeciez ten sklad byl slaby,jedynie gdyby mieliby przyjsc nowi lepsi zawodnicy to wtedy,ale przeciez nie przyszli.Pozatym zaden trener z tym skladem nie wiele dobrego by nie zrobil,jak mozna w ogole przystepowac do rozgrywek extraklasy bez napastnikow ????Listkowski i Zwolinski to poziom najwyzej na III lige,i tu wlasnie lezy najwiekszy bol w Pogoni niema zawodnikow ktorzyby wykanczali akcje-dlatego z kazdym trenerem byloby to samo !Panie Parada a Pan sie uwzioles ze Skorzy to nie byl ten wlasciwy trener...powtarzam kazdy trener mialby podobny wynik !Panie Parada pan jestes znawca od pilki noznej ?
2017-11-01 08:34:19
pogoń
No jeżeli Pogoni marzą się sukcesy to nie ma się co oszukiwać, ale potrzebny jest trener z górnej półki. I nie róbmy sobie nadziei że tańszy o gorszy trener jest wyjściem optymalnym dla Pogoni. Ostrzegam że takie nieodpowiedzialne ruchy doprowadzą Pogoń do drugiej ligi.
2017-10-31 22:06:43
Pawkas
Trafne uwagi, które ewidentnie wskazują na brak wyczucia i umiejętności menadżerskich jakie powinny posiadać takie osoby jak prezes i dyrektor sportowy zarządzający ekstraklasowym klubem w 40 milionowym kraju. Analizując sytuację można dojść do wniosku, że zazwyczaj zatrudniało się trenerów trochę mniej charakternych, którzy nie do końca potrafią zarządzać szatnią. A tych z jajem ale niewygodnych (np. Michniewicza) zwalnia się bo zaczynają w pewnym momencie rozszyfrowywać dyletantów zarządzających klubem... Podobnie jest w przypadku prowadzonych transferów, zawodnicy widząc nieporadność rządzących i ich nieporadność - nie będą niestety grali na 100% możliwości. Tyle w temacie...
2017-10-31 20:35:58
Znowu ...
Znowu wywody prezes to, prezes tamto a może trzeba popatrzeć z drugiej strony: trenerzy nie chcą podpisywać krótkich umów? Bo kto by chciał ... Pamiętam za to te artykuły chwalące wybór Skorży na trenara, też w Kurierze.
2017-10-31 19:50:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy