środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Piotrowski piłkarzem lutego

Piłka nożna. Piotrowski piłkarzem lutego

Piłka nożna. Piotrowski piłkarzem lutego
Data publikacji: 2018-03-05 17:44
Wywietleń: 1258 316974

Jakub Piotrowski uznany został przez sportową redakcję „Kuriera Szczecińskiego” za najlepszego piłkarza lutego. Wynika tak z ocen, jakie przyznajemy po każdym ligowym i pucharowym meczu. Nasz pomocnik zwyciężył w miesiącu, który dał drużynie nadzieję na uniknięcie degradacji, na którą zanosiło się bezspornie jeszcze trzy miesiące temu.

Luty był dla drużyny Pogoni równie udanym miesiącem, jak grudzień. Zespół w czterech meczach zapracował na średnią 1,75 punktu na mecz. To dokładnie taka sama skuteczność zdobywania punktów, jak w grudniu. Z taką średnią drużyna utrzyma się na pewno, ale doskonale wiadomo, że trudno będzie ją utrzymać w kolejnych spotkaniach.

Zespół w lutym rozegrał cztery bardzo ważne mecze i tylko w jednym przegrał – z kandydującym do mistrzowskiego tytułu Lechem w spotkaniu, które dla Pogoni było jednym z dwóch słabszych. W dwóch na cztery lutowe mecze Pogoń była zespołem lepszym, ale w tym najlepiej rozegranym w Zabrzu udało się wywalczyć tylko punkt, a zespół nie zdobył choćby jednego gola.

Nowe oblicze

Pogoń od wodzą trenera Kosty Runjaica legitymuje się średnią zdobytych punktów na poziomie 1,5 na mecz, ale trzeba też pamiętać o tym, że szkoleniowiec objął drużynę w bardzo złym momencie i bardzo szybko zdołał zespół odmienić, nadać nowe oblicze, wprowadził zdrowe zasady. Dziś szczeciński zespół postrzegany jest jako jeden z najlepiej grających w piłkę, choć zajmuje miejsce zagrożone degradacją.

Jakub Piotrowski w lutowych meczach jako jeden z sześciu piłkarzy sklasyfikowany był we wszystkich czterech. W aż trzech wypadł bardzo dobrze (Sandecja, Wisła, Górnik), w jednym dobrze (Lech). To pozwoliło mu wygrać lutową klasyfikację zdecydowanie, a najgroźniejszych konkurentów miał w osobach obrońców: Ricardo Nunesa, Laszy Dwaliego i Cornela Rapy.

Piotrowski wygrał nasze zestawienie już po raz drugi w obecnym sezonie, poprzednio triumfował w listopadzie, w grudniu też należał do najlepszych. Oznacza to, że wysoką formę zachowuje od dłuższego czasu, jest pierwszym piłkarzem w obecnym sezonie, który wybrany został najlepszym piłkarzem miesiąca już dwa razy.

Pogoń w lutowych meczach zdobyła sześć goli, a Piotrowski jako jeden z dwóch piłkarzy w drużynie uczestniczył przynajmniej w dwóch strzelonych bramkach. Za każdym razem było to w zwycięskich spotkaniach – z Sandecją zdobył gola, a w pojedynku z Wisłą zaliczył asystę. Drugim piłkarzem z przynajmniej jednym golem, lub asystą w lutowych meczach jest Kamil Drygas.

Wysoka średnia

Piotrowski w czterech lutowych meczach wypracował średnią not na poziomie 4,75 (w skali od 1 do 5). To równie wysoka średnia, jaką w poprzednim notowaniu wypracował Kamil Drygas. To ewidentnie pokazuje, że dwa zimowe miesiące były dla Pogoni bardzo dobre, z czego wynikają również wysokie oceny dla piłkarzy.

Oceny, które wystawiamy po każdym meczu, są zawsze opisowe, ale zamieniając je na skalę punktową (duże brawa to 5 punktów, oklaski – 4, solidny ligowiec – 3, poniżej średniej – 2, poniżej przyzwoitości – 1, występ zaliczony – bez oceny), wychodzi, że to właśnie nasz pomocnik był najlepszym piłkarzem Pogoni w minionym miesiącu.

Wyniki drużyny w lutowych meczach były bardzo dobre, prócz Piotrowskiego dużo dobrego da się powiedzieć o wielu innych piłkarzach. Po jednym bardzo dobrym i jednym dobrym meczu rozegrało trzech naszych zagranicznych defensorów: Ricardo Nunes, Lasza Dwali i Cornel Rapa, a także dwaj napastnicy: Łukasz Zwoliński i Adam Buksa.

Żaden z nich nie zdobył gola, ale obaj swoją postawą mocno się drużynie przysłużyli, w lutowych meczach dali drużynie zdecydowanie więcej, niż najbardziej rozreklamowany napastnik w zespole Morten Rasmussen, choć to Duńczyk zdobył w pierwszych czterech meczach gola, a Buksa i Zwoliński nie.

O żadnym z piłkarzy nie da się powiedzieć, że w lutowych meczach rozczarował. Może poza Rafałem Murawskim, który w meczu z Sandecją zagrał na średnim poziomie, zawiódł natomiast w pojedynku z Lechem, kończył mecz z kontuzją i w kolejnych meczach na boisku się już nie pojawił.

Zastrzeżenia do Fojuta i Delewa

Z graczy podstawowych teoretycznie najwięcej zastrzeżeń można mieć do tych, których sprowadzenie do Pogoni miało zapewnić spokój i stabilizację. Jarosław Fojut praktycznie w każdym z meczów popełnia przynajmniej jeden poważny w skutkach błąd, natomiast Spas Delew spadek formy opłacił ławką rezerwowych w meczu z Górnikiem.

Tylko w jednym meczu klasyfikowani byli: Sebastian Rudol, Hubert Matynia i Tomasz Hołota. Dwaj pierwsi wypadli bardzo dobrze, a Hołota dobrze. Każdy z nich potwierdził, że wchodząc na boisko jest w stanie nie tylko zastąpić poprzedników, ale również dodać drużynie jakości.

O pierwszym lutowym występie Piotrowskiego, zakończonym zwycięstwem 4:1 nad Sandecją Nowy Sącz w Szczecinie pisaliśmy w sposób następujący:

według platformy skautingowej InStat był najlepszym piłkarzem na boisku i rzeczywiście mocno zapracował na to miano. Aktywny, ciągle pod grą, uniwersalny, zdobył gola, przebiegł najwięcej kilometrów, 11 wygranych pojedynków.”

Później przyszedł przegrany 0:2 występ z Lechem w Poznaniu. Jakuba Piotrowskiego oceniliśmy po tamtym spotkaniu w sposób następujący:

najlepszy piłkarz w szczecińskiej drużynie, najbardziej widoczny, najbardziej aktywny, dobre wybory, nie tracił piłek, inicjował atak pozycyjny, twardy i nieustępliwy w defensywie, absolutny lider, choć najmłodszy w drużynie.”

Po trzecim lutowym spotkaniu przeciwko Wiśle Płock o jego grze pisaliśmy w sposób następujący:

najlepszy piłkarz na boisku, asysta przy golu Drygasa, rozpoczął akcję dającą drugą bramkę, najwięcej strzałów, choć ani jednego celnego, najwięcej wygranych pojedynków - 22, najwięcej udanych dryblingów - 5.”

Nasza ocena ostatniego lutowego występu Jakuba Piotrowskiego podczas środowego meczu z Górnikiem w Zabrzu była następująca:

„ponownie wyróżniający się gracz w drużynie, choć tym razem nieco w cieniu innych kolegów z drużyny. Królował w środkowej strefie boiska, mnóstwo odbiorów, ofiarny, zdecydowany, aktywny w ofensywie.". ©℗

Wojciech PARADA

Piłkarze miesiąca w sezonie 2017/18

Lipiec 2017              3 mecze       Ricardo Nunes       średnia not – 4,7
Sierpień 2017          5 meczów    Łukasz Załuska      średnia not – 4
Wrzesień 2017        5 meczów    David Niepsuj         średnia not – 3,2
Październik 2017    3 mecze       Spas Delev              średnia not – 3,66
Listopad 2017         3 mecze       Jakub Piotrowski    średnia not – 3,66
Grudzień 2017        4 mecze        Kamil Drygas          średnia not – 4,75
Luty 2018                4 mecze       Jakub Piotrowski    średnia not – 4,75

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie