piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA]

Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA]

Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA]
Data publikacji: 2020-06-27 17:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-30 00:26
Wywietleń: 2668 461300

W minionym tygodniu na budowanym stadionie piłkarskim w Szczecinie zamontowano 8,7 tysięcy fotelików. Pokryły one dwie budowane trybuny: zachodnią i południową. Prezentują się bardzo efektownie. Na trybunie południowej widnieje napis Pogoń i data powstania klubu. Robotnicy kończą poszycie zadaszenia nad trybuną południową.

Wszystkie foteliki okryte są folią, wciąż bowiem trwają prace budowlane, a do zakończenia pierwszej części inwestycji jeszcze trochę brakuje. Między innymi trwają prace wykończeniowe w pawilonach, a także w budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Prowadzone są też prace związane z ciągami komunikacyjnymi.

Pierwszy etap zakładał zakończenie prac do drugiego kwartału obecnego roku kalendarzowego. Jednocześnie rozpoczęła się inwestycja przy budowie trybuny wschodniej. Burzone są trybuny boiska bocznego numer 2. Tam również powstaną nowe miejsca dla kibiców. Budowlańcy czekają na zakończenie sezonu i wówczas przystąpią do przesunięcia boiska. To jest dość skomplikowana operacja, która potrwa kilka tygodni.

Gołym okiem widać, że prace prowadzone są w dobrym tempie, inwestycja porusza się do przodu, jednak niemal wszystkie elementy przy stadionowej inwestycji są opóźnione w stosunku do pierwotnego harmonogramu prac, który został ogłoszony kilka tygodni po wejściu firm budowlanych na teren obiektu.

Trzymiesięczne opóźnienie

Najważniejsza część inwestycji pierwszego etapu budowy, to oczywiście oddanie do użytku dwóch trybun wraz z całym zapleczem gastronomicznym, sanitarnym, parkingami, ciągami komunikacyjnymi. Zakładany termin oddania do użytku tej części trybun to 30 czerwca. Dziś wiemy, że opóźnienie będzie około trzymiesięczne. W optymistycznym scenariuszu.

Choć foteliki na trybunach są już zamontowane, to zakończenie prac przy tych dwóch trybunach nastąpi za około dwa miesiące. Później nastąpi proces odbioru technicznego i też będzie to trwało kilka tygodni. Pierwsi kibice usiądą na nowych trybunach najwcześniej pod koniec września, a bardziej prawdopodobny termin, to połowa października.

Nowy sezon piłkarski rozpocznie się pod koniec sierpnia. Pogoń w pierwszych kolejkach nowego sezonu zagra najprawdopodobniej w roli gości. Wszystko po to, żeby zdążyć z przesunięciem boiska wraz z całym system grzewczym i nawadniającym w stronę trybuny zachodniej. Powinno się to udać do połowy września.

Już pod koniec ubiegłego roku miały być oddane do użytku dwa boiska treningowe. Mija drugi kwartał 2020 roku, a te boiska wciąż nie są gotowe, wciąż trwają przy nich prace. W drugim kwartale obecnego roku, czyli do końca czerwca miały być oddane do użytku dwa kolejne boiska treningowe numer 5 i 6 i też ciągle czekamy na zakończenie prac z nimi związanych.

Prace wykończeniowe przy budynku CSDiM

Do końca drugiego kwartału miał być oddany budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży i też wciąż nie jest gotowy. Wewnątrz pomieszczenia trwają prace wykończeniowe, ale pierwotny termin nie został dotrzymany, choć ma to niewielkie znaczenie przy procesie budowy całego obiektu. Ten przebiega bez zakłóceń, choć z pewnym poślizgiem.

W drugim kwartale obecnego roku miała się rozpocząć budowa trybuny północnej, jednak z uwagi na opóźnienia z oddaniem do użytku dwóch pierwszych trybun: zachodniej i południowej, proces ten został opóźniony i jeszcze się nie rozpoczął. To będzie zdecydowanie bardziej skomplikowana część budowy, bowiem z licznymi pomieszczeniami szatniowymi, gastronomicznymi, sanitarnymi i innymi.

Termin zakończenia wszystkich prac ustalono na pierwszy kwartał 2022 roku, jednak wobec zauważalnych opóźnień wygląda na to, że może być problem z oddaniem do użytku wszystkich trybun stadionu od początku sezonu piłkarskiego 2022/23, czyli za nieco ponad dwa lata. To jest termin bardzo ambitny jak na zakres całej inwestycji, ale trudny do zrealizowania.

Kosztowna inwestycja

Nowy stadion wraz z całym zapleczem infrastrukturalnym, treningowym, to wstępny koszt 364 mln złotych, a miasto na cel przygotowało nawet blisko 400 mln złotych. 30 mln złotych udało się pozyskać z Ministerstwa Sportu. Cała reszta pochodzi ze środków miejskich, czyli podatników. To jedna z najdroższych miejskich inwestycji Szczecina w czasach powojennych.

Obecnie trwają stadionowe inwestycje w kilku innych miastach. W Łodzi dobudowywane są trzy trybuny do jednej już istniejącej na stadionie ŁKS. Łączny koszt obiektu mogącego pomieścić 18 tys. kibiców to 220 mln złotych. Pierwsza część zamknęła się w kwocie 90 mln złotych, budowa trzech kolejnych trybun od podstaw z pomieszczeniami do wykorzystania, to 130 mln złotych.

W Sosnowcu natomiast trwa budowa stadionu o pojemności 12 tys kibiców z możliwością rozbudowy do 14,5 tys publiczności i koszt tej inwestycji wynosi 147 mln złotych. Rozpoczęła się też rozbiórka starego stadionu w Płocku. Tam powstanie obiekt na 15 tys kibiców za kwotę 166 mln złotych. ©℗ Wojciech Parada

Fot. R. Pakieser

Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA] Piłka nożna. Piękny napis i opóźnienie [GALERIA]

Komentarze

Mistrz Florian
Na tym stadionie grubo ponad tysiąc meczów rozegrała Pogoń w różnych rozgrywkach. Także to stadion Pogoni. Żegnam laików, malkontentów, płaczków i zakompleksionych.Widzę,że kolega redaktor też zaczyna bić pianę. Co... nie będzie imprezek, darmowych kiełbas i alkoholu?
2020-06-30 00:10:14
ile
a nie 8,7 tys jak podawał klub?
2020-06-29 14:24:54
ile
to w końcu ile, bo klub podawał 8,7tys krzesełek?
2020-06-29 14:23:49
Dokładnie
To nie jest stadion Pogoni. To jest stadion Szczecina.
2020-06-28 18:58:48
400mln
za puste trybuny - skandal
2020-06-28 18:53:18
Robert
Napis może i piękny, a gdzie napis „Szczecin”? To w końcu z miejskich pieniędzy budowany jest stadion. W Poznaniu nie ma nazwy klubu, a jest piękny napis z nazwą miasta. Nie tylko mecze Pogoni będą się odbywać na tym obiekcie. Miasto jak zwykle nie dba o promocję wizerunku Szczecina. Podobnie jak na drogowskazach nowych węzłów na S3 brak nazwy Szczecin.
2020-06-28 10:07:00
koles
dlaczego krzystek płaci z moich podatków na tych nieudaczników co przynoszą wstyd notorycznie....ułatwia tym samym robienie biznesu mroczkowi który produkuje i sprzedaje piłkarzy pozorując że walczy o ambitne cele...kpina
2020-06-28 09:41:11
Piękny?
A co z dziwacznym ustawieniem krzesełek w narożniku? Dlaczego czarny kolor większości krzesełek pasuje do Szczecina?
2020-06-27 21:37:15
Kibic
To ile już jest kary za opóźnienia?!
2020-06-27 19:45:07

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie