piątek, 10 kwietnia 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Mruk po naukę

Piłka nożna. Mruk po naukę

Piłka nożna. Mruk po naukę
Data publikacji: 2020-01-31 21:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-31 22:10
Wywietleń: 1049 440761

W Pogoni Szczecin zamiast solidnych wzmocnień dostaliśmy podczas zimowego okna transferowego informacje na temat zainteresowania nastolatkami, którzy nie tylko dla kibiców, ale również dla mocniej zaangażowanych w futbol młodzieżowy trenerów i skautów są postaciami dość anonimowymi.

Niespełna 19-letni Bartłomiej Mruk zostanie piłkarzem Pogoni od lipca tego roku, natomiast o dwa lata młodszy Janusz Nojszewski sprawdzany był na testach w zespole juniorów. Obaj stanowią ciekawą perspektywę, jednak nie mogą być absolutnie traktowani jako konkretne i realne wzmocnienia ani nawet uzupełnienia pierwszego zespołu nawet na kolejny sezon.

Mruk jest lewonożnym środkowym obrońcą, a tacy zawsze są w cenie. Kibice oczami wyobraźni widzą w nim następcę Sebastiana Walukiewicza, jednak to zupełnie inna półka i skala talentu. Walukiewicz w wieku Mruka był już podstawowym graczem klubu ekstraklasy, miał już w kieszeni kontrakt do włoskiego Cagliari, natomiast Mruk jeszcze wiosną ubiegłego roku grywał w wojewódzkiej lidze juniorów, która poziomem zdecydowanie odstaje od Centralnej Ligi Juniorów.

Piłkarz w rundzie jesiennej rozegrał 15 spotkań na poziomie drugiej ligi w Garbarni Kraków, był też powołany na eliminacyjny turniej reprezentacji juniorów, w którym raczej nie wypadł korzystnie. Zagrał w wyjściowym składzie w pierwszym, wysoko przegranym 0:3 meczu z Walią i po tym spotkaniu stracił miejsce w składzie, a drużyna eliminacje przegrała i zespół juniorów przestał istnieć.

Obfita jesień Mruka

Mruk w reprezentacji juniorów zaistniał dopiero jesienią ubiegłego roku, wcześniej nie był powoływany do kadry. O zainteresowaniu tym piłkarzem zadecydowały regularne występy w II-ligowym zespole. Bardzo często dzieje się tak, że dopiero gra na poziomie seniorskim wzbudza zainteresowanie trenerów reprezentacji mających kiepskie rozeznanie w piłkarskim potencjale młodych piłkarzy.

Tak było też między innymi w przypadku juniorów Błękitnych Stargard: Grzegorza Szymusika czy Oskara Nowaka. Ten ostatni jest rówieśnikiem Mruka, też był testowany w Pogoni podczas jednego z meczów w ramach turnieju Baltic Cup. Swoje uznanie zyskał też głównie dzięki regularnym występom w II-ligowym zespole, choć później stracił miejsce w składzie na rzecz starszego o rok wychowanka Błękitnych Bartosza Sitkowskiego.

Pogoń w przeszłości pozyskiwała już nastoletnich piłkarzy spoza regionu i nie zawsze były to transakcje tak spektakularne jak w przypadku Walukiewicza czy Jakuba Piotrowskiego. Ten ostatni również przyszedł do Pogoni jako postać anonimowa, będąca poza reprezentacją.

Wtedy jeszcze zadecydował dość stanowczy głos mającego poważanie w klubie śp. trenera Włodzimierza Obsta, który mocno optował za sprowadzeniem rosłego pomocnika – i to się bardzo szybko mocno opłaciło. Piotrowski swoje pierwsze powołanie do reprezentacji juniorów otrzymał już po debiucie w ekstraklasie, ale nie zawsze było tak, że młody i uznany za rozwojowego piłkarz okazywał się graczem na miarę potrzeb ekstraklasy.

Słoma nie przebił się

1,5 roku temu Pogoń pozyskała 20-letniego wówczas skrzydłowego, mającego za sobą występy nawet w I lidze, Bartłomieja Słomę (23 mecze w I-ligowym Ruchu Chorzów, 1 gol, 2 asysty), który w szczecińskim klubie przebywał zaledwie pół roku, nie wyróżniał się nawet w III-ligowej drużynie rezerw, a przez trenera pierwszego zespołu Kostę Runjaica nie został nawet zaproszony na wspólne treningi (w rundzie jesiennej roku 2018 bez gola i asysty w III-ligowych rezerwach).

Dziś Słoma jest kolegą klubowym Mruka w II-ligowej Garbarni (2 gole i 3 asysty w rundzie jesiennej), wyróżniającym się graczem tego zespołu, a mimo to nie ma nim większego zainteresowania ani ze strony Pogoni, ani jakiegokolwiek innego klubu.

Piłkarz był interesującym celem, będąc w wieku młodzieżowca, obecnie ma niespełna 22 lata, ale kluby z ekstraklasy celują w graczy znacznie młodszych, już z pewnym seniorskim doświadczeniem, ale stanowiących absolutną niewiadomą, jak ma to miejsce w przypadku Mruka.

Ocenianie tego piłkarza przez pryzmat nowego Walukiewicza jest stanowczo na wyrost. To jest raczej piłkarz talentem zbliżony do starszego o rok rodowitego szczecinianina, wychowanka Pogoni grającego obecnie na wypożyczeniu w II-ligowych Błękitnych – Huberta Sadowskiego. Obaj mają nadzieję zaistnieć w dorosłym futbolu, ale droga do tego jest jeszcze daleka.

Z drugiego krańca Polski

Pogoń nauczona dobrymi przykładami Piotrowskiego, Walukiewica i Buksy chce pozyskiwać piłkarzy młodych, umiejętnie ich budować i z zyskiem sprzedawać. To jest cel i filozofia klubu. Między innymi dlatego też sprawdzała niespełna 17-letniego Janusza Nojszewskiego z Mińska Mazowieckiego, który już drugi sezon występuje na boiskach IV ligi, na seniorskich boiskach zdobył już 7 goli, do tego dołożył 6 asyst.

To jest piłkarz znajdujący się poza sferą zainteresowań trenerów juniorskich reprezentacji, poza zainteresowaniem dużych piłkarskich akademii w kraju, jednak to wcale nie musi oznaczać, że zawodnik podąża złą drogą i jest mniej utalentowany od swoich rówieśników, uważanych obecnie za duże talenty. O tym się jednak dopiero przekonamy.

Zastanawia też inna sytuacja. Mruk sprowadzony został z Krakowa, Nojszewski pochodzi z Mińska Mazowieckiego, Piotrowski i Walukiewicz też spoza regionu. Pogoń szuka coraz dalej od Szczecina, w którym praktycznie nie ma konkurencji. ©℗

Wojciech PARADA

Fot. pogonszczecin.pl

Komentarze

Tak to widzę
Bo cena takiego grajka w biedaregionach będzie zdecydowanie odstawała od innych regionów. Za miskę ryżu można pozyskać chłopca,troszkę wyszkolić,wypromować i tak się"sprzeda" za dobrą kasę. No cóż-biznes is biznes "kasa misiu kasa" zawsze musi się zgadzać.
2020-01-31 21:51:05
Kibic Pogoni od 1410
Nie ważne czy ma czy nie ma talentu. Ważne by faktury się zgadzały.
2020-01-31 21:28:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#zostań w domu z "Kurierem Szczecińskim"

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie