poniedziałek, 26 sierpnia 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Mecz dwóch najlepszych polskich drużyn

Piłka nożna. Mecz dwóch najlepszych polskich drużyn

Piłka nożna. Mecz dwóch najlepszych polskich drużyn
Data publikacji: 2018-11-08 23:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-09 17:20
Wywietleń: 1583 360281

9 kwietnia 2015 roku mecz czwartej w tabeli Pogoni Szczecin z liderującą Legią Warszawa obejrzało blisko 15 tysięcy kibiców. Wiosną tego roku komplet był na spotkaniu ligowym i jednocześnie okolicznościowym upamiętniającym 70. rocznicę istnienia klubu z Sandecją, ale wstęp na ten mecz był bezpłatny, był to zatem raczej festyn, a nie poważny mecz ligowy.

W piątkowy wieczór trybuny szczecińskiego stadionu zapełnią się ponownie, a powodów na to złożyło się bardzo wiele. Przede wszystkim spotkają się ze sobą dwie najlepsze drużyny ostatnich dwóch miesięcy. W tabelce ośmiu ostatnich meczów Pogoń jest liderem, a Legia wiceliderem. To tylko statystyka, jednak w tym przypadku uzasadniona postawą obu zespołów na boisku.

Pogoń i Legia to najskuteczniejsze w ostatnim czasie zespoły. Szczecinianie w ostatnich ośmiu meczach zdobyli siedemnaście goli, Legia tylko o dwa mniej. Oba zespoły również tracą najmniej bramek. Legia w ostatnich ośmiu spotkaniach dała się pokonać zaledwie pięć razy, Pogoń o dwa razy więcej.

To są też drużyny znajdujące się w trójce najlepszych polskich drużyn, uwzględniając wyniki osiągane w obecnym roku kalendarzowym. To są zespoły imponujące w ostatnim czasie formą, przygotowaniem fizycznym, pomysłem, determinacją, wolą walki.

Pogoń nie jest faworytem

Pogoń mimo znakomitej w ostatnim czasie postawy nie stoi w pozycji faworyta, rywalizować będzie co prawda u siebie, ale jednak przeciwko drużynie mistrza Polski, który kryzys ma zdecydowanie daleko za sobą, jego gra jest efektowna, skuteczna, zespół podoba się i ma w składzie wielu graczy nietuzinkowych, przede wszystkim króla strzelców poprzednich rozgrywek Carlitosa.

Pogoń i Legia szczycą się też dobrze funkcjonującymi akademiami piłkarskimi, ale dopiero w obecnym sezonie widać to też na boisku. W Pogoni w wyjściowym składzie regularnie występuje dwóch młodzieżowców: Sebastian Walukiewicz i Sebastian Kowalczyk, natomiast w Legii w ostatnim meczu z Górnikiem w podstawowej jedenastce zaprezentowało się aż trzech wychowanków mających poniżej 21. roku życia.

Okazuje się zatem, że można grać futbol nowoczesny, otwarty, efektywny i z dużym udziałem piłkarzy młodych, będących na dorobku. Średnia wieku drużyny Pogoni w ostatnich trzech meczach wynosiła 24,7, natomiast średnia wieku Legii w spotkaniu z Górnikiem była niewiele wyższa – na poziomie 25,3.

Najmłodsza Legia

To był zdecydowanie najmłodszy zespół Legii grający w ostatnich latach, kiedy średnia wieku oscylowała nawet powyżej 30 lat i była jedną z najwyższych w Europie. Pogoń i Legia potrafiły zatem stworzyć jedenastki grające na wysokim poziomie, ale też perspektywiczne z dużą liczbą polskich piłkarzy w składzie i wychowanków akademii.

To są też drużyny, które postanowiły zaufać zagranicznym szkoleniowcom. W przypadku Pogoni to nowość, w przypadku Legii standard. W obu przypadkach możemy jednak mówić o dobrym trenerskim wyborze.

Zarówno Kosta Runjaic, jak i Sa Pinto diametralnie poprawili grę swoich drużyn. Obaj spowodowali, że po ich przyjściu do klubu nastał czas zupełnie innej ery, choć w przypadku Legii na bardziej szczegółowe wnioski jest jeszcze za wcześnie, bo Sa Pinto pracuje bardzo krótko. Wystarczająco jednak, by dość szybko odmienić zespół, nadać mu styl.

Trenerzy obnażają rynek

Runjaic i Sa Pinto obnażają polski trenerski rynek, udowadniają, że polscy szkoleniowcy zasłużenie nie mają praktycznie żadnej marki w Europie, są mało odważni, często stają się zakładnikami starszych piłkarzy w szatni, boją się nowatorskich rozwiązań, nie mają autorytetu.

Runjaic i Sa Pinto pokazują jednocześnie, że najważniejszą sprawą w futbolu jest końskie zdrowie, bieganie, ale też oczywiście gra w piłkę. To są zespoły najlepsze w ostatnich dwóch miesiącach w polskiej ekstraklasie, dlatego że od początku nastawiają się na zdobywanie terenu, zdominowanie przeciwnika, strzelanie goli, stwarzanie sytuacji. Nie kalkulują, grają w piłkę na wysokim krajowym poziomie.

W piątkowy wieczór jedna ze stron może ostrej wymiany nie wytrzymać, oby tym zespołem nie była Pogoń, ale z całą pewnością czeka ją najtrudniejszy w obecnym sezonie test. Trener Runjaic ma duże pole manewru, piłkarze wydają się być w znakomitej formie, atmosfera w drużynie jest świetna.

Na szczecińskim stadionie spodziewany jest nie tylko rekord frekwencji, kroi się przede wszystkim doskonałe spotkanie. Pogoń nie tylko osiągnęła w ostatnim czasie kilka efektownych zwycięstw. Przede wszystkim spowodowała, że można być już niemal pewnym, że bez względu na końcowy wynik zobaczymy zespół grający na odpowiednim poziomie, z należytym nastawieniem, odważny, z pomysłem na grę i pokonanie przeciwnika.

Żeby osiągnąć zadowalający wynik, trzeba będzie zagrać na przynajmniej takim samym poziomie w ofensywie jak w dwóch ostatnich meczach z Lechem i Arką i na zdecydowanie wyższym poziomie w defensywie niż w spotkaniu z Arką. Rywal nie może mieć tak wielu dogodnych sytuacji, bo skończy się większą stratą niż dwa gole. ©℗

Wojciech PARADA

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Jan
Legia po zatrudnieniu Sa Punto gra naprawdę dobrze. Jakościowo ma lepszych piłkarzy. Remis biorę w ciemno
2018-11-09 17:07:45
Kibic od wieków
Też tak uważam.Pogoń gra zupełnie inną piłkę od Legii,jest bardziej konsekwentna i zdyscyplinowana taktycznie.Kadrowo może słabsza,ale zdecydowanie mocniejsza jako "zespół" Stawiam na remis.Każdy inny wynik będzie niespodzianką ;-)
2018-11-09 14:41:55
Piłka nożna
W tej chwili to Pogoń jest lepiej poukładaną drużyną. Mam nadzieję, że udowodnią to na boisku.
2018-11-09 12:12:16
A_Szczecin
Trzymam kciuki :)
2018-11-09 08:19:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
27
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie