piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Kuras szkoleniowym transferem AP Żaki

Piłka nożna. Kuras szkoleniowym transferem AP Żaki

Piłka nożna. Kuras szkoleniowym transferem AP Żaki
Data publikacji: 2020-07-03 08:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-03 14:28
Wywietleń: 736 463045

Legendarny piłkarz i jednocześnie były trener Pogoni Szczecin Mariusz Kuras rozpoczął współpracę z Akademią Piłkarską Żaki Szczecin z osiedla Dąbie na Prawobrzeżu. To najliczniejsza i najprężniej rozwijająca się akademia po prawej stronie Szczecina, gdzie trenuje ponad 200 dzieci i młodzieży z niezłymi wynikami.

Trampkarze tego klubu dwa sezony z rzędu wygrywali wojewódzką ligę do lat 15 kwalifikując się do baraży o Centralną Ligę Juniorów. W poprzednim sezonie Żaki nie uzyskali awansu, natomiast obecny sezon z uwagi na pandemię nie został dokończony i przez to nie nastąpiły żadne awanse i spadki.

– Prowadzimy tak naprawdę dwa podmioty piłkarskie: UKS Żaki i AP Żaki – mówi prezes klubu Jarosław Bawelski. – Młodsze grupy trenują na orlikach w Dąbiu, starsze drużyny praktycznie we wszystkich możliwych miejscach na prawobrzeżu lub nawet w Goleniowie. Trenują u nas dzieci nie tylko z prawobrzeża, również przyjeżdżają z centrum miasta, a także z innych miejscowości: Goleniowa, Nowogardu, Pyrzyc czy Gryfic. Nasi zawodnicy zapraszani są na testy przez Polonię Warszawa i Escolę. Prowadzimy 13 grup młodzieżowych, którymi opiekuje się 15 trenerów, a z gminy otrzymujemy zaledwie 20 tys. dotacji. Na niewiele to wystarczy, ale szukamy też innych dróg finansowania. To jest nasza pasja i wciąż chcemy się rozwijać.

55-letni Mariusz Kuras dołączył do sztabu szkoleniowego roczników 2008 i 2009. Będzie również koordynował prace w rocznikach 2005 i 2006 występujących w lidze trampkarzy. Były znakomity piłkarz Pogoni prowadzi własną szkółkę Mario Gol, która od tej pory będzie współpracowała z klubem na Prawobrzeżu.

Mariusz Kuras grał w pierwszym zespole Pogoni w latach 1983-99. Rozegrał w ekstraklasie i na jej zapleczu 431 spotkań, w tym 300 w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jest pod tym względem klubowym rekordzistą. Dwa razy jako piłkarz uzyskał awans do ekstraklasy, dwa razy też z tej ekstraklasy spadał.

Jest jedyną osobą, która uczestniczyła w trzech najlepszych sezonach w dziejach klubu. W latach 1984 i 1987 stawał na podium jako piłkarz, natomiast w roku 2001 był trenerem drużyny, która wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Prowadził drużynę od marca do czerwca w decydujących meczach o zakwalifikowaniu się do europejskich pucharów.

Jako trener prowadził zespół Pogoni w 67 meczach ekstraklasy. Tylko sześciu szkoleniowców prowadziło portowców w większej liczbie spotkań. Po okresie odbudowy przejął drużynę grającą w czwartej lidze i wprowadził ją do drugiej ligi. W regionie pracował też w takich klubach, jak: Kotwica Kołobrzeg, Ina Goleniów i Energetyk Gryfino.

Mariusz Kuras jest jednym z dwóch czołowych w latach 90 piłkarzy Pogoni Szczecin, którzy obecnie pracują z piłkarską młodzieżą w innych szczecińskich klubach. Prócz niego jest nim jeszcze Robert Dymkowski, który od niedawna jest trenerem juniorów młodszych FASE Szczecin, których wprowadził do Centralnej Ligi Juniorów. (par)

 

 

 

Komentarze

guciu
Nie bądż psujok psujokiem nie daj się trenerze .
2020-07-03 14:26:28

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie