Piłka nożna. Kulisy pierwszej wygranej Pogoni w 2023 roku

Data publikacji: 22 lutego 2023 r. 09:31
Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2023 r. 10:31
Adrian Przyborek w meczu z Wartą przeprowadził kilka odważnych akcji, a po jednym z jego strzałów poznański bramkarz z trudem obronił piłkę nogą… Fot. Pogoń Szczecin SA

Po swoim pierwszym tegorocznym zwycięstwie w PKO BP Ekstraklasie (w sobotę nad Wartą Poznań 3:1) w poniedziałek piłkarze Pogoni Szczecin mieli dzień wolny (tego dnia w południe rozpoczęła się sprzedaż biletów na domowy mecz sezonu z liderem Rakowem Częstochowa, który rozpocznie się w niedzielę 5 marca o godz. 15), a od dziś rozpoczynają przygotowania do wyjazdowego pojedynku z Wisłą w Płocku (niedziela 26 lutego, godz. 15).

Dzisiaj portowcy trenować będą od godz. 16 na boisku, a w Środę Popielcową czekają ich poranne zajęcia na siłowni i popołudniowe na boisku. W środę i czwartek odbędą się tylko poranne treningi na boisku, a po sobotnich, zamkniętych zajęciach, drużyna wyjedzie do Płocka.

– Szybko wyszliśmy na prowadzenie z Wartą, ale potem straciliśmy kontrolę nad meczem i pozwoliliśmy rywalom zepchnąć się do defensywy – przyznaje kapitan Pogoni Damian Dąbrowski. – W przerwie ze sobą porozmawialiśmy i druga połowa była już wyłącznie pod nasze dyktando. Po strzelonym drugim golu przez Lukę Zahoviča postanowiliśmy pobiec z radością do całej ławki trenerskiej, aby pokazać, że wszyscy stanowimy jedną drużynę, my, piłkarze, sztab szkoleniowy, włodarze klubu i kibice. Wszyscy powinniśmy grać do jednej bramki!

Sobota 18 lutego pozostanie na długo w pamięci młodego piłkarza Pogoni Adriana Przyborka, gdyż pomocnik zadebiutował w PKO Bank Polski Ekstraklasie, wchodząc w 78. minucie na boisko za reprezentanta Polski Kamila Grosickiego. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej klubu oraz opracowań naszego współpracownika Łukasza Balskiego (kronikaPogoni.pl), premierowe minuty naszego juniora zapiszą się także w annałach ligi i klubu. Wychowanek Bałtyku Koszalin jest pierwszym zawodnikiem z rocznika 2007, który zagrał w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej. Debiut Przyborka uczynił go również drugim najmłodszym debiutantem w historii Pogoni. W dniu spotkania z Wartą pomocnik miał 16 lat, 1 miesiąc i 17 dni.

Prezentujemy jeszcze kilka innych statystycznych ciekawostek. W pojedynku z Wartą debiutanckiego gola strzelił grecki lewy obrońca Leonárdo Koútris. Kamil Grosicki w swoim 70. występie w barwach Pogoni (50. w podstawowym składzie) strzelił 20. bramkę. Dla drugiego sobotniego strzelca Luki Zahoviča również był to 50. występ w podstawowym składzie (76.ogółem i 18. bramka). W 14 kolejnych ligowych meczach z Wartą Pogoń strzelała bramkę (jednocześnie nie przegrywając), a w 13 kolejnych spotkaniach portowcy tracili gola. W Szczecinie był to 10. kolejny mecz Dumy Pomorza z Wartą z golem strzelonym i 10. bez porażki.