niedziela, 16 czerwca 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Kozłowski w Pogoni, ale nie wiemy jak długo

Piłka nożna. Kozłowski w Pogoni, ale nie wiemy jak długo

Piłka nożna. Kozłowski w Pogoni, ale nie wiemy jak długo
Data publikacji: 2018-10-22 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-23 10:26
Wywietleń: 1531 357683

W miniony czwartek Pogoń podała informację, że 15-letni Kacper Kozłowski postanowił związać swoją przyszłość ze szczecińskim klubem, nadal zamierza w nim występować, nie chce we wczesnym wieku wyjeżdżać do zagranicznego klubu, ale najpierw zamierza na dobre zaistnieć w polskiej klubowej piłce i to w barwach Pogoni.

Poza tym z informacji podanej przez klub nie dowiedzieliśmy się, czy młody piłkarz związał się z Pogonią nowym kontraktem, na ile czasu, a są to informacje przy tego typu newsach absolutnie podstawowe, które klub podawał zawsze przy podpisywaniu umów z młodymi piłkarzami.

Z lakonicznego komunikatu dowiadujemy się raczej o deklaracjach młodego piłkarza, jego menedżera, klubu, ale konkretnej informacji nie dostaliśmy. Trudno zatem o precyzyjną prognozę względem piłkarza, co do którego mimo jego bardzo młodego wieku są w Szczecinie spore nadzieje i oczekiwania.

Między innymi po raz ostatni taka informacja pojawiła się też w ubiegłym tygodniu w przypadku rówieśnika Kozłowskiego, jego kolegi klubowego i z reprezentacji Polski Mateusza Łęgowskiego. Klub poinformował, że Łęgowski podpisał trzyletnią umowę.

Pogoń informowała też dokładnie o długości kontraktu z innym 15-latkiem Hubertem Turskim i obecnie 16-letnim Marcelem Wędrychowskim. W przypadku Kozłowskiego żadnych takich informacji nie otrzymaliśmy. Nie wiemy, czy Kozłowski związał się umową na rok, czy może na pięć lat. Jeżeli na rok, to w wieku 16 lat będzie mógł bez kwoty odstępnego odejść do zagranicznego klubu.

Polskie przepisy

Przepisy w Polsce są takie, że kluby mogą podpisywać pierwsze kontrakty z piłkarzami w wieku 15 lat. To ma być zabezpieczenie dla polskich klubów, które bardzo często nie miały zbyt wielu argumentów, by w wieku 16 lat zatrzymać swoich najlepszych juniorów i przeważnie otrzymywały jedynie ekwiwalent za wyszkolenie, jak w przypadku Jakuba Iskry, 16-letniego piłkarza Pogoni, który latem tego roku odszedł do włoskiej SPAL Ferrary.

W zachodnich klubach takie umowy można podpisywać w wieku 16 lat. Jeżeli zatem zagraniczny klub zechciałby mieć u siebie utalentowanego 16-latka, to musiałby za niego zapłacić, ale pod warunkiem, że ma on obowiązującą umowę. Dziś mocne zagraniczne kluby za utalentowanych 16-latków płacą już po kilka milionów euro.

Nie wiemy jednak, czy Pogoń w przypadku Kozłowskiego w ten sposób zabezpieczyła się, bo klub nie podał informacji na temat długości kontraktu. W ogóle nie ma informacji, że piłkarz podpisał umowę. Jest tylko przekaz, że piłkarz w dalszym ciągu reprezentować będzie barwy Pogoni.

Kozłowski jest jednym z najbardziej utalentowanych piłkarzy, jacy pojawili się w Pogoni w ostatnich latach. Jako piłkarz z rocznika 2003 jest podstawowym graczem w reprezentacji Polski z rocznika 2002. Właśnie rozpoczął przygotowania do eliminacyjnego turnieju do mistrzostw Europy juniorów młodszych.

Urodziny 16 października

Kozłowski 15 lat skończył 16 października. Być może z tego powodu pojawiła się niepełna informacja na temat przyszłości piłkarza. Nie wynika z niej poza kilkoma ckliwymi wypowiedziami kilku osób, że zawodnik rzeczywiście zostanie w Pogoni na dłużej, w tym klubie zadebiutuje w ekstraklasie i w tym klubie dojrzeje do takiego wieku i takiego poziomu, że zostanie następnie sprzedany z dużym zyskiem dla klubu i z dużą korzyścią sportową dla piłkarza.

Kozłowski od obecnego sezonu występuje w Centralnej Lidze Juniorów i choć rywalizuje z piłkarzami o dwa lub nawet trzy lata starszymi, to pełni rolę lidera, przywódcy, jest bezwzględnie najlepszym zawodnikiem w zespole trenera Piotra Łęczyńskiego. W jedenastu ligowych meczach zdobył dotąd najwięcej goli – sześć i zaliczył cztery asysty. Jego wkład w wyniki zespołu jest nie do przecenienia.

Zawodnik w obecnym sezonie jest bardzo mocno eksploatowany. Tylko we wrześniu rozegrał aż osiem spotkań – pięć w Centralnej Lidze Juniorów i trzy w reprezentacji. Łącznie we wrześniu przebywał na boisku 580 minut, tylko w jednym z tych spotkań grał w roli zmiennika, tylko w trzech spotkaniach, z których dwa rozegrał w klubie, został zmieniony w trakcie gry, pod koniec spotkania.

Przyzwyczajanie do intensywności

Kozłowski w obecnym sezonie z jedenastu rozegranych meczów w klubie w aż ośmiu grał powyżej 80 minut, a trzeba pamiętać, że za każdym razem grał mając ukończone 14 lat. Dwa razy był zmieniany przed upływem kwadransa i za każdym razem było to w spotkaniach przy zdecydowanym prowadzeniu młodych portowców. W pozostałych spotkaniach był drużynie niezbędny, wynik spotkania był sprawą kluczową.

Coraz więcej i częściej słyszy się o przyzwyczajaniu młodych piłkarzy do gry na jak największej intensywności, że tego im brakuje, gdy wyjeżdżają do zagranicznych klubów, odstają do swoich rówieśników ogólnym przygotowaniem motorycznym.

Kozłowski w klubie regularnie poddawany jest różnych testom, badaniom, ale dopiero w przyszłości przekonamy się, czy był w Pogoni prowadzony prawidłowo. Szczeciński klub w obecnej dekadzie nie miał jeszcze do czynienia z tak utalentowanym i tak świetnie rokującym piłkarzem. Wkrótce dowiemy się, czy podołał zadaniu. Na razie nie wiemy nic o długości jego umowy. ©℗

Wojciech PARADA

Fot. facebook/F-MG.com

Komentarze

piłkarzk
Bardzo dobry tekst o menadżerach czerpiących szmal z handlu młodymi piłkarzami jest w obecnej POLITYCE. Wątek POGONI też tam jest !!! Warto poczytać o kulisach tego biznesu. Dziś menadżerem może być KAŻDY!!!
2018-10-23 10:09:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie