Piłka nożna. Kotwica Kołobrzeg w II lidze!

Data publikacji: 18 czerwca 2022 r. 23:48
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2022 r. 23:48
Adam Ładziak cieszy się z gola strzelonego z jedenastki. Fot. Ryszard PAKIESER

W ostatniej kolejce III-ligowych rozgrywek piłkarskich Kotwica Kołobrzeg wygrała na wyjeździe ze Stolemem Gniewino i na samym finiszu zapewniła sobie awans do II ligi, wyprzedzając Olimpię Grudziądz, która przegrała na Skolwinie ze Świtem.

III ligę opuszczają dwa zachodniopomorskie zespoły, Bałtyk Koszalin i Polski Cukier Kluczevia Stargard, które na otarcie łez na zakończenie odniosły zwycięstwa.

STOLEM Gniewino - KOTWICA Kołobrzeg 3:4 (1:4); 0:1 Robert Obst (9), 0:2 Damian Kostkowski (14), 0:3 Michał Kozajda (20), 1:3 Paweł Sobczyński (25), 1:4 Grzegorz Goncerz (43), 2:4 Mateusz Wachowiak (56), 3:4 nieznany (66 karny).

Kołobrzeżanie szybko objęli prowadzenie 3:0, a na przerwę schodzili z wynikiem 4:1, ale po zmianie stron stracili dwie bramki i w końcówce musieli trwożnie bronić wyniku. W decydującym o awansie meczu podopieczni trenera Dietmara Brehmera wystąpili w składzie: Oskar Pogorzelec - Michał Kozajda, Damian Kostkowski, Arsen Słotiuk, Ondrej Jakubow - Leszek Jagodziński (60 Mateusz Rościszewski), Piotr Łysiak, Robert Obst (60 Bartosz Kalupa), Kamil Bartoś (81 Fabian Grzelka) - Paweł Łysiak (70 Rafał Maćkowski), Grzegorz Goncerz. Kotwica wraca na trzeci poziom rozgrywkowy po pięciu latach przerwy i na szczeblu centralnym zastępuje Błękitnych Stargard, którzy przed rokiem spadli z II ligi.

ŚWIT Skolwin - OLIMPIA Grudziądz 1:0 (1:0); 1:0 Adam Ładziak (14 karny).

Po dwóch ostatnich porażkach, na pożegnanie trenera Andrzeja Tychowskiego, piłkarze Świtu zrobili miłą niespodziankę swoim kibicom (i kołobrzeskim), wygrywając z dotychczasowym liderem i pozbawiając grudziądzan II-ligowego awansu. Jedyna bramka meczu pasła po niecałym kwadransie gry, zagraniu ręką jednego z gości i skutecznie wykonanym rzucie karnym przez Adama Ładziaka. Później gospodarze bardzo ambitnie się bronili, a po przerwie mieli jeszcze dwie okazje na podwyższenie wyniku. Olimpia oddała bardzo mało strzałów i miała niewiele podbramkowych sytuacji, ale w samej końcówce miała okazję do wyrównania, lecz jej nie wykorzystała.

Piłkarze Świtu udają się teraz na krótkie urlopy, a przygotowania do nowego sezonu rozpoczną 4 lipca pod okiem nowego trenera Mariusza Kurasa, a w planach mają m.in. zgrupowanie w Jarocinie.

POLONIA Środa Wielkopolska - POGOŃ II Szczecin 0:3 (0:3); 0:1 Kacper Zaborski (8), 0:2 Oskar Kalenik (18), 0:3 Kacper Zaborski (43).

Podopieczni trenera Pawła Ozgi rozstrzygnęli mecz już w pierwszej połowie i na koniec rozgrywek zapewnili sobie miejsce tuż za podium.

POLSKI CUKIER KLUCZEVIA Stargard - SOKÓŁ Kleczew 2:1 (1:1); 1:0 Kamil Bartoszyński (6), 1:1 Tomasz Kowalczuk (9), 2:1 Konrad Korczyński (64).

Dobrze grający wiosną zespół Kluczevii z honorem pożegnał III ligę wygrywając ze znacznie wyżej notowanym rywalem.

BAŁTYK Koszalin - BŁĘKITNI Stargard 3:2 (2:0); 1:0 Rafał Kruczkowski (20), 2:0 Borys Sobstyl-Jałoszyński (41), 2:1 Mateusz Frankowski (48), 2:2 Damian Niedojad (85), 3:2 Dawid Gruchała-Węsierski (90).

Koszalinianie do końca walczyli o uratowanie III-ligowego bytu, a o ich spadku przesądziła wyjazdowa wygrana Jaroty z Bałtykiem Gdynia. (mij)