poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA]

Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA]

Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA]
Data publikacji: 2020-03-26 14:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-27 13:56
Wywietleń: 2525 449068

Budowa Stadionu Miejskiego w Szczecinie jest w toku. Rozpoczął się właśnie drugi rok budowy jednej z najdroższych inwestycji w dziejach powojennego Szczecina. Koszt budowy obiektu to 364 mln złotych. Na ukończeniu są prace przy montażu zadaszenia trybuny zachodniej, prace toczą się także na pozostałym terenie kompleksu.

Realizowane są prace w zakresie budowy boisk treningowych 3, 5 i 6. Trwają roboty przy elewacjach budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz prace wewnętrzno-instalacyjne. Boiska numer 3 i 4 miały być według pierwotnego harmonogramu oddane do użytku w czwartym kwartale ubiegłego roku, natomiast CSDiM miał być oddany do użytku w pierwszym kwartale obecnego roku.

W pawilonach znajdujących się na koronie obiektu, trwa montaż pokrycia dachów oraz realizowane są roboty wewnętrzno-instalacyjne. Na samym obiekcie stadionu trwa jeszcze montaż pokrycia dachu nad trybuną zachodnią.

Na bieżąco prowadzone są prace przy przebudowie dróg przy stadionie (ulice Twardowskiego i Witkiewicza). Wykonano już kanalizację deszczowa dla potrzeb stadionu – do ul. Witkiewicza Trwają prace w zakresie nawierzchni na ul. Twardowskiego w kierunku 26 Kwietnia. Budowana jest również kanalizacja na ul. Witkiewicza.

Termin nie jest zagrożony

Termin zakończenia całej inwestycji nie ulega zmianie – tak czytamy w komunikacie przesłanym z Urzędu Miasta. Według pierwotnego harmonogramu całość prac ma być zakończona za dwa lata. W komunikacie czytamy również, że część robót uległa przyspieszeniu. Przeprowadzono rozbiórki na łuku południowo-wschodnim, dzięki czemu toczą się prace przygotowawcze pod budowę trybuny wschodniej.

W komunikacie czytamy również, że zmiany w harmonogramie niektórych prac są nieistotne pod kątem prowadzenia całej inwestycji. Wynikają z wcześniejszych zdarzeń takich jak odkryte schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej czy wykopana znaczna ilość materiałów wybuchowych.

W dalszej części komunikatu czytamy, że boiska nr 5 i 6 powinny być gotowe w drugim kwartale tego roku. Zgodnie z zaktualizowanym harmonogramem robót wynikającym m.in. z konieczności budowy zbiorników przeciwpożarowych oraz zapewnienia zaplecza terenowego, finał prac dla budowy boisk nr 3 i 4 określono też na drugi kwartał tego roku.

Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia zaplecza pod budowę drugiego etapu Stadionu Miejskiego, zmianie uległ termin zakończenia prac przy budowie boiska treningowego nr 2. Jego budowa powinna się zakończyć w czwartym kwartale przyszłego roku. Prace w budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży powinny się zakończyć w drugim kwartale tego roku.

Z powodu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa, nadzorujący zadanie oraz wykonawca przewidują okoliczności, które mogą mieć wpływ na prowadzenie prac. Dotyczy to możliwych braków kadrowych pracowników technicznych i administracyjnych budowy, jak również kwestii związanych z dostawami zakontraktowanych wcześniej niektórych materiałów instalacyjnych oraz budowlanych z Chin, Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec.

Sytuacja jest dynamiczna

Rozwój epidemii jest na tyle dynamiczny, że trudno spekulować w jakim stopniu odbije się to na tempie prowadzonych prac. Kluczowe w tym aspekcie będą kolejne tygodnie. Trzeba zaznaczyć, że problem jest globalny i dotyczy wszystkich prowadzonych inwestycji. Sytuacja na budowie jest na bieżąco monitorowana.

Prezes Pogoni Szczecin Jarosław Mroczek wypowiadał się między innymi na ten temat w wywiadzie udzielonym stacji Canal Plus.

- Wiem, że są kłopoty – powiedział prezes Pogoni. - Kłopoty, takie jak w każdej firmie, bo część pracowników nie przychodzi do pracy, odmówiła nawet przyjścia do pracy, bo się boi tego kontaktu. Ma do tego prawo. To tempo budowania spadło. Nie wiemy jak to długo będzie trwało, nie wiemy jak znaczący wpływ będzie miała ta absencja pracowników. Jest jeszcze drugi element, który też już jest sygnalizowany, że część dostaw materiałowych, które miały trafić na budowę, będą opóźnione, bo pochodzą z zagranicy. Na przykład oświetlenie diodowe naszego stadionu jest ze Stanów Zjednoczonych i już wiadomo, że będzie spóźnienie ponad miesiąc, bo teraz właśnie miało być instalowane. Jest parę takich przykładów. Z dachem, który zaczęliśmy już budować nad trybuną też tam będą pewne opóźnienia. Takie jest życie, nic na to nie poradzimy. Nie sądzę, żeby się udało dotrzymać zakończenia tego pierwszego etapu budowy, a miało to się skończyć 30 czerwca. Myślę, że tam jakieś opóźnienie będzie, może miesiąc, może półtora, może dwa. (par)

Fot. Szczecińskie Inwestycje Miejskie

 

Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA] Piłka nożna. Koronawirus i budowa stadionu [GALERIA]

Komentarze

Rokoman
Budują kurnik 4 lata i jeszcze się chwalą za kasę, za którą można postawić dwa dwupoziomowe z gruntam. Za te nie płacili, pewnie będzie drogi jak narodowy, postoi 25 lat - oby. Znowu płaczą żeby wydoic kasę. Trzeba było sprzedać grunt Pogoni i stadion by powstał w 2 lata
2020-03-27 13:38:12
faza
szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł żeby dach zrobić z paneli fotowoltaicznych. Przy takiej powierzchni prawdopodobnie stadion by finansował swoje utrzymanie.
2020-03-27 12:41:08
moja kasa mój głos
Co ma pan Mroczek do stadionu.Że z tym cwaniakiem sie miasto liczy. Umowa miasta z Pogonią i wszystkie wokół powinny być jawne i widoczne na BIPie miasta. To jest STADIOM MIEJSKI niech p. Mroczek szykuje hajs do wynajęcia Stadionu od miasta dla prywatnej spółki Pogoń. A w ogóle to tych trybun chyba wystarczy. Miejsc jest więcej niż w rekordowo sprzedanych meczach ligowych.
2020-03-27 10:29:56
O
Może redakcja łaskawie poprawi nieprawdziwe informacje? Od kiedy stadion jest najdroższą inwestycją? Były co najmniej dwie droższe.
2020-03-26 20:28:07
roger
co to za brzydki dach. miał przepuszczać słońce a to jakas trumna. ciemne to!!!!!
2020-03-26 19:33:56
T
Nie jest to najdroższa inwestycja w powojennym Szczecinie
2020-03-26 18:37:13
Kryzys
Przez ten kryzys ludzi nie będzie stać, by mogli kupić bilet I podziwiać stadion.
2020-03-26 17:38:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie