niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Korona - Pogoń: wspomnienia i anegdoty

Piłka nożna. Korona - Pogoń: wspomnienia i anegdoty

Piłka nożna. Korona - Pogoń: wspomnienia i anegdoty
Data publikacji: 2015-08-28 14:10
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-12 14:09
Wywietleń: 278 15616

W sobotę piłkarze Pogoni Szczecin rozegrają kolejny mecz o mistrzostwo ekstraklasy. Tym razem rywalem będzie Korona Kielce.

Historia meczów Pogoni z Koroną nie jest zbyt bogata. Z rozegranych spotkań dwa odbyły się na zapleczu ekstraklasy, a pozostałe w najwyższej klasie rozgrywkowej. Korona jest nową siłą w polskiej ekstraklasie, zawitała na krajowe piłkarskie salony dopiero w połowie pierwszej dekady XXI wieku, a wzajemne konfrontacje szczecińskiej i kieleckiej drużyny są szczególne z tego powodu, że kilku graczy Pogoni występowało też w kieleckim klubie.

Obie drużyny po raz pierwszy na poziomie ekstraklasy zmierzyły się w trzeciej kolejce sezonu 2005/06. Korona była wówczas beniaminkiem, grającym odważnie, bezkompromisowo i ofensywnie. Do Szczecina jechała bez kompleksów i chciała ograć portowców. To był pierwszy sezon w Koronie dla Hernaniego, który później był piłkarzem Pogoni.

- Moja pierwsza wizyta na szczecińskim stadionie w barwach Korony nie była zbyt udana - wspomina 28 letni defensor. - Mecz był dramatyczny i zacięty, ale ja nie dotrwałem do końca. Przy stanie 2:2 otrzymałem drugą żółtą kartkę i musiałem opuścić boisko.


Fabiniak obronił karnego
 

Dwie minuty po tym zdarzeniu Pogoń zdobyła gola na 3:2, a zdobywcą bramki był Edi Andradina. Wydawało się, że mecz jest już rozstrzygnięty, ale wcale tak nie było. Na 12 minut przed końcem sędzia podyktował dla Korony rzut karny. Próbę nerwów wygrał jednak Bartosz Fabiniak, dla którego był to dopiero czwarty mecz w ekstraklasie.

- Kontuzji doznał wtedy Boris Peskovic - wspomina Fabiniak. - To on był wtedy pierwszym bramkarzem, ja spotkanie z Koroną wspominam oczywiście w sposób szczególny, bo obroniłem rzut karny i chyba uratowałem dla drużyny wygraną.

Pogoń w końcówce meczu dołożyła jeszcze czwartego gola, a jego strzelcem był Piotr Celeban. Rozgrywał dopiero trzecie spotkanie w ekstraklasie, a na boisko wszedł kilka minut wcześniej.

- Trudno nie pamiętać swojej pierwszej bramki w ekstraklasie - opowiada Celeban. - Naszym trenerem był wówczas Bogusław Pietrzak, który odważnie stawiał na młodych piłkarzy. To dzięki niemu zadebiutowałem w ekstraklasie. Pamiętam, że przed meczem mówił mi, że w razie kłopotów mam szukać na boisku Ediego. On zawsze będzie wiedział, co zrobić z piłką. To jednak Edi poszukał wtedy mnie. Bramkę zdobyłem z jego podania.
 

Dwa gole Andradiny
 

Edi Andradina we wspomnianym spotkaniu z Koroną wpisywał się na listę strzelców dwa razy. To był nie pierwszy mecz tego piłkarza, kiedy umiał pogrążyć kielecki zespół. Również Celeban miał patent na kielczan.

- Są dwa kluby w ekstraklasie, którym często wbijałem gole - kontynuuje Celeban. - To Korona i Górnik Zabrze. Może dlatego później otrzymałem propozycję gry z tych klubów.

We wspomnianym spotkaniu zakończonym wynikiem 4:2 w drużynie Korony grało aż trzech późniejszych piłkarzy Pogoni. Prócz wspomnianego Hernaniego byli to jeszcze: Grzegorz Bonin i Robert Kolendowicz. Ten pierwszy zdobył nawet bramkę - swoją pierwszą w ekstraklasie.

- W Koronie byłem od pół roku i awansowałem z tą drużyną do ekstraklasy - wspomina Bonin. - Korona była wtedy podobną drużyną do Pogoni z obecnego sezonu. Też graliśmy odważnie i bezkompromisowo. Mecz w Szczecinie oczywiście zapamiętam na zawsze, bo wtedy zdobyłem swojego pierwszego gola w ekstraklasie. To była bramka na 2:2, która jednak nie przyniosła nam zdobyczy punktowych.
 

Przełożona inauguracja


Rewanż miał być rozegrany 4 marca 2006 roku. To miała być inauguracja rundy, która dla portowców stanowiła wielką niewiadomą. Antoni Ptak - właściciel Pogoni postanowił całkowicie przemeblować drużynę, złożył ją niemal z samych Brazylijczyków, wśród których nie brakowało takich z głośnymi nazwiskami.

Drużyna całą zimę przygotowywała się na zielonych boiskach w Brazylii, a gdy dotarła do Europy, już pierwsze sparringi pokazały, że wartość ekipy nie jest taka, jak zakładano. Korona wydawała się drużyną na fali, do użytku przygotowywano nowy stadion - pierwszy tak nowoczesny w naszym kraju. Na mecz z Pogonią nie był jeszcze gotowy - podobnie, jak murawa, która nie nadawała się do gry i sędzia postanowił nie dopuścić do rozegrania zawodów.

Dla Pogoni to było wybawienie, był czas na zgranie drużyny, która nie sprawiała wrażenia dobrze przygotowanej do sezonu. Kolejny termin wyznaczono na 1 kwietnia. To był pierwszy mecz na nowym stadionie i miał zakończyć się dla Korony efektownym zwycięstwem.
 

Do jednej bramki
 

Wszystko na to wskazywało. Kielczanie mieli przez cały mecz olbrzymią przewagę, stwarzali mnóstwo sytuacji podbramkowych, Peskovic bronił jednak, jak w transie. W meczu tym ponownie w barwach Korony wystąpili: Hernani i Bonin.

- Przez większą część spotkania byłem praktycznie we własnej strefie boiska bezrobotny - wspomina Hernani. - W Pogoni było jednak kilku piłkarzy o wysokich umiejętnościach, co skończyło się dla nas fatalnie.

Akcję meczu przeprowadzili: Przemysław Kaźmierczak i Edi Andradina. Ten pierwszy kilkudziesięciometrowym podaniem otworzył drogę do bramki Andradinie, a ten oczywiście nie zmarnował okazji.

- Pogoń popsuła kieleckiej publiczności święto - dodaje Hernani. - Miało być pewne zwycięstwo, radość z nowego stadionu, a była porażka z przeciwnikiem, który został trochę zlekceważony.
 

Bijatyka w drodze do szatni
 

Pod koniec pierwszej połowy miała miejsce wielka awantura. Na boisku pokłócili się: Grzegorz Matlak i Rodrigo (wtedy już pełniący funkcję kierownika drużyny). Gdy schodzili do szatni, emocje w nich narastały, Brazylijczyk nie wytrzymał i uderzył kapitana naszej drużyny.

- Normalnie potraktował mnie z barana - wspomina G. Matlak. - Byłem wściekły, w szatni rozwalałem wszystkie szafki, nikt nie mógł mnie uspokoić. Ci Brazylijczycy panoszyli się coraz bardziej, a sytuacja z meczu z Koroną przelała czarę goryczy.

Matlak miał już na koncie żółtą kartkę. Trener Bohumil Panik postanowił nie ryzykować i po przerwie Matlak nie wyszedł już na boisko.

- Po meczu spotkałem się z Antonim Ptakiem i wyraźnie powiedziałem mu, że dla mnie i Rodrigo nie ma miejsca w jednej drużynie - kontynuuje Matlak. Antoni Ptak mimo swojej miłości do Brazylijczyków odsunął Rodrigo od drużyny.

Korona zakończyła sezon ze stratą dwóch punktów do trzeciej drużyny w tabeli. Ewidentnie zabrakło punktów z meczu z Pogonią, które wywindowałyby beniaminka na podium rozgrywek.
 

Zaimponował Leandro
 

W kolejnym sezonie oba zespoły ponownie spotkały się na początku sezonu - w piątej kolejce. W szczecińskiej drużynie Celeban tym razem zagrał już w podstawowym składzie, podobnie jak: Radosław Majdan, czy Łukasz Trałka, którzy wrócili do Szczecina po dłuższej, lub krótszej przerwie.

Mecz zakończył się wynikiem 1:1, a gola dla miejscowych zdobył 21 letni Leandro. Był to jeden z nielicznych Brazylijczyków, którzy latem 2006 roku trafili do Pogoni i który miał smykałkę do gry na poziomie zawodowym. Świadczy o tym fakt, że grał później w lidze węgierskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Jesienią 2006 roku zaimponował w meczu z Wisłą w Krakowie, gdzie niemal ośmieszał etatowego wtedy już reprezentanta Polski - Jakuba Błaszczykowskiego.

Rewanż w Kielcach zakończył się pierwszą w historii wygraną Korony 2:1. Pogoń była już klubem pogodzonym z degradacją. Honorowego gola zdobył dla niej Celeban.

- Byliśmy drużyną tylko z nazwy - wspomina Celeban. - Każdemu z nas zależało tylko na tym, by się dobrze wypromować. Mi się to udało. Po raz drugi strzeliłem gola Koronie i otrzymałem z tego klubu propozycję, z której skorzystałem.
 

Nie tylko Celeban wypromował się wtedy. Dokonał tego również Kamil Grosicki, który po zakończeniu sezonu trafił do Legii Warszawa. Mecz w Kielcach wcale nie musiał być przegrany. Gospodarze od 66 min. grali w osłabieniu, bo czerwoną kartkę otrzymał Gajtkowski.

- Nawet z przewagą jednego piłkarza nie potrafiliśmy zdominować przeciwnika - wspomina Celeban. - Przeciwko osłabionemu rywalowi też trzeba umieć grać, a w naszej drużynie było zbyt wielu przypadkowych piłkarzy z Brazylii. ©℗ Wojciech Parada

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy