sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Kocian w Podbeskidziu

Piłka nożna. Kocian w Podbeskidziu

Piłka nożna. Kocian w Podbeskidziu
Data publikacji: 2016-10-10 18:29
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-10 18:29
Wywietleń: 740 158536

58-letni Jan Kocian został nowym trenerem I-ligowego Podbeskidzia. We wtorek ma być oficjalnie przedstawiony na konferencji prasowej.

To jest znakomity czas dla byłych szkoleniowców Pogoni Szczecin, których widzi się w gronie osób umiejących zapewnić renomowanym I-ligowcom awans do ekstraklasy.

W ubiegłym tygodniu trenerem Zagłębia Sosnowiec został Piotr Mandrysz, w obecnym też z zadaniem powrotu do ekstraklasy trenerem Podbeskidzia został Jan Kocian. Możliwe zatem, że dwaj szkoleniowcy związani niegdyś z Pogonią za nieco ponad pół roku świętować będą awans do ekstraklasy wspólnie.

Piłkarze mający za sobą przeszłość w Pogoni Szczecin są w ostatnim czasie bardzo cenionymi trenerami w I lidze. Przyjęcie oferty z Podbeskidzia przez Jana Kociana zostało poprzedzone zwolnieniem Dariusza Dźwigały, któremu nie powiodło się już w trzech I-ligowych klubach, ale który wciąż ma opinię bardzo dobrą. Stąd oferta objęcia spadkowicza z ekstraklasy latem tego roku.

W poprzednim sezonie awans do ekstraklasy uzyskały kluby, których trenerami byli też występujący niegdyś w Pogoni Szczecin i to w tym samym czasie: Grzegorz Niciński i Marcin Kaczmarek. Ten pierwszy awans uzyskał z Arką Gdynia, co dwa lata temu nie udało się z tym klubem wspomnianemu Dźwigale, a ten drugi awansował z Wisłą Płock.

Obaj panowie wciąż są trenerami tych klubów, wiedzie im się w ekstraklasie nadspodziewanie dobrze, ich drużyny plasują się w górnej części tabeli i nie zanosi się, by szybko miała się skończyć ich praca w ekstraklasie.

Również dwa sezony temu awans do ekstraklasy uzyskała drużyna prowadzona przez byłego piłkarza Pogoni Szczecin. Wspomniany Piotr Mandrysz uzyskał awans z Termaliką Nieciecza, a w tabeli wyprzedził minimalnie wspomnianego Kaczmarka i prowadzoną przez niego Wisłę.

Mandrysz i Kocian nie są jedynymi byłymi szkoleniowcami Pogoni, przed którymi postawiono cel awansu do ekstraklasy. Trenerem Miedzi Legnica jest Ryszard Tarasiewicz, który dokonał sztuki awansu do ekstraklasy z Pogonią Szczecin pięć sezonów temu. Komuś z trójki: Mandrysz, Kocian, Tarasiewicz się w obecnym sezonie jednak nie uda.

W gronie drużyn z czołówki I-ligowej tabeli są też zespoły prowadzone przez byłych szkoleniowców Floty Świnoujście. Do niedawna niespodziewanym liderem i rewelacją pierwszej części rozgrywek były Wigry Suwałki. Jej trenerem jest Dominik Nowak, który cztery sezony temu doprowadził Flotę do tytułu mistrza jesieni i ćwierćfinału Pucharu Polski.

To był najlepszy w historii klubu okres, w którym jednak szkoleniowiec nie dotrwał do końca sezonu. Seria porażek na początku rundy wiosennej roku 2013 spowodowała, że zastąpił go Tomasz Kafarski.

To drugi z byłych szkoleniowców Floty, który świetnie w Świnoujściu się wypromował i pracuje z sukcesami na zapleczu ekstraklasy. To pod wodzą Kafarskiego Flota zakończyła najlepszy w historii sezon na zapleczu ekstraklasy i jeszcze na kolejkę przed końcem była bliska awansu.

Obecnie prowadzona przez niego Bytovia jest jednym z kilku kandydatów do awansu, choć niezbyt często jest w tym gronie wymieniana.

Aktualnie na zapleczu ekstraklasy pracuje zatem trzech byłych szkoleniowców Pogoni Szczecin i dwóch byłych trenerów Floty Świnoujście i każdy z nich ma realną szansę ze swoimi klubami na włączenie się do walki o awans. ©℗ (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy