niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Kibice Wisły murem za Moskalem

Piłka nożna. Kibice Wisły murem za Moskalem

Piłka nożna. Kibice Wisły murem za Moskalem
Data publikacji: 2016-07-16 07:59
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-16 10:44
Wywietleń: 1255 144313

Sobotni wieczór będzie szczególny dla Kazimierza Moskala. 49-letni trener Pogoni Szczecin po raz pierwszy usiądzie na ławce trenerskiej szczecińskiego klubu, a los tak chciał, że w inauguracyjnym spotkaniu będzie musiał poprowadzić nową drużynę przeciwko klubowi, w którym się wychował i który jest w jego sercu najważniejszy.

- Nie ukrywam, że Wisła jest dla mnie ważnym klubem – powiedział przed wyjazdem do Krakowa trener portowców. - W Krakowie zadebiutowałem w ekstraklasie jako piłkarz i jako trener, spędziłem tam wiele lat, tego się nie zapomina.

Kazimierz Moskal w wieku 23 lat otrzymał propozycję przejścia do drużyny mistrza Polski Lecha Poznań. Polska znalazła się wówczas w nowej rzeczywistości. Kluby piłkarskie znajdujące się pod skrzydłami państwowych resortów musiały zacząć radzić sobie same.

Moskal w sezonie 1989/90 był najskuteczniejszym piłkarzem Wisły, zdobył 11 goli, zdołał zadebiutować w reprezentacji Polski. Nic zatem dziwnego, że przeniósł się do klubu z większymi perspektywami.

Transfer został przeprowadzony w dość burzliwych, a nawet dramatycznych okolicznościach. Sam piłkarz nie kwapił się do wyjazdu, a mocno zaprotestowali również kibice. Zorganizowali pod siedzibą klubu demonstrację, przez długi czas okupowali nawet budynek. Wszystko po to, by przerwać negocjacje związane z transferem.

Moskal był wtedy w Wiśle wiodącym graczem, najlepszym strzelcem, reprezentantem kraju, wielką nadzieją klubu. To w nim upatrywano następcę Kazimierza Kmiecika, który przez całą swoją karierę strzelał gole przy ul. Reymonta.

Czasy się jednak zmieniły, klub potrzebował pieniędzy na bieżącą działalność. Za sprzedaż Moskala uzyskał 2 miliardy starych złotych.

To nie był jedyny moment, kiedy krakowscy kibice wstawili się za Kazimierzem Moskalem. Niespełna pięć lat temu Wisła pod wodzą właśnie Moskala awansowała do fazy play off Ligi Europejskiej. Zdołała wyjść z grupy mając za przeciwników takie drużyny, jak Fulham i Twente Enschede.

Mimo to, prezes Wisły postanowił szukać nowego szkoleniowca uznając Kazimierza Moskala za trenera tymczasowego. Kibice Wisły napisali wtedy list otwarty, w którym domagali się pozostawienia dotychczasowego szkoleniowca na stanowisku. Bogusław Cupiał postąpił inaczej, ale po raz kolejny okazało się, jak dużym szacunkiem i sympatią cieszy się wśród swoich fanów obecny trener portowców.

W sobotni wieczór po raz pierwszy zagra przeciwko klubowi, w którym się wychował i przeciwko kibicom, którzy szanowali go, jako piłkarza i trenera.

- Dotąd nie grałem jeszcze przeciwko Wiśle w roli trenera w oficjalnym meczu – przyznał Kazimierz Moskal. - Raz się to zdarzyło, gdy pracowałem w Termalice, ale był to pojedynek towarzyski. ©℗ (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

guciu
Pamiętne były minione lata gdy witali skandowali kibice Pogoni Szczecin gdy trener nieżyjący już przyjeżdzżał Leszek Jezierski cały stadion skandował Napoleon Napoleon wróć witamy .
2016-07-16 10:20:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy