Środa, 17 lipca 2024 r.

Piłka nożna. Inauguracyjne zwycięstwo kobiecej Pogoni

Data publikacji: 19 sierpnia 2023 r. 14:57
Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2023 r. 16:57

Piłkarki nożne Pogoni, z nowym trenerem i mocno zmienioną kadrą, zainaugurowały ligowe zmagania zwycięstwem pod Wawelem z krakowskimi akademiczkami.

Orlen Ekstraliga piłkarek nożnych: AZS UJ Kraków - POGOŃ Szczecin 1:2 (1:1); 1:0 Anna Zapała (22), 1:1 Kinga Bużan (28), 1:2 Natalia Oleszkiewicz (75).

POGOŃ: Anna Palińska - Alicja Dyguś, Julia Brzozowska, Kinga Bużan, Zuzanna Radochońska - Martyna Brodzik, Karolina Łaniewska, Emilia Zdunek, Agnieszka Garbowska (71 Marianna Litwiniec), Kornelia Okoniewska (58 Aleksandra Kuśmierczyk) - Natalia Oleszkiewicz

Już w 4. minucie pierwszy groźny strzał oddała Łaniewska, która wykorzystała zamieszanie w polu karnym i uderzyła tuż obok słupka. W 22. minucie gospodynie wyszły na prowadzenie, gdy Zapała otrzymała dobre podanie i pewnym strzałem pokonała Palińską. W 28. minucie szczecinianki wyrównały, gdy Zdunek świetnie dośrodkowała z rzutu wolnego, a Bużan w swym debiucie zdobyła bramkę głową. Swoją okazję miała również druga z debiutantek - Okoniewska, jednak jej uderzenie z powietrza było zbyt słabe...

Od początku drugiej połowy granatowo-bordowe próbowały skonstruować skuteczny atak pozycyjny, a rywalki starały się zaskoczyć szczecinianki kontratakami. W 75. minucie Zdunek wypatrzyła osamotnioną Oleszkiewicz, a ta ekwilibrystycznym strzałem z powietrza dała Pogoni prowadzenie. Przez kolejne minuty nasze piłkarki grały bardzo dojrzały futbol i długo utrzymywały się przy piłce, dzięki czemu odniosły cenne inauguracyjne zwycięstwo.

W wyjściowej jedenastce desygnowanej przez nowego trenera Piotra Łęczyńskiego znalazły się trzy debiutantki: Palińska, Bużan oraz Okoniewska, a czwarta, czyli Litwiniec, pojawiła się na boisku w drugiej połowie. Usystematyzujmy więc transfery w klubie z Twardowskiego. Podczas przerwy w rozgrywkach Pogoń wzmocniła się kilkoma zawodniczkami, m.in. powracającymi do Szczecina: pomocniczką Litwiniec (Górnik Łęczna) i napastniczką Okoniewską (Pogoń Tczew). Ponadto pozyskano: doświadczoną bramkarkę Palińską, obrończynię Bużan (obie Górnik Łęczna) i defensorki Sandrę Zimoch (WAP Włocławek) oraz Natalię Leśniewską (Stilon Gorzów). Treningi z pierwszym zespołem granatowo-bordowych rozpoczęły również zawodniczki wcześniej grające w drużynach młodzieżowych Pogoni: bramkarka Anna Bruździńska oraz pomocniczki Kalina Paplicka i Noemi Zienterska. W najbliższych dniach Pogoń ma sfinalizować transfery dwóch zawodniczek zagranicznych! Z naszym klubem pożegnały się natomiast: Roksana Ratajczyk (powrót do Górnika Łęczna), Wiktoria Kaczorowska (Ślęza Wrocław) i Justyna Siwek (LFA Szczecin). Trzy piłkarki: Anaida Shahbazyan, Malwina Szcześniak i Monika Kędzierska, szukają nowych klubów lub myślą o zakończeniu kariery. (mij)