sobota, 05 grudnia 2020r.

Piłka nożna. Drużyny Pogoni nie mają gdzie grać [GALERIA]

Data publikacji: 2020-07-31 17:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-01 16:05
Piłka nożna. Drużyny Pogoni nie mają gdzie grać [GALERIA]
 

Roboty przy budowie nowej płyty boiska Stadionu Miejskiego posuwają się do przodu. Trwają prace wykończeniowe pawilonów, rośnie trybuna wschodnia stadionu. Piłkarze Pogoni Szczecin swój pierwszy mecz na nowej płycie boiska mają rozegrać 13 września. Czasu zostało bardzo niewiele.

Budowa nowej płyty boiska rozpoczęła się dwa tygodnie temu. Wykonane zostało już m.in. korytowanie terenu. Aktualnie prowadzone są prace przy drenażu. To bardzo skomplikowana operacja przy budowie stadionu z tego powodu, że odbywa się pod ogromną presją czasu. Jest nadzieja, że prace zakończą się w pierwszym tygodniu września.

Prace toczą się także w innych miejscach kompleksu. Rosną fundamenty wschodniej trybuny, do góry pnie się również narożnik trybun wschodniej i południowej. W pawilonach na koronie obiektu kontynuowane są prace wykończeniowe. Trwa montaż instalacji sanitarnych i kanalizacyjnych, układane są płytki.

Montowana jest ciemna elewacja stadionu z siatki cięto-ciągnionej. Od strony ulicy Twardowskiego trwa montaż zbiornika retencyjnego o pojemności ok. 866m3. Prowadzone są również prace przy zagospodarowaniu terenu – budowie parkingów i dróg dojazdowych. Roboty toczą się jednocześnie przy bardzo wielu elementach.

Zakończenie budowy pierwszego etapu Stadionu Miejskiego, w tym oddanie do użytkowania trybun zachodniej i południowej, planowane jest na jesień br. Pierwotnie miało to nastąpić w lipcu tego roku, ale termin najbardziej prawdopodobny, to październik. Wtedy dopiero kibice będą mogli usiąść na nowych krzesełkach, ale tylko w 50 procentach pojemności obiektu, czyli około 4,5 tysiąca osób.

Po zakończeniu robót budowlanych, zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą zostać przeprowadzone procedury odbiorowe. To złożony proces, na który składają się kwestie związane m.in. z: stwierdzeniem zgodności wykonanych prac z projektem budowlanym i wykonawczym, zatwierdzeniem wykonanych prac przez nadzór budowlany, BHP; bezpieczeństwem pożarowym, odbiorami sanitarnymi, zgodnością z wytycznymi ze strony PZPN, wytycznymi policji w zakresie organizacji imprez masowych itp. Październikowy termin wydaje się zatem wariantem optymistycznym.

Obiekt zostanie przekazany do użytkowania dopiero wtedy, kiedy będzie pewność, że wybudowana infrastruktura jest bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Z uwagi na powyższe, kibice zostaną wpuszczeni na nowe trybuny po zakończeniu wszystkich kwestii formalnych i proceduralnych związanych z odbiorami.

Inwestor zastępczy (Szczecińskie Inwestycje Miejskie) jest w stałym kontakcie z klubem Pogoń Szczecin. Informacje dotyczące postępów prac budowlanych są przekazywane na bieżąco, dzięki czemu klub może wypracowywać właściwie rozwiązania z Ekstraklasą SA w zakresie organizacji meczów mistrzowskich. Z tego powodu dwa pierwsze mecze nowego sezonu Pogoń rozegra na wyjeździe. To będzie pod względem organizacyjnym bardzo trudna runda dla szczecińskiego klubu i drużyny prowadzonej przez trenera Kostę Runjaica.

Na ten moment najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym pierwsze mecze w roli gospodarza w sezonie 2020/21 klub rozegra na dotychczasowej, starej części stadionu. W związku z wieloma znakami zapytania, klub nie rozpoczął procedury sprzedaży karnetów na rundę jesienną. Nie ma bowiem pewności, które trybuny i kiedy będą do dyspozycji kibiców.

Wciąż nie są gotowe boiska treningowe, choć termin oddania ich do użytku dawno upłynął. Drużyny młodzieżowe również mają duży problem ze zorganizowaniem spotkań w roli gospodarza. Drugi zespół Pogoni występujący w trzeciej lidze trzy pierwsze mecze ma zaplanowane na wyjeździe.

Po raz pierwszy zespół Pawła Ozgi będzie mógł zaprezentować w Szczecinie dopiero w czwartej kolejce spotkań. Prawdopodobnie swoje spotkania rozgrywać będzie na sztucznym boisku przy ul. Pomarańczowej. Boisko numer 2 i przyległe trybuny również są miejscem budowy. Trudny czas dla Pogoni związany z budową kompleksu piłkarskiego nie kończy się.

Wykonawcą inwestycji jest Konsorcjum: Stadion Szczecin Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Sp. J. Nadzór sprawuje Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. (par)

Fot. Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Komentarze

do Kk
2020-08-01 16:01:08
najpierw naucz się pisać, a w kolejnym etapie dopiero bierz się za mądrości ekonomiczne..
Kibic Pogoni z dawnych lat
2020-07-31 22:26:37
Proponuję dawny stadion Czarnych przy ulicy Chopina, dobry dojazd tylko trzeba wykosić chaszcze na płycie aby się dobrze grało !!!!!!Atrakcja zapewniona.
Gość
2020-07-31 21:24:58
Kto pozwolił na rozbiórkę boiska nr2 jak inne nie są gotowe i dla czego?!
pyt
2020-07-31 19:07:41
Dlaczego na boiskach na koronie stadionu nie ma trawy? Patrząc na budynek Akademii widać, że wykonawca ma olbrzymie kłopoty z pracami wykończeniowymi, co źle rokuje co do terminu oddania stadionu!
Kk
2020-07-31 18:08:05
A po co wogule ten stadion żeby więcej dopłacać niż zarabiać tą drużyna to coraz gorsze ma wyniki
mks
2020-07-31 17:40:13
czy w tym szczecinie zawsze muszą być opóźnienia na budowach(?).

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ