Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Ciężki sprzęt zrywa nawierzchnię [GALERIA]

Data publikacji: 2020-07-16 12:50
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-16 21:49
Piłka nożna. Ciężki sprzęt zrywa nawierzchnię [GALERIA]
 

Piłkarze Pogoni Szczecin w środę nieco ponad godzinę przed północą zakończyli ostatni mecz obecnego sezonu na stadionie w Szczecinie, a już w czwartek we wczesnych godzinach rannych na płytę głównego boiska wjechał ciężki sprzęt i rozpoczęło się zrywanie murawy wraz ze wszystkimi elementami grzewczymi i nawadniającymi.

Prace związane z położeniem nowej płyty boiska, przesunięciem jej w stronę trybuny zachodniej, zamontowanie nowego systemu grzewczego i nawadniającego potrwa około dwóch miesięcy. Pogoń nie rozegra na swoim stadionie żadnego meczu przed połową września. Niesie to za sobą pewne konsekwencje i perturbacje związane z terminarzem nowego sezonu.

Klub wystosował już pismo do organizatora rozgrywek, żeby trzy pierwsze kolejki nowego sezonu wyznaczyć jako terminy wyjazdowe. Nowy sezon rozpocznie się 21 sierpnia, natomiast trzecia kolejka spotkań zaplanowana jest na pierwszy weekend września. Oznacza to, że szczeciński zespół po raz pierwszy przed własną publicznością zaprezentuje się najwcześniej w terminie 12-14 września.

Do tego czasu skomplikowany proces układania nowej murawy wraz z całym systemem grzewczym i nawadniającym może nie być jeszcze gotowy. Do końca września mogą jeszcze trwać prace kosmetyczne przy dwóch trybunach, które w pierwotnym harmonogramie robót miały być gotowe i oddane do użytku z początkiem trzeciego kwartału obecnego roku, ale wciąż nie są gotowe.

W ramach realizowanych prac związanych z płytą boiska z powierzchni ponad 8 tys. m2 wywiezionych zostanie ponad 4 tys. m3 gruntu. W pierwszej kolejności zostanie zdjęta warstwa humusu, następnie wykonane zostanie korytowanie do głębokości ok. 50cm. W dalszych etapach robót układana będzie geowłóknina, wykonany zostanie drenaż i instalacje do nawadniania murawy.

Następnie ułożona zostanie warstwa odsączająca i instalacje ogrzewania murawy. Wokół boiska wykonana zostanie betonowa płyta, na której ułożona będzie sztuczna trawa. W dalszych etapach robót nastąpi rozłożenie oraz profilowanie warstwy wegetacyjnej, zainstalowane zostaną zraszacze a na końcu pojawi się trawa nowego boiska.

Ogłoszenie dla gastronomików

Obecnie trwa wykańczanie robót przy budowie punktów gastronomicznych, montowane są uchwyty i barierki przy schodach obok siedzisk. Pogoń nawet dała ogłoszenie dla potencjalnych dzierżawców, którzy mają przedstawić własne oferty podczas rozgrywania meczów i innych sportowych wydarzeń na nowym obiekcie.

Wszystko wskazuje jednak na to, że nowe trybuny gotowe będą dopiero na czwarty kwartał obecnego roku, lub pod koniec trzeciego. W związku z tym organizacja meczów w rundzie jesiennej kolejnego sezonu może być bardziej skomplikowana, niż zazwyczaj. Istnieje bardzo dużo elementów obiektywnych, nie do końca zależnych od organizatora i dzierżawcy obiektu.

Tym bardziej, że na dziś nie wiadomo jeszcze jakie obostrzenia będą obowiązywać podczas jesiennych terminów związane z panującą pandemią. Nie wiemy, czy trybuny stadionów będą mogły być zapełnione w 25 procentach, lub na przykład w 50 procentach o czym trwa dyskusja, ale żadne wiążące decyzje w tym temacie nie zostały jeszcze podjęte.

Zanosi się jednak na to, że w drugiej połowie roku wciąż będzie duży problem z organizacją sportowego życia w Pogoni. Wciąż nie są gotowe boiska treningowe, choć termin oddania ich do użytku dawno minął. Trwają prace wykończeniowe przy budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Wokół budynku powstaje infrastruktura drogowa, ciągi komunikacyjne, ale do zakończenia tych prac jeszcze sporo brakuje.

Demontaż trybuny północnej

Wraz z zakończeniem sezonu i rozpoczęciem budowy nowego etapu powstawania stadionu piłkarskiego, rozpocznie się demontaż i budowa trybuny północnej, która będzie zdecydowanie bardziej skomplikowana, bardziej czasochłonna od budowy dwóch dotychczasowych trybun umiejscowionych na wale ziemnym.

Już od jakiegoś czasu trwają prace przy budowie trybuny wschodniej umiejscowionej za jedną z bramek od strony ulicy Twardowskiego. Trwa również demontaż siedzisk przy bocznym boisku od ulicy Twardowskiego. Wiele wskazuje na to, że pierwsze mecze nowego sezonu dla drużyn młodzieżowych rozgrywane będą jeszcze poza terenem budowanych obecnie obiektów.

Rozgrywki trzeciej ligi, w której występuje drugi zespół Pogoni rozpoczną się już 1 sierpnia i do tego czasu na pewno nowe boisko z trybunami od ulicy Karłowicza nie będzie gotowe. Problem z rozgrywaniem meczów w roli gospodarza będzie miał nie tylko pierwszy zespół, ale też drugi.

Prace budowlane toczą się także na pozostałej części kompleksu. Budowany jest narożnik trybuny południowo-wschodniej. Trwa budowa stropów a w dalszej kolejności montowane będą belki podaudytoryjne. Na zachodniej montowana jest siatka cięto ciągniona.

Stadion wraz z całym zapleczem infrastrukturalnym, to koszt 364 mln złotych, z czego 30 mln złotych pochodzić będzie z rządowego dofinansowania. Obecnie w kraju trwa budowa stadionów w Łodzi, Sosnowcu i Płocku. W Łodzi stadion na 18 tysięcy kibiców kosztować będzie podatników 220 mln złotych, w Płocku obiekt na 15 tys fanów zamknie się w kwocie 166 mln złotych, natomiast w Sosnowcu stadion o pojemności 12 tys kibiców z możliwością dobudowania do 14,5 tys kibiców, to będzie koszt 147 mln złotych. ©℗ Wojciech Parada

Fot. Szczecińskie Inwestycje Miejskie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czytelnik
2020-07-16 21:30:24
Jeżeli dobrze wyczytałem info to za nadzór-bezpieczeństwo z ramienia miasta odpowiada Gen.Policji były Komendant KGP pan Wojciech Olbryś.To przyznam szczerze dziwna nominacja i teraz rozumiem że poniektórzy mogą faktycznie mieć problem z fachowym nadzorem i sprawowaniem kontroli nad tym "projektem"
polek
2020-07-16 17:17:27
Kolejny raz informowani jesteśmy o opóźnieniach coraz większej części budowy. Jednak nigdy lub prawie nigdy nie ma podanych powodów tego stanu rzeczy. A nie da się nie zauważyć, że na budowę wkradł się, po prostu, wielki chaos. Wiele fragmentów zaczętych i żaden nie sfinalizowany. I już dzisiaj łatwo przewidzieć, że nie skończy się na planowanych 360 milionach. Chyba brakuje odpowiedniego nadzoru miasta, albo w UM brakuje kompetentnych osób, które byłyby w stanie tę budowę nadzorować. Jasno widać, że całe przedsięwzięcie zaczyna przerastać zarówno wykonawców, jak i cały nadzór.
stary portowiec
2020-07-16 15:45:53
Nie podoba mi się. Już teraz widać że stadion nie będzie miał ducha starej Paprykany. Pogoń to cała historia ma określony herb i barwy o które czasem trzeba było walczyć. No i niestety stadion stracił barwy może chociaż herb się ostanie. W ogóle to wszystko wygląda jakoś niewyraźnie. I jeszcze ten przypis na końcu NIE MOŻNA BYŁO TANIEJ? (ale ja to stary polaczek i cebula z butów wystaje)
Tylko
2020-07-16 15:36:15
Czy musimy grać w Szczecinie?
widz
2020-07-16 14:13:54
Czy nie lepiej, na czas budowy stadionu,przeniesc mecze zupelnie do innej miejscowosci,np. stargardu,kolobrzegu,koszalina,swinoujscia lub rozgrywac je na wyjazdach.To ,co jest obecnie ,to totalny chaos i balagan.
Z ekranu TV
2020-07-16 13:03:38
Tak oglądając wczorajszy mecz to czarne krzesełka są złym pomysłem, a płyty elewacyjne rodem z amerykańskiego więzienia w TV wyglądały słabo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ