niedziela, 27 maja 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. 72 lata od historycznego meczu

Piłka nożna. 72 lata od historycznego meczu

Piłka nożna. 72 lata od historycznego meczu
Data publikacji: 2017-08-21 13:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-21 13:52
Wywietleń: 1428 289243

20 sierpnia 1945 roku rozegrano pierwszy, historyczny mecz w powojennym Szczecinie. W niedzielę mieliśmy zatem 72 rocznicę tego wydarzenia. Zmierzyły się dwa szczecińskie zespoły – Odra i Pionier. Wygrali ci pierwsi 4:1.

Dwa gole strzelił Kazimierz Lubik, który przez wiele kolejnych lat był trenerem sekcji lekkoatletycznej w Budowlanych szczecin. Wychował wielu znakomitych sportowców, specjalizował się w treningu płotkarek. Spod jego ręki wyszła między innymi Aurelia Trywiańska.

Mecz Odry z Pionierem rozgrywany był na dawnym placu Helskim, później Lumumby w Szczecinie, gdzie dziś stoi okazały pomnik Mickiewicza.

Historyczny mecz Odry z Pionierem rozgrywany był w odświętnej atmosferze. Stroje dla piłkarzy Pioniera jeszcze w przeddzień meczu szyła Danuta Sworzeniowska, żona Kazimierza – ówczesnego działacza i organizatora życia sportowego w powojennym Szczecinie. Stroje powstały ze starych flag hitlerowskich, których w mieście było w tamtym czasie jeszcze całkiem sporo.

Mieszkanie państwa Sworzeniowskich znajdowało się przy ul. 5 lipca 11/12. To tam znajdował się sekretariat w pierwszych powojennych latach, tam odbywały się zebrania i spotkania piłkarskich aktywistów Szczecina.

Opiekunem piłkarzy Odry był Jan Dixa. Urodzony w niemieckim Gelsenkirchen działacz, sędzia i trener. Wraz ze Stefanem Żywotko, Marianem Suchogórskim i Kazimierzem Górskim kończył pierwszy kurs trenerski w powojennej Polsce.

Spotkanie obserwowało około 80 procent ludności Szczecina. Wtedy każda społeczna inicjatywa wywoływała ogromny entuzjazm. Mecz opisany został w „Wiadomościach Szczecińskich" - pierwszej powojennej gazecie Szczecina i była to pionierska informacja dotycząca sportowego wydarzenia w naszym mieście. (par)

Fot. archiwum Piotra Siedleckiego

 

 

Komentarze

Brama Sportowa
Zgodnie z wycinkiem z Wiadomości Szczecińskich (nr 19) mecz był rozegrany 26.08: http://bramasportowa.blogspot.com/2016/12/najpiekniejsza-niedziela.html
2017-08-21 13:37:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”