Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

Lekkoatletyka. Złoto Lewandowskiego, srebro Ennaoui

Data publikacji: 03 marca 2019 r. 21:56
Ostatnia aktualizacja: 03 marca 2019 r. 22:24

31-letni wychowanek Ósemki Police, wspierany przez Grupę Azoty Marcin Lewandowski został w Glasgow halowym mistrzem Europy w biegu na 1500 m, powtarzając sukces sprzed dwóch lat z Belgradu.

Kapitan lekkoatletycznej reprezentacji Polski w finale uzyskał czas 3.42,85 i po długim finiszu wyprzedził wyraźnie 13 lat młodszego Jakoba Ingebrigtsena - 3.43,23. Tylko z Norwegiem, który w sobotę triumfował w biegu na 3000 m, przegrał w ubiegłorocznej imprezie tej rangi na stadionie.

Złoto wywalczyła też polska sztafeta 4x400 m kobiet. Biało-czerwone, które pobiegły w składzie: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Justyna Święty-Ersetic i już po dwóch zmianach wyraźnie prowadziły, uzyskały czas 3.28,77.

Do niedawna zawodniczka MKL Szczecin Sofia Ennaoui została w Glasgow halową wicemistrzynią Europy w biegu na 1500 m. W finale uzyskała czas 4.09,30. Zwyciężyła Brytyjka Laura Muir - 4.05,92, a trzecia była Irlandka Ciara Mageean - 4.09,43.

23-letnia Ennaoui w poprzednich HME w Belgradzie dwa lata temu zdobyła brązowy medal. Z kolei przed rokiem na stadionie wywalczyła w Berlinie srebro. W obu przypadkach zwyciężyła dwa lata starsza Muir.

Polscy lekkoatleci - z dorobkiem pięciu złotych i dwóch srebrnych - triumfowali w klasyfikacji medalowej. Powtórzyli tym samym sukces sprzed dwóch lat z Belgradu, gdzie 12-krotnie stanęli na podium, w tym siedem razy na najwyższym stopniu.