czwartek, 28 stycznia 2021r.

Lekkoatletyka. Kwalifikacje olimpijskie od grudnia

Data publikacji: 2020-04-08 14:44
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-08 14:44
Lekkoatletyka. Kwalifikacje olimpijskie od grudnia
 

Światowa Lekkaaatletyka (World Athletics, dawniej IAAF) zadecydowała się na najbliższe 8 miesięcy zawiesić kwalifikacje do igrzysk olimpijskich. Minima będzie można ponownie zdobywać dopiero od grudnia. Zdobyte wcześniej kwalifikacje olimpijskie, w tym trójki zachodniopomorskich lekkoatletów, pozostają aktualne.

Światowa Lekkoatletyka postanowiła , że do 30 listopada stopada tego roku wszystkie wyniki uzyskane na zawodach będą rejestrowane tylko do celów statystycznych, w tym do rekordów świata. Okres kwalifikacyjny w lekkoatletyce na igrzyska olimpijskie w Tokio został zawieszony od 6 kwietnia do 30 listopada 2020 roku. W tym czasie wyniki sportowców nie będą brane pod uwagę zarówno w kwestii kwalifikacji na przyszłoroczną imprezę, jak i w światowym rankingu, którego publikacja również została zawieszona.

Tym samym lekkoatleci awans na igrzyska będą mogli uzyskać od 1 grudnia 2020 r. do 29 czerwca 2021 r. Igrzyska w Tokio, z powodu pandemii koronawirusa, zostały przełożone na przyszły rok i odbędą się w dniach 23 lipca - 8 sierpnia 2021 r.
Kwalifikacje olimpijskie w 2019 roku wywalczyli tyczkarz Piotr Lisek (OSOT Szczecin), Patryk Dobek (MKL Szczecin) na 400 m przez płotki i policzanin Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz) na 800 mi 1500 m.

O swoją szansę wyjazdu na igrzyska w kolejnym sezonie powalczy jeszcze troje zachodniopomorskich biegaczy - Krystian Zalewski na 3000 m z przeszkodami, Michał Rozmus na 800 m (obaj Barnim Goleniów) i Renata Pliś (Maraton Świnoujście) na 1500 m.

Mimo zmiany terminu igrzysk i terminu uzyskiwania minimów zasady kwalifikacji pozostaną niezmienione. Zawodnicy, którym w okresie kwalifikacyjnym nie uda się uzyskać wymaganego wyniku, mogą wystartować w Tokio dzięki ranking IAAF, do którego w zależności od konkurencji zaliczanych jest pięć, trzy lub dwa najlepsze rezultaty danego zawodnika.

Występ na igrzyskach będą mieli najwyżej notowani w rankingu zawodnicy, pod warunkiem, że wcześniej nie zostanie wyczerpany limit w danej konkurencji zawodników z kwalifikacją na podstawie wyników. W każdej indywidualnej konkurencji może wystąpić maksymalnie trzech zawodników z jednego kraju.

Do tej pory minima na igrzyska olimpijskie w Tokio wywalczyło 27 polskich lekkoatletów. (woj)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ