Lekkoatletyka. Ennaoui druga w Turku

Data publikacji: 13 czerwca 2017 r. 22:06
Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2017 r. 22:11

Sofia Ennaoui zajęła drugie miejsce w biegu na 800 m podczas mityngu IAAF - 55. Paavo Nurmi Games w fińskim Turku. Zawodniczka MKL Szczecin uzyskała czas 2.02,02 i przegrała tylko z Ukrainką Olgą Liachową - 2.01,50.

Na dystansie 3 km z przeszkodami kobiet wystartowała Mariola Ślusarczyk z Barnima Goleniów. Zajęła 8 miejsce z czasem 10.16,67. Na  dystansie 3 km udział wziął kolega klubowy Marioli Ślusarczyk, Krystian Zalewski, który z czasem 8.08,76 za jął 7 lokatę.

Ennaoui i Zalewski mieli już wcześniej wypełnione minima PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie.

Mityng upamiętnił wybitnego fińskiego biegacza długodystansowego. Paavo Nurmi urodził się 13 czerwca 1897 roku właśnie w Turku (zmarł 2 października 1973 w Helsinkach), był dziewięciokrotnym mistrzem igrzysk.

W 1924 roku w Paryżu startując w pięciu konkurencjach zdobył pięć złotych medali. Swe zwycięstwa na 1500 i 5000 m odniósł w odstępie zaledwie 26 minut. Był pierwszym sportowcem, któremu za życia wystawiono pomnik (na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach).

Legenda głosi, że ścigał się z pociągami i potrafił przybiec szybciej niż pociąg relacji Helsinki – Turku. (par)