Piątek, 19 lipca 2024 r.

Lekkoatletyka. 10 medali w tym 6 złotych Startu Szczecin

Data publikacji: 20 czerwca 2022 r. 16:18
Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2022 r. 16:18
Szczecińscy medaliści mistrzostw Polski, w tym Joanna Oleksiuk, prezentująca 3 złote krążki. Fot. Marcin BIELECKI

Zakończyły się jubileuszowe 50. paralekkoatletyczne mistrzostwa Polski rozgrywane na stadionie przy ul. Litewskiej w Szczecinie, podczas których reprezentanci Startu Szczecin zdobyli 10 medali, w tym aż 6 złotych.

Bardzo dobrze spisali się zawodnicy KSI Start Szczecin. Łącznie wywalczyli 10 medali, w tym aż 6 złotych. Gwiazdą okazała się Joanna Oleksiuk, paraolimpijka z Tokio, zdobyła łącznie 3 tytuły mistrzyni kraju w pchnięciu kulą (wynik 6.43 m), rzucie oszczepem (12.71 m) i rzucie dyskiem (13.10 m).

- Wynik pchnięcia kulą, to dobry wynik, choć daleki od mojej życiówki - powiedziała J. Oleksiuk, podopieczna Renaty Chilewskiej. - Biorąc jednak pod uwagę, że moje zdrowie trzykrotnie wyłączyło mnie z przygotowań i przez dłuższy czas treningi były niemożliwe, uśmiech mimo wszystko pojawił się na mojej twarzy...

Po dwa złota sięgnął Jakub Nicpoń – w biegach na 100 i 400 metrów. Ostatni złoty krążek wywalczył Artur Kamiński w biegu na 100 metrów. Srebrne medale wywalczyli Damian Wróblewski w rzucie oszczepem i Przemysław Augustyniak w biegu na 5000 metrów, a brązowe - Daniel Gawroński i Damian Wróblewski (obaj w rzucie dyskiem).

To były z pewnością jedne z najcieplejszych mistrzostwa kraju w historii, gdyż zawodnicy rywalizowali przez trzy dni w temperaturach przekraczających grubo 30, a nawet 35 stopni Celsjusza. Mimo to udało się zawody przeprowadzić zgodnie z założonym programem, a największe krajowe gwiazdy, z medalistami ostatnich igrzysk włącznie, potwierdziły swoją dominację na krajowym podwórku. Mistrzostwa Polski zostały zostały dofinansowane przez: PFRON, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Szczecin, Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski i Polski Komitet Paraolimpijski, a imprezę patronatem objął Prezydent Miasta Szczecina, zaś firma Tenzi wspierała wydarzenie.

- Bardzo cieszymy się, że wróciliśmy do tradycji organizowania dużych lekkoatletycznych wydarzeń w Szczecinie - mówił Marcel Jarosławski z Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start. - Przez ostatnie dwa lata odbywało się tu paralekkoatletyczne Grand Prix, przyszedł czas na mistrzostwa kraju. Obiekt jest bardzo chwalony przez uczestników, wjazdy, przejścia, bramy dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nic tylko startować! (mij)