czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Sport > Historia sportowych plebiscytów. Rok 1970

Historia sportowych plebiscytów. Rok 1970

Historia sportowych plebiscytów. Rok 1970
Data publikacji: 2015-11-19 10:21
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-12 14:09
Wywietleń: 1458 38563

Trwa głosowanie na najlepszego sportowca i trenera Ziemi Szczecińskiej w roku 2015. Codziennie przypominamy wybrane lata z przeszłości. Jak przebiegały plebiscyty, kto wygrywał i jakie osiągał sukcesy. Dziś rok 1970.

Wojciech Matusiak zwyciężył w plebiscycie na najlepszego sportowca po raz drugi z rzędu, a zadecydowała o tym fenomenalna postawa polskich kolarzy w Wyścigu Pokoju. To był jeden z większych sukcesów w dziejach polskiego kolarstwa, którego współtwórcą był między innymi kolarz Arkonii Szczecin, Wojciech Matusiak.

Wyścig Pokoju z roku 1970 stał pod znakiem niespotykanej wcześniej dominacji jednego zespołu. Peletonem rządzili Polacy, którzy wygrywali jak chcieli. Triumfowali drużynowo z ogromną przewagą, a indywidualnie najlepszym okazał się Ryszard Szurkowski.

W reprezentacji po raz pierwszy startował 25-letni wtedy Wojciech Matusiak. Jeszcze w trakcie wyścigu, po serii fantastycznych zwycięstw, dziennikarze nazwali ich zespołem siedmiu wspaniałych.

- Wygrałem na ostatnim etapie z metą w Berlinie - kontynuuje W. Matusiak. - Założenia były inne. To miał być etap, w którym wygraną miał przypieczętować Szurkowski. Przed startem zagadnął mnie red. Gołębiewski z Trybuny Ludu, który był jednocześnie prezesem związku. Przypomniał mi, że finisz odbywa się na torze kolarskim, więc powinien być moim atutem. Wziąłem sobie uwagę do serca i zwyciężyłem. ©℗ (p)

Cały artykuł czytaj w magazynowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego, lub w e - wydaniu.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie