Szczeciński Urząd Miejski rozstrzygnął dwa konkursy dot. wspierania profesjonalnego i ligowego sportu halowego w pierwszym półroczu 2020 roku. Z puli miejskiej dotacje otrzymają ekstraklasowe King Szczecin i Sandra SPA Pogoń oraz występujące w niższych klasach rozgrywkowych Ogniwo, Kusy i Stalpro Błyskawica.
Program wspierania profesjonalnych klubów w dyscyplinach halowych funkcjonuje w Szczecinie od kilku lat. W okresie prosperity sportu w naszym mieście w najwyższej klasie rozgrywkowej występowało pięć zespołów halowych, a dotacja miejska na wszystkie kluby sięgała 3 milionów złotych na pół roku.
Z powodu kłopotów organizacyjnych i finansowych w ostatnich miesiącach ze sportowej mapy Szczecina zniknęły trzy kluby ekstraklasy – siatkarska Stocznia, futsalowa Pogoń ’04 i SPR Pogoń. Na upadku konkurencyjnych zespołów zyskały pozostające w rozgrywkach King Szczecin i Sandra SPA Pogoń.
Wprawdzie pomiędzy te dwa kluby podzielona została kwota nie 3 mln, ale 1 mln 715 złotych, ale i tak dla obu drużyn to najwyższa dotacja w historii. King na pierwsze półrocze otrzyma 1 112 500 zł, a Sandra SPA Pogoń 603 000 zł.
Z powyższych kwot kluby muszą opłacić wynajem obiektów sportowych. Dla Kinga, który korzysta z Netto Areny, oznacza to wydatek około 9 tysięcy złotych za każdy mecz. Sandra SPA rozgrywająca swoje mecze w hali MOSRiR przy ul. Twardowskiego za użytkowanie miejskich obiektów korzysta ze specjalnej 90-proc. zniżki uchwalonej przez Radę Miasta (bonifikata nie obowiązuje w Netto Arenie).
Środki z miejskiej dotacji, oprócz wynajmu hali, kluby mogą przeznaczać m.in. na opłaty dla trenerów, koszty udziału w rozgrywkach, organizację wyjazdów i imprez sportowych. Zabronione jest natomiast przeznaczanie tych środków na transfery zawodników.
Miasto zrobiło też ukłon w kierunku trzech innych szczecińskich klubów, które rywalizują na parkietach II i III ligi. Koszykarskie Ogniwo, piłkarki ręczne MKS Kusego oraz siatkarski Stalpro Błyskawica otrzymały na pierwsze półrocze 2020 r. po 25 tysięcy złotych.
(woj)
Fot. R. Pakieser