Euro 2024. Polska przegrywa z Holandią (akt. 2)

Data publikacji: 16 czerwca 2024 r. 15:00
Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2024 r. 20:49
Euro 2024. Polska przegrywa z Holandią

Polska przegrała w Hamburgu z Holandią 1:2 (1:1) w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Jedyną bramkę dla Polski zdobył Adam Buksa.

Zgodnie z przewidywaniami od początku meczu inicjatywa należała do Holendrów. To oni dłużej utrzymywali się przy piłce i próbowali zagrozić bramce strzeżonej przez Wojciecha Szczęsnego.

Skupieni na defensywie biało-czerwoni czekali na swoją szansę i ta nadeszła w 16. minucie, gdy wykonywali rzut rożny. Dośrodkował Piotr Zieliński, a strzałem głową niespodziewane prowadzenie Polakom dał Adam Buksa. To siódmy gol w narodowych barwach blisko 28-letniego napastnika.

Holendrzy dalej przeważali, ale w kluczowych momentach brakowało im precyzji. W 29. minucie dopisało im jednak szczęście. Strzał sprzed pola karnego oddał Cody Gakpo, piłka odbiła się od Jana Bednarka i wpadła do siatki obok zmylonego Szczęsnego.

"Pomarańczowi" kolejne dogodne okazje mieli jeszcze przed przerwą. Gakpo i Memphis Depay nieznacznie się jednak pomylili.

Również drugą połowę Holendrzy zaczęli od ataków. Polacy do głosu zaczęli dochodzić po kilkunastu minutach i mieli świetną sytuację, jednak strzał Kiwiora był za słaby i w środek bramki Barta Verbruggena.

Później tempo spotkania wyraźnie spadło. Grę Holandii na nowo rozruszali wprowadzeni w 81. minucie Jeremy Frimpong i Wout Weghorst. Intuicja nie zawiodła trenera Ronalda Koemana. To właśnie Weghorst zaledwie dwie minuty później nie dał się zablokować Bartoszowi Salamonowi i dał swojej drużynie prowadzenie.

Polacy próbowali wyrównać. W 89. minucie po indywidualnej akcji Jakuba Piotrowskiego strzelał Karol Świderski, ale Verbruggen nie dał się zaskoczyć. Natomiast w doliczonym przez sędziego czasie gry z dystansu próbowali Jakub Moder i Nicola Zalewski, jednak również holenderski spisał się bez zarzutu.

W poniedziałek, w drugim meczu grupy D Francja zagra z Austrią.

Grupa D: Polska - Holandia 1:2 (1:1).

Bramki: 1:0 Adam Buksa (16-głową), 1:1 Cody Gakpo (29), 1:2 Wout Weghorst (83).

Żółta kartka - Holandia: Joey Veerman.

Sędzia: Artur Soares Dias (Portugalia). Widzów: 50 000.

Polska: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Bartosz Salamon (87. Bartosz Bereszyński), Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Taras Romanczuk (55. Bartosz Slisz), Piotr Zieliński (78. Jakub Piotrowski), Kacper Urbański (55. Karol Świderski), Sebastian Szymański (46. Jakub Moder), Nicola Zalewski - Adam Buksa.

Holandia: Bart Verbruggen - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake (87. Micky van de Ven) - Jerdy Schouten, Tijjani Reijnders, Joey Veerman (62. Georginio Wijnaldum) - Xavi Simons (62. Donyell Malen), Memphis Depay (81. Wout Weghorst), Cody Gakpo (81. Jeremy Frimpong).

Logo PAP Copyright

***

Polska przegrała w pierwszym meczu na EURO 2024 z Holandią 1:2 (1:1).

***

Polska przegrywa z Holandią 1:2. Gola w 83 minucie zdobył Weghorst.

***

Po 45 minutach mamy remis.

***

Wyrównującego gola zdobył dla Holendrów, w 30 minucie spotkania, Cody Gakpo.

***

Polska od 15 minuty prowadzi z Holandią 1:0 po bramce Adama Buksy głową. Asystę zaliczył Piotr Zieliński, który wykonywał rzut rożny.

***

Kacper Urbański i Taras Romanczuk są w wyjściowym składzie reprezentacji Polski na mecz Euro 2024 z Holandią w Hamburgu. Brakuje m.in. kontuzjowanych wcześniej Pawła Dawidowicza, Karola Świderskiego i - co było pewne od kilku dni - Roberta Lewandowskiego. Początek o godz. 15.

W ataku szansę od początku meczu otrzyma Adam Buksa.

Pod nieobecność Lewandowskiego opaskę kapitana założy Piotr Zieliński, dla którego będzie to 91. występ w reprezentacji.

Mecz z Holandią poprowadzi jako sędzia główny Portugalczyk Artur Soares Dias.

Skład reprezentacji Polski: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Bartosz Salamon, Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Taras Romanczuk, Piotr Zieliński (kapitan), Kacper Urbański, Sebastian Szymański, Nicola Zalewski - Adam Buksa.