Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otrzyma 4,5 mln zł na rozwijanie zielonych i cyfrowych technologii z pomocą sztucznej inteligencji. Uczelnia dostała dofinansowanie w pierwszym konkursie w programie „Regionalna inicjatywa doskonałości”.
Cel programu: wsparcie wyróżniających się w regionach uczelni akademickich w „projakościowym rozwoju działalności naukowej oraz kształcenia w obszarach o istotnym znaczeniu dla poszczególnych regionów”. Konkurs przeprowadzono w obrębie 11 regionów, w których wskazano po 3 grupy dyscyplin naukowych bądź artystycznych o istotnym znaczeniu dla rozwoju tych obszarów.
Finansowanie jest przyznawane na 4 lata (2024-2027). We wniosku należało przedstawić plan obejmujący cele „w zakresie podniesienia poziomu jakości działalności naukowej i poziomu jakości kształcenia w danej dyscyplinie lub grupie dyscyplin, wraz z opisem działań zmierzających do ich osiągnięcia w okresie 3 lat (2024-2026) oraz wykazem działań służących utrwaleniu rezultatów planu, planowanych do realizacji w roku 2027”.
Filarami propozycji ZUT są inżynieria chemiczna oraz inżynieria materiałowa. Projekt wykorzystuje sztuczną inteligencję do opracowania innowacyjnych rozwiązań w tych dziedzinach. Uczelnia deklaruje, że podniesie jakość nauki, i to w tych obszarach, które wpisują się w politykę naukową państwa. ZUT chce zastosować sztuczną inteligencję do zwiększenia doskonałości interdyscyplinarnych prac badawczych.
Inne zagadnienia ważne w tym projekcie to: dofinansowanie kosztów publikacji naukowych, dofinansowanie kosztów zgłoszeń patentowych, utworzenie systemu grantów wspierających kontynuację badań lub rozpoczęcie nowych prac badawczych, finansowanie krótkoterminowych wyjazdów do ośrodków naukowych, pomagających nawiązać kontakty, nawiązywać współpracę, wymieniać doświadczenia.
Uczelnię interesuje też finansowanie krótkoterminowych staży w przedsiębiorstwach, które mają pogłębić praktyczną wiedzę pracowników ZUT, oraz organizacja przedsięwzięć interdyscyplinarnych, np.: konferencji, szkół letnich spotkań z biznesem, które umożliwią wymianę osiągnięć, trendów badawczych i wspierają rozwój doskonałości naukowej.
Projekt uzyskał 118 punktów na 120. Jego kierownikiem jest dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej prof. Rafał Rakoczy. ©℗
(as)