Piątek, 08 listopada 2024 r. 
REKLAMA

ZUT będzie miał nową doktor honoris causa

Data publikacji: 13 listopada 2023 r. 10:16
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:39
ZUT będzie miał nową doktor honoris causa
Prof. Judit E. Puskas  

Siedemnastego listopada o godz. 12 w Auli Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii odbędzie się uroczyste nadanie godności doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Judit E. Puskas. Profesor Puskas jest uznanym międzynarodowym autorytetem i twórcą szkoły naukowej elastomerów termoplastycznych i kauczuków

Wynaleziony przez nią kopolimer blokowy jest stosowany jako powłoka w ratujących życie stentach naczyń krwionośnych (wszczepionych ponad 10 milionom pacjentów na całym świecie). Za te i inne życiowe osiągnięcia Profesor Puskas została wybrana na członka Narodowej Akademii Inżynierów Stanów Zjednoczonych Ameryki - Rocznik 2023.

Profesor Puskas urodziła się w Budapeszcie, na Węgrzech, gdzie w 1977 r. ukończyła Politechnikę Budapeszteńską w zakresie inżynierii polimerów. Posiada również tytuł doktora w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych i gumy nadany przez Węgierską Akademię Nauk. Profesor Puskas po raz pierwszy odwiedziła Stany Zjednoczone w 1980 roku, gdzie w zespole  prof. Josepha P. Kennedy`ego rozpoczęła prace nad kontrolowaną polimeryzacją karbokationową.

W 1989 r. profesor Puskas przeprowadziła się do Kanady, gdzie rozpoczęła pracę w przemyśle, w Polysar Rubber Co. Po kilku latach pracy w przemyśle, profesor Puskas otrzymała propozycję pracy na University of Western Ontario w London w Kanadzie, gdzie w 1996 roku objęła stanowisko profesora. W tym czasie rozwinęła jeszcze silniejszą współpracę z przemysłem i, za namową profesora Kennedy'ego, powróciła na Uniwersytet w Akron w 2004 roku. To właśnie tutaj, kontynuowała prace nad termoplastycznymi elastomerami typu poli (styren-izobutylen-styren)(w skrócie SIBS), które zostały zatwierdzone przez FDA i wprowadzone na rynek jako powłoka na stentach naczyń krwionośnych uwalniających lek.

Innym ważnym osiągnięciem prof. Puskas jest opracowanie metody funkcjonalizacji polimerów z wykorzystaniem katalizy enzymatycznej jako nośników związków diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu nowotworów. Kolejnym obszarem badań było opracowanie bezpiecznych implantów piersi o właściwościach przeciwnowotworowych i diagnostycznych, za co w 2012 r. otrzymała nagrodę GE Healthymagination Breast Cancer Challenge Award.

Obecnie pani profesor prowadzi te i inne działania badawcze na Uniwersytecie Stanowym Ohio, gdzie przeniosła się w 2019 roku. Elastyczne maseczki chirurgiczne z nanowłókien opracowane przez profesor Puskas są na etapie produkcji i testowania prototypów. Profesor Puskas pracuje również nad uruchomieniem krajowej produkcji kauczuku naturalnego z wykorzystaniem upraw mniszka lekarskiego.

Profesor Puskas od ponad dwudziestu lat współpracuje naukowo z obecną Katedrą Inżynierii Polimerów i Biomateriałów (dawnym Instytutem Polimerów) ZUT.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA