Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Znowu wraca szkoła w domu

Data publikacji: 2020-10-23 14:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:45
Znowu wraca szkoła w domu
 

Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wchodzą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych funkcjonują bez zmian.

Dodatkowo dzieci i młodzież do 16. roku życia w godz. 8 - 16 nie będą mogły wychodzić same z domu, tylko pod opieką dorosłych. Ta zmiana już wywołuje niepokój rodziców i wiele komentarzy: co zrobić w przypadku, gdy dziecko np. 9-latek z trzeciej klasy już samodzielnie chodził do szkoły? Jak postąpić w przypadku, gdy to starsze rodzeństwo  odprowadzało młodsze siostry i braci do placówek?

Pytania o zdalną szkołę

- Moje dziecko ma lekcje od 9.50 do 13.30. Ja pracuję od 7 do 15. Syn ma 5 minut do szkoły i od pierwszej klasy chodzi sam. W jaki sposób on ma się dostać do szkoły? - pyta na forum Stowarzyszenia Rodzice dla Szczecina pani Elżbieta N.

- Mam dwoje dzieci, jedno w I klasie, drugie w klasie IV i zastanawiam się, czy wirus nie atakuje tych młodszych, które muszą chodzić do placówek i przebywać w dużej grupie? - pani Anna M. jest poirytowana decyzją rządu. - Nie będę posyłała młodszej córki do szkoły, bo według mnie mija się to z celem, wirus transmituje się także pośród młodszych dzieci.

Z opieki nad latoroślami - zgodnie z wytycznymi rządu o zakazie wychodzenia z domu seniorów powyżej 70. roku życia - wyłączeni zostali także dziadkowie i babcie. Wielu rodziców podkreśla, że obecne decyzje zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa, są podjęte za późno. Chaos - to słowo znów powraca jak bumerang w przypadku organizacji życia domowego. 

- Mamy koniec października, trzeba było takie decyzje podejmować na początku września, gdy startowała nauka w nowym roku szkolnym - denerwuje się pani Anna.

Kto uczy się stacjonarnie, kto pracuje?

Stacjonarnie pracują również szkoły w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Dyrektorzy tych placówek będą mogli sami decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych - taką informację podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzone będą  z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik.

- W okresie od 24 października do 8 listopada 2020 r. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19 - informuje MEN

(kel)

Fot. Jarosław Bzowy (archiwum)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ