Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zielony Feniks dla prorektora Politechniki Morskiej

Data publikacji: 29 marca 2024 r. 21:27
Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2024 r. 21:33
Zielony Feniks dla prorektora Politechniki Morskiej
Prof. Artur Bejger jest pomysłodawcą kierunków studiów „Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe”, jedynego takiego w Polsce. Fot. Politechnika Morska  

Prorektor ds. nauki Politechniki Morskiej w Szczecinie prof. Artur Bejger otrzymał nagrodę specjalną za całokształt osiągnięć dla rozwoju polskiej ekoenergetyki - Zielonego Feniksa. Jego specjalnością jest energetyka wiatrowa. 

Prof. Artur Bejger od początku swojej pracy zajmował się technicznym aspektem związanym z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, jest szczególnie ogromnym zwolennikiem energetyki wiatrowej.

Oprócz zagadnień naukowych wykorzystywanych praktycznie w energetyce wiatrowej, jest pomysłodawcą utworzenia jedynego do tej pory w Polsce kierunku studiów „Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe”, przeznaczonego dla przyszłych serwisantów turbin wiatrowych. Kierował pracami związanymi z utworzeniem programu studiów, a także opracował koncepcję (a następnie doprowadził do powstania) laboratorium w postaci rzeczywistej turbiny wiatrowej. Stało się ono narzędziem badawczo-dydaktycznym przeznaczonym dla studentów (ale również i naukowców) tego kierunku. Laboratorium jest jedyną w Polsce i w Europie tego typu, wysoce praktyczną, bazą naukowo-dydaktyczną.

- Odbierając tę nagrodę nie mogę nie wspomnieć o swoich koleżankach i kolegach z Politechniki Morskiej – mówił podczas gali w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego prorektor Bejger. – Dziękuję wspaniałym zespołom naukowym, z którymi przez lata tworzyłem i pracowałem. Myślę, że ta nagroda – Feniks – nie tylko doda mi skrzydeł, ale też naładuje mnie energią do dalszej pracy. Szczególnie tą zieloną.

Aktualnie prof. Bejger przygotowuje m.in. zgłoszenie patentowe dotyczące wykrywania wczesnych stanów uszkodzeń zachodzących w przekładniach stosowanych w turbinach wiatrowych. Ściśle współpracuje z przemysłem. Rozwiązywał problemy  wskazywane przez firmy serwisujące farmy wiatrowe, m. in. związane ze znalezieniem przyczyn i źródeł uszkodzeń występujących w przekładniach planetarnych turbin wiatrowych i wiele innych.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA