Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Zawód przyszłości - podolog. Nowe kierunki w szkołach policealnych

Data publikacji: 2021-08-19 09:57
Ostatnia aktualizacja: 2021-08-19 09:57
Zawód przyszłości - podolog. Nowe kierunki w szkołach policealnych
Najwięcej specjalistów brakuje w służbie zdrowia oraz w usługach medycznych. Do zawodów poszukiwanych dołączył podolog - fachowiec od pielęgnacji stóp i paznokci. Kształcenie w tym zawodzie - oraz w wielu innych profesjach medycznych - jest możliwe w policealnej szkole przy ul. Broniewskiego 9 w Szczecinie. Fot. Ryszard Pakieser  

Zmienia się rynek pracy, a branże, które intensywnie się rozwijały jeszcze dekadę temu, odchodzą w zapomnienie. Warto kształcić się nie tylko w zawodach informatycznych i telekomunikacyjnych, które zajmują pierwsze miejsca w rankingach na zawody przyszłości, ale w związku ze starzejącym się społeczeństwem rośnie zapotrzebowanie na wszelkie profesje medyczne i pielęgnacyjne. Kształcenie w tych profesjach jest domeną szkół policealnych, które starają się dopasować swoją ofertę do potrzeb rynku.

Rynek pracy nasycił się już kosmetyczkami, dziś poszukiwanym specjalistą jest podolog zajmujący się leczeniem i profilaktyką zmian chorobowych powstających w obrębie stóp i paznokci. To nie pedicurzystka, ale fachowy doradca w zakresie chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość czy zmiany naczyniowe, które sprawiają problemy zdrowotne ze stopami. Obecnie do dobrych fachowców z tej branży, choć nie są to usługi tanie, trzeba się zapisywać z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Od września 2021 r. w Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie pojawi się możliwość nauki w tym zawodzie. Cykl kształcenia wynosić będzie cztery semestry, czyli 2 lata. Zajęcia odbywać się będą w formie dziennej bądź stacjonarnej, w zależności od ilości chętnych.

Absolwenci tego kierunku, po zdaniu egzaminu zawodowego, będą mogli zostać zatrudnieni m.in. w gabinetach podologicznych, instytucjach zdrowia i urody, gabinetach odnowy biologicznej SPA i Wellness, masażu a także w  sanatoriach i uzdrowiskach, firmach kosmetycznych, gabinetach terapii manualnej, centrach fitness oraz gabinetach stopy cukrzycowej i trudno gojących się ran, pracowniach zaopatrzenia ortopedycznego i ortotycznego (przy protezach) kończyn czy poradniach i gabinetach rehabilitacyjnych.

Do tej pory specjaliści podologii mogli zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych lub na specjalizacjach podologicznych na kierunku kosmetologia. Zmiany ustawowe wprowadzone pod koniec maja br. pozwoliły na kształcenie w tym zawodzie w szkole policealnej. Pozytywną opinię o zasadności edukacji w zawodzie podologa wyraziła także Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Szczecinie.  

Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie jest jednostką oświatową Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

- Zwiększanie liczebności seniorów czy bardziej powszechne choroby cywilizacyjne sprawiają, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny podologii. Odpowiadając na potrzeby społeczeństwa chcemy wykształcić przyszłych fachowców, którzy będą mogli podjąć pracę w tym zawodzie - mówi Stanisław Wziątek, członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Na młodych ludzi, którzy właśnie zdali maturę czeka także wiele innych kierunków w ZCKZiU w Szczecinie. Placówka policealna kształci w poszukiwanych - i przyszłościowych! - zawodach: asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekuna medycznego i w domach pomocy społecznej, opiekunki dziecięcej i osób starszych, technika dentystycznego, elektroradiologa, technika farmacji, masażysty, terapeuty zajęciowego. Można się tu również wyszkolić na technika sterylizacji medycznej i technika usług kosmetycznych.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gość
2021-08-22 20:09:10
Chyba dla tych co do swoich pięt nie dosięgają od żarci czipsów i picia coli

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ