W piątek (13 stycznia) w godz. 10-19 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wąskiej 13 oraz Z. Felczaka 3c będzie się odbywała kolejna Noc Biologów. Organizatorzy zapowiadają pokazy, warsztaty, konkursy, wykłady, laboratoria i wystawy.
Noc Biologów ma na celu przede wszystkim zaciekawić młodzież naukami przyrodniczymi, zaprezentować biologię w niekonwencjonalny sposób i przybliżyć skomplikowane zjawiska przez pokazanie ich z bliska, w sposób „namacalny”. W programie zaplanowano prawie pięćdziesiąt wydarzeń.
Osoby, które przyjdą na Wydział Biologii, dowiedzą się, gdzie szukać zaginionego świata Artura Conan Doyle’a, dlaczego śmiech odchudza i leczy, oraz tego, skąd się wziął pomidor. Zobaczą także żywe węże oraz „pokemony, jakich jeszcze nie znali”.
– Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka czy rośliny kwiatowej. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne i ich wpływ na różnorodność biologiczną. Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta intrygująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic. Ich ciągle rosnącym oczekiwaniom starają się wyjść naprzeciw największe uczelnie w Polsce, organizując „Noc Biologów”. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem Życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera, a w nocy wszyscy śpią – zapowiadają koordynatorzy ogólnopolskiej akcji.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązuje rezerwacja telefoniczna. Program wydarzenia oraz więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie internetowej www.nocbiologow.univ.szczecin.pl.
(as)
Fot. Dariusz Gorajski