sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Zagłosujmy na naszą lekarkę

Zagłosujmy na naszą lekarkę

Zagłosujmy na naszą lekarkę
Data publikacji: 2015-09-04 21:40
Wywietleń: 1488 18401

Do niedzieli możemy oddać przez internet głos na doktor Ewę Wunsch z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, która  została nominowana do nagrody konkursu "Polacy z werwą" w kategorii medycyna. Inicjatywa ma promować "nowoczesnych, odważnych, wartościowych młodych ludzi o imponujących osiągnięciach".

Badania, których Ewa Wunsch jest współautorką, mają wpływ na światową medycynę. 

- Zajmuję się rzadkimi chorobami wątroby, PSC, czyli pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych oraz PBC, pierwotną marskością żółciową - opowiada Ewa Wunsch. - Ich przyczyny nie są do końca znane, leczenie to tak naprawdę szukanie nowych ścieżek. Te choroby znajdują się poza zainteresowaniem mediów czy dużych koncernów farmaceutycznych. Prowadzę badania pod kierownictwem prof. Piotra Milkiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego.

W artykule ogłoszonym w najważniejszym na świecie piśmie o chorobach wątroby, "Hepatology", amerykański ekspert oświadczył, że należy zrezygnować z leku podawanego chorym na PSC, kwasu żółciowego. W USA zdecydowano, żeby z niego zrezygnować, opinie w Europie były niejednoznaczne...

- Odstawiliśmy go na próbę, na 3 miesiące, tak żeby nie zaszkodzić pacjentom - opowiada Ewa Wunsch. - Wyniki się pogorszyły, i to dramatycznie. Jeden pacjent przerwał tę próbę, tak bardzo źle się poczuł. Wszystko to było dowodem na to, że lek jest skuteczny. Wysłaliśmy wyniki naszych badań do "Hepatology". Ekspert, który wcześniej postulował rezygnację z leku, przyznał nam rację. Cieszę się, że badania przeprowadzone w Szczecinie mogą mieć wpływ na światową medycynę.

Ewa Wunsch chce poszerzyć pomoc dla chorych na PBC.

- Naszym celem jest stworzenie ośrodka opieki nad pacjentami z autoimmunologicznymi schorzeniami wątroby – dodaje. – Takich poradni jest w Polsce bardzo niewiele.  Niewielu jest też specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem. Niejednokrotnie pacjenci przez wiele lat szukają pomocy zanim zostanie ustalone prawidłowe rozpoznanie i rozpoczęte właściwe leczenie, co oczywiście zmniejsza szanse na skuteczne leczenie... Opiekę nad pacjentami prowadzić będziemy w ramach naszej działalności naukowo-klinicznej w ramach Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w ścisłej współpracy z Kliniką Hepatologii i Chorób Wewnętrznych Katedry Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, której kierownikiem jest prof. Piotr Milkewicz.

Zgłoszenia pacjentów są przyjmowane telefonicznie w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii PUM u kierującego Kliniką prof. Dariusza Bielickiego pod nr tel. 91 425 32 11 lub drogą elektroniczną pod adresem e-mail: ewa.wunsch@pum.edu.pl.

A na szczecińską lekarkę możemy głosować na stronie www.polacyzwerwa.pl/glosowanie. ©℗

A. Sasinowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”