piątek, 04 grudnia 2020r.

Zachodniopomorskie Noble. Poznaliśmy laureatów

Data publikacji: 2020-10-26 13:47
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-27 13:57
Zachodniopomorskie Noble. Poznaliśmy laureatów
 

Nagrody za najwybitniejsze osiągnięcia naukowe na Pomorzu Zachodnim zostały rozdane. Niestety z powodu epidemii nie było uroczystej gali. O przyznaniu Zachodniopomorskich Noblów dla naukowców z naszego regionu poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Celem konkursu, który odbywa się od 2001 roku, jest promocja i wyróżnienie wybitnych prac naukowych, których autorami są naukowcy z Pomorza Zachodniego.

Nagrody w naukach podstawowych i ekonomicznych

W dziedzinie nauk humanistycznych nagrodę otrzymał dr hab. Maciej Witek prof. US z Instytutu Filozofii i Kognitywistyki US za prace nad źródłami i mechanizmami normatywnego aspektu komunikacji językowej.
 
Wyróżnienie w dziedzinie nauk podstawowych za badania nowych materiałów węglowych otrzymał dr hab. Xuecheng Chen, prof. ZUT z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie . 

Dr hab. inż. Ewelina Kusiak-Nejman, prof. ZUT z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie otrzymała nagrodę w dziedzinie nauk technicznych za badania podstaw technologii oczyszczania wody i powietrza z wykorzystaniem fotokatalitycznego TiO2 modyfikowanego różnymi formami węgla, w tym grafenu. 
 
W dziedzinie nauk ekonomicznych za badania nad zrównoważonymi finansami i systemami finansowymi w warunkach ryzyka ESG uhonorowana Noblem została dr hab. Magdalena Zioło prof. US z Katedry Finansów Zrównoważonych i Rynków Kapitałowych, Instytutu Ekonomii i Finansów, Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego

Wyróżnienie w dziedzinie nauk rolniczych otrzymał dr inż. Radosław Drozd z Katedry Mikrobiologii Biotechnologii Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie, który opracował nowatorskie podłoża z celulozy bakteryjnej do immobilizacji enzymów i mikroorganizmów.

Zachodniopomorskie Noble medyczne i artystyczne

Nobel w dziedzinie nauk medycznych trafił do mgr. Wojciecha Marciniaka z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, z Read-Gene S.A. za badania dotyczące stężenia arsenu we krwi jako markera rodzinnego raka piersi w populacji polskiej
 
W dziedzinie nauk o morzu uhonorowana została prof. dr hab. inż. Katarzyna Gawdzińska z Katedry Podstaw Budowy Maszyn i Materiałoznawstwa Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie za opracowanie oraz wdrożenie do zastosowań w warunkach morskich technologii wytwarzania pian metalowo-ceramicznych stanowiących wysoce efektywny materiał izolacyjny.

Nie zabrakło wyróżnienia w dziedzinie nauk artystycznych. Nobel powędrował do prof. dr hab. Dariusza Dyczewskiego z Katedry Dyrygentury, Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie za nagrodzone międzynarodowe prezentacje muzyki chóralnej.

Pula nagród ufundowanych przez Marszałka Województwa to 90 tysięcy złotych.

(KK)

Fot. Marta Teszner (arch.)

Komentarze

Alfred
2020-10-27 13:32:05
Zachodniopomorski Nobel-trzeba leczyć kompleksy prowincji. A profesor Iwasiów nie dostała Szczecińskiego Nobla za wybitne osiągnięcia w szerzeniu kultury?😆😅😂🤮
Jarun
2020-10-27 12:00:44
Używanie cudzej marki np. Nobel, Nike, Puma, Adidas jest karalne, a przynajmniej niemoralne. Zachodniopomorski Nobel dla ćwierć inteligentów od Wyższej Szkółki Gotowania na Gazie. Ale co tam, jaka uczelnia-takie nagrody a ściślej podrabiana niby szkoła niby wyższa - to i podrobione nagrody, niby nobel.
Kornelia
2020-10-26 17:59:37
Gratulacje dla zwycięzców! To uroczysta gala musi się odbyć po ustaniu pandemii.
kamila
2020-10-26 16:05:36
A co z nagrodami dla Urzedników odpowiedzialnych za tablice świetlne informujace o korkach ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ