Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-4 szczecin
REKLAMA

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oceniony wyżej

Data publikacji: 16 sierpnia 2023 r. 07:06
Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2023 r. 20:52
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oceniony wyżej
Rekrutacja na ZUT wciąż trwa. Fot. TAMA Studio  

Inżynieria materiałowa oraz inżynieria chemiczna - tym dwóm dyscyplinom Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie minister nauki Przemysław Czarnek podwyższył ocenę. Stało się tak po tym, jak prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT, odwołał się od pierwszej decyzji resortu. 

Inżynieria materiałowa otrzymała kategorię „A+” (było „A”), natomiast inżynieria chemiczna awansowała z kategorii „B+” na „A”.   Wyniki ewaluacji naukowej dotyczą lat 2017-2021. Przy zmianie oceny wzięto pod uwagę osiągnięcia publikacyjne pracowników ZUT deklarujących wymienione dyscypliny. To m.in. jakość publikacji, wysokość środków zewnętrznych pozyskanych na projekty, w szczególności projekt pn. „Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania (CZMiIPW)” oraz wpływ prowadzonych badań na otoczenie społeczno-gospodarcze. - Mocnym argumentem do zmiany kategorii dla obu dyscyplin była również współpraca pomiędzy ZUT i Grupą Azoty S.A., która jest kluczowa dla naszego regionu, korzystnie wpływa na jego rozwój, przez co interes społeczny realizowany jest w stopniu wysokim - mówi Emilia Kujawa z ZUT. 

To nie pierwsza taka korekta. Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki w marcu dwóm dyscyplinom ZUT podniesiono kategorię z B+ na A, tj. inżynierii mechanicznej oraz automatyce, elektronice, elektrotechnice i technologii kosmicznej, natomiast dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki podniesiono kategorię z B na B+.

W minionym roku akademickim polskie uczelnie wyższe po raz pierwszy były oceniane według pięciostopniowej skali, która została wprowadzona nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce. Według wytycznych resort ministra Czarnka oceniał nie wydziały, a dyscypliny naukowe w trzech kategoriach: pod kątem poziomu naukowego, efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

Od przyznanej kategorii naukowej zależy m.in. wysokość przyznanej subwencji z budżetu państwa czy prawo do nadawania stopni naukowych – doktora oraz doktora habilitowanego (powyżej kategorii B). Otrzymanie niższej oceny oznacza utratę prestiżu i pozycji w środowisku akademickim.

Najwyżej ocenione dyscypliny naukowe w Szczecinie – czyli te z kategorią A + – to historia na Uniwersytecie Szczecińskim, nauki farmaceutyczne na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym oraz sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki na Akademii Sztuki. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Ck
2023-08-17 09:37:45
No właśnie po co nauki techniczne? Przecież przez 30 lat można było rozwijać nauki techniczne i przemysł a teraz na gwałt trzeba za kredyty w Korei i w USA. Napisz dlaczego wysyłano na szparagi a nie na naukę matematyki i technikI?
@Ja bym
2023-08-16 13:21:59
Szkoda, że rektor Wróbel nie może odwołać min. Czarnka.
Ck
2023-08-16 13:09:36
Nauki techniczne.... To napędza rozwój kraju a tego na najwyższym poziomie w Szczecinie nie ma.. A z drugiej strony po co iść w rozwój nauk technicznych skoro można kupić za kredyty w Korei lub USA. Historia to ulubiony kierunek polityków. Lekki, łatwy i przyjemny. A jakieś projektowanie, wytrzymałość, fizyka???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA