Akademia Morska w Szczecinie nawiązała formalną współpracę z Henrykowskim Stowarzyszeniem w Siemczynie. Naukowcy pomogą stworzyć wirtualną ekspozycję w Interaktywnym Muzeum Baroku w Pałacu Siemczyno.
- W ostatnich latach z Pałacem współpracowali nasi geodeci z Koła Naukowego Geodezji i Kartografii „METIRI” – obecne porozumienie ma tę współpracę rozszerzyć i nadać jej nowe kierunki - informuje Weronika Bulicz z AM. - Na jego mocy będziemy w przyszłości wspólnie aplikować w projektach, polegających na opracowaniu zabytków w 3D oraz w systemach wirtualnej rzeczywistości.
W czym może pomóc nowoczesna technologia? W pokazaniu licznych obiektów, które wywieziono z pałacu podczas potopu szwedzkiego.
- Te obiekty są teraz w Szwecji - opowiada dr Grzegorz Stępień z AM. - My możemy je zeskanować. I potem te przedmioty można by oglądać w Siemczynie na wirtualnej ekspozycji, dzięki specjalnym okularom. Mówimy o takich obiektach jak zbroja czy cała biblioteka. Docelowo rzeczy do oglądania miałoby być więcej niż tylko te, które utracił pałac.
W tym przedsięwzięciu pomocne jest laboratorium wirtualnej rzeczywistości, jakim dysponuje szczecińska uczelnia.
Interaktywne Muzeum Baroku w Pałacu Siemczyno, zgłoszone przez gminę Czaplinek do konkursu Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, zostało uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Zachodniego 2019 roku.
(as)
Fot. AMS
Na zdjęciu: Sygnatariuszami porozumienia są prezes Stowarzyszenia i właściciel Pałacu Siemczyno Zdzisław Andziak oraz rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS.