poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Nauka > Wsparcie ze Szwecji

Wsparcie ze Szwecji

Wsparcie ze Szwecji
Data publikacji: 2017-09-15 21:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Wywietleń: 2088 292361

Prof. Marie Allen z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, wybitna specjalistka od analizy DNA, nawiązała współpracę z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Dzięki tej kooperacji jeszcze lepiej ma funkcjonować Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.

Prof. Allen specjalizuje się w trudnych identyfikacjach – między innymi badała próbki z grobli łodzi wikingów w Valsgärde w Upplandii i wyspy Salme w Estonii. Pracowała z polskimi naukowcami przy kodzie genetycznym Mikołaja Kopernika. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Uppsali potwierdziły, że DNA uzyskane z włosów Kopernika, odnalezionych w jednej z ksiąg należących do wybitnego astronoma, okazało się identyczne jak to  z czaszki znalezionej przy ołtarzu katedry we Fromborku.

- Jestem bardzo zadowolona z porozumienia o współpracy naukowej, prowadzicie tu bardzo dobre badania - powiedziała prof. Allen.

- Badania, które są wykonywane przez nasz zespół od wielu lat, dotyczą konkretnych osób, które zniknęły, zaginęły lub zostały zamordowane, i mogą być przywrócone rodzinom, które wciąż pamiętają o nich - dodawała prof. Barbara Dołęgowska, prorektor ds. dydaktyki PUM. - To jest niezmiernie ważne. Jeszcze są ludzie, którzy pamiętają złe czasy. Wśród polskich rodzin mało jest takich, które nie zostały w żaden sposób dotknięte w czasach minionych. Dzięki tej współpracy nasze możliwości w identyfikacji będą dużo większe, będzie więcej sukcesów niż do tej pory.

Dr Andrzej Ossowski, pełnomocnik rektora ds PBGOT, podkreślał, że genetyka jest nauką, która rozwija się bardzo prężnie, i trzeba za tym rozwojem nadążyć. Wsparcie udzielone przez prof. Allen ma też pomóc w pozyskiwaniu europejskich pieniędzy i w rozwoju naukowym szczecińskich badaczy.

©℗

(as)

Na zdjęciu: Prof. Barbara Dołęgowska (z lewej) oraz prof. Marie Allen podpisały list intencyjny o współpracy.

Komentarze

I kobiety potrafia
Powodzenia... och Lycka till !!
2017-09-16 21:20:14
bobo
Uppsala to niech nam zwróci zrabowane w czasie "potopu" precjoza !!!
2017-09-16 09:37:52
kazik
a co z ofiarami Potopu Szwedzkiego - to mozna tez na taki pomysl wyciagnac pieniadze...
2017-09-16 07:51:05
Duze Brawa... i dla tych 2-ch Kobiet
A co na to... Rzadzace obecnie w Szwecji tamtejsze Lewactwo - tj. S + MP + V ???
2017-09-16 01:15:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie