Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Ważny projekt Akademii Morskiej

Data publikacji: 2021-04-05 14:59
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-08 22:06
Ważny projekt Akademii Morskiej
Rektor AM, prof. Wojciech Ślączka, oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przed Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających. Fot. Urząd Marszałkowski  

Akademia Morska w Szczecinie buduje Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających przy ul. Dębogórskiej. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. 

Budowa CEOP-u ruszyła w styczniu 2019 r. W październiku 2018 r. umowę wsparcia inwestycji podpisali marszałek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz rektor AM, prof. Wojciech Ślączka. Akademia Morska w Szczecinie – to obok Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Politechniki Koszalińskiej – trzecia uczelnia w regionie, która zdecydowała się skorzystać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, by rozwijać publiczną infrastrukturę badawczą. 

– Powstające Centrum to bardzo dobre wieści dla Pomorza Zachodniego, a Akademia Morska to nasz sprawdzony partner wśród uczelni. Kiedy patrzę na trwająca budowę CEOP jestem przekonany, że zakontraktowaliśmy jeden z kluczowych projektów, jeżeli chodzi o Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej – przekonywał Geblewicz. – Będzie to ośrodek ze specjalistycznymi stanowiskami laboratoryjnymi, które połączą różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną.

Dofinansowanie UE w wysokości 18 mln zł uczelnia przeznaczyła na wdrożenie nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej w obszarze gospodarki morskiej. W tworzonym Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających prowadzone będą badania dotyczące transportu, logistyki, prognozowania kartograficznego, górnictwa morskiego czy wielkogabarytowych konstrukcji wodnych i lądowych.

– Ten flagowy projekt i największa inwestycja akademicka w regionie od lat pozwoli naszym badaniom wejść na wyższy poziom. Będziemy mogli prowadzić tu zaawansowane prace m.in. pozycjonujące jednostki, „pracujące" w wodzie: na powierzchni, w toni morskiej i dnie. CEOP dopasuje swoje usługi do potrzeb rynku oraz potrzeb przedsiębiorców. Dzięki realizacji inwestycji będziemy mogli konkurować z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, oferującymi podobne rozwiązania – wyjaśniał prof. Ślączka.

CEOP w Szczecinie będzie dysponować najnowocześniejszą aparaturą w Europie. Jego funkcją wyróżniającą będzie też szeroki dostęp do wyników badań poprzez technologię ICT i możliwość realizacji badań przez użytkowników zewnętrznych. W Centrum powstaną miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce.

Centrum ma zostać uruchomione do końca 2021 roku.

(as)

Komentarze

pytek
2021-04-08 21:58:35
Ja tylko pytam. Dla kogo ten projekt /ośrodek/ będzie kształcił specjalistów przecież polska flota praktycznie nie istnieje.Absolwenci Akademii Morskiej w przeważającej większości pracują dla zagranicznych armatorów, bez szans na znalezienie pracy w kraju. Mimo kształcenia marynarzy /nawigatorów,mechaników/oficerów i kapitanów ale nie tylko, dotyczy to także lekarzy i pielęgniarek ludzie ci realizują się za granicą i tam płacą lub nie podatki.Koszty wykształcenia poniosło całe nasze społeczeństwo a korzystają inni.Czas na zmianę tego stanu rzeczy. Albo przestańmy kształcić takie ilości specjalistów dotyczy to w szczególności właśnie specjalistów morskich albo należy stworzyć system który zatrzyma np. medyków w kraju.Kiedyś istniał system obowiązkowego przepracowania określonej liczby lat w kraju po skończeniu studiów. Był to swoisty sposób ,,zapłaty,, ojczyżnie za poniesione koszty wykształcenia.
entuzjasta
2021-04-07 12:34:11
Na fotografi piękna architektura - mega pudełko na buty z szybką.
ryszard
2021-04-06 10:36:46
będą sobie puszczać na wodę zdalnie sterowane modele stateczków . W sklepie z zabawkami takie są . I tańsze .Iława się kłania .

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ