Środa 05 października 2022r. 
REKLAMA

W ramach projektu „Polskie wakacje” młodzież z Litwy zwiedza Szczecin

Data publikacji: 2022-08-16 10:41
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-16 10:41
W ramach projektu „Polskie wakacje” młodzież z Litwy zwiedza Szczecin
Fot. Artur Gałęski  

Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży z rejonu trockiego na Litwie przyjechała do Szczecina w ramach projektu „Polskie wakacje” realizowanego przez Stowarzyszenie „Solidarni Razem” działające przy Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Wypoczywają, zwiedzają miasto, mają mnóstwo zajęć artystycznych: filmowych, teatralnych, malarskich oraz wycieczek.

Grupa dzieci i młodzieży, która odwiedziła Szczecin, na co dzień uczy się w polskim Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Przekrój wiekowy grupy jest spory – od 7 do 19 lat.

– Dla tych najmłodszych, których jest większość, to pierwszy wyjazd zagraniczny, są więc pełne ciekawości i entuzjazmu – mówi Artur Gałęski, koordynator projektu ze Stowarzyszenia „Solidarni Razem”. – Gdy w czwartek wysiadły na dworcu w Szczecinie, zadały pierwsze pytanie: czy woda w morzu jest ciepła…

Oczywiście w planach jest wycieczka nad morze – do Łukęcina, ale także wiele różnych atrakcji, które wypełnią czas pobytu młodzieży – aż do 21 sierpnia.

– Oprócz zajęć doskonalących ich umiejętności posługiwania się językiem polskim czekają ich warsztaty malarskie, filmowe i teatralne, wycieczki po mieście, atrakcje kulturalne czy wyjazd na zajęcia ekologiczne do Przelewic – wymienia A. Gałęski. – Nastolatki spotkają się z weteranami z Armii Krajowej z Wileńszczyzny oraz z wojewodą Zbigniewem Boguckim.

To nie pierwsza wizyta młodzieży litewskiej na Pomorzu Zachodnim. Uczniowie z Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu od kilku lat przyjeżdżają do Szczecina podczas wakacji. Zarząd Regionu oraz Stowarzyszenie „Solidarni Razem” pomogli także wyposażyć szkołę w tablice multimedialne, tablety, książki i pomoce szkolne, zaś cały projekt „Polskie wakacje” jest finansowany przez Kancelarię Premiera.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA