piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > W nich warto inwestować

W nich warto inwestować

W nich warto inwestować
Data publikacji: 2017-06-30 09:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:52
Wywietleń: 1183 272881

Osiem projektów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz projekt z Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymały dofinansowanie w programie Inkubator Innowacyjności plus. To przedsięwzięcie resortu nauki ma pomagać w komercjalizacji najciekawszych rozwiązań naukowych. Projekty zostały wsparte sumami do 100 tysięcy złotych.

- Liczę, że to pierwszy etap ścisłej współpracy obu uczelni - powiedział prof. Artur Bejger, prorektor AM ds. nauki oraz członek Rady Inwestycyjnej konkursu. - Interdyscyplinarność jest i modna, i wymuszana. Obecnie naukowo ciężko znaleźć się tylko w jednej specjalizacji.

Nagrodzeni kierownicy projektów to: prof. Miłosz Parczewski za opracowanie metody optymalizacji leczenia HIV, HCV i boreliozy, dr inż Łukasz Kucharski za prace nad naturalnymi preparatami mikrobiologicznymi, prof. Jan Lubiński za badania nad wpływem arsenu na raka oraz test diagnostyczny prognozy przeżycia pacjenta z rakiem, prof. Mariusz Lipski za stworzenie środka do płukania kanałów korzeniowych, prof. Jolanta Kucharska-Mazur za opracowanie laboratoryjnego wsparcia diagnostyki chorób psychicznych, prof. Zenon Zwierzewicz za badania nad stabilizowaniem kursu staktów oraz dr Magdalena Mnichowska-Polanowska za wynalezienie metody wczesnego wykrywania zakażeń grzybicznych we krwi.

- W tradycji PUM-u poza profesorem Lubińskim nie mieliśmy wielu okazji, aby wyniki badań naukowych przekuwać na komercję - opowiadał prof. Jerzy Samochowiec, prorektor ds nauki PUM, członek Rady Inwestycji, dodając, że teraz ma się to zmienić. - Myślę, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie tego rodzaju. ©℗

A. Sasinowski

Podpis: Nagrodzeni kierownicy projektów oraz członkowie Rady Inwestycyjnej.

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

podatnik
Medycyna jest bezbrzeżnym biznesem, uprawiany z podatków zwykłych ludzi i emerytów. A tacy z tych osiągnięć naukowych - jeżeli takie będą- na które płaci zwykły podatnik, a szczególnie emeryt nic nie ma . Bo te potencjalne luksusowe wynalazki są właśnie komercjalizowane, a wiec dostępne tylko dla bogatych, którzy dodajmy podatków w Polsce nie płacą. A ten niewolni, za którego podatki sa prowadzone badania ma w razie poważnej choroby - przedwczesna śmierć, z braku szans na nowoczesną terapię także z powody zatrutego środowiska, które przemysł chemiczny po sobie zostawia a za którego utylizację podatnik niewolnik musi z podatków zapłacić. . Bogaci w Polsce nie płacą podatków, a jako pierwsi z innowacji korzystają.Jako przykład należny wziąć genetykę, czy zwykły człowiek ma dostęp do bezpłatnych badań genetycznych?
2017-07-02 00:15:10
Splendor czy biznes?
Nagrody się należą, nawet po 100.000,- ale co my jako podatnicy z tego mamy? Czyją własnością są te odkrycia? Rozumiem, że PUM jest właścicielem i zamierza je komuś sprzedać? Tylko komu? Czy czasem Inkubator Innowacyjności plus jako agencja państwowa nie powinien się rozliczyć z tego w co inwestuje i jaki jest z tego pożytek poza splendorem itp.? Jednym słowem co nasz kraj z tego ma i jak to sie przekłada na 500+?
2017-07-01 13:09:53
Paweł
Proszę o poprawę imienia z Andrzej na Artur. Ten Pan to prof. Artur Bejger. Dziękuję
2017-07-01 09:25:57
Aaaa
Prof.Bejger ma na imię Artur,a nie Andrzej!
2017-07-01 08:05:18
Jarun
Panu Mariuszowi Lipskiemu serdecznie gratuluję.
2017-06-30 18:34:09
Skane
Gratulacje dla naukowcow. Oby wiecej inwestowalo sie w nauke w zaschodniopomorskim. Trzeba wziac przyklad z Uniwersytetu w Lund gdziw wspolpraca z przemyslem jest o wiele lepiej rozwinieta niz w Polsce. Moze Rada Inwestycji jest w stanie to zmienic.
2017-06-30 17:41:20
h
Znaleźć się tylko w jednej specjalizacji jest właśnie bardzo łatwo, ale chyba chodziło o to, że gorzej jest się w niej odnaleźć. Poza tym, jaki to ma być pierwszy etap ścisłej współpracy obu uczelni. Chyba, że chodzi o badania marynarzy pod kątem leczenia HIV ;)
2017-06-30 09:44:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy