Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

W nich warto inwestować

Data publikacji: 2017-06-30 09:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
W nich warto inwestować
 

Osiem projektów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz projekt z Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymały dofinansowanie w programie Inkubator Innowacyjności plus. To przedsięwzięcie resortu nauki ma pomagać w komercjalizacji najciekawszych rozwiązań naukowych. Projekty zostały wsparte sumami do 100 tysięcy złotych.

- Liczę, że to pierwszy etap ścisłej współpracy obu uczelni - powiedział prof. Artur Bejger, prorektor AM ds. nauki oraz członek Rady Inwestycyjnej konkursu. - Interdyscyplinarność jest i modna, i wymuszana. Obecnie naukowo ciężko znaleźć się tylko w jednej specjalizacji.

Nagrodzeni kierownicy projektów to: prof. Miłosz Parczewski za opracowanie metody optymalizacji leczenia HIV, HCV i boreliozy, dr inż Łukasz Kucharski za prace nad naturalnymi preparatami mikrobiologicznymi, prof. Jan Lubiński za badania nad wpływem arsenu na raka oraz test diagnostyczny prognozy przeżycia pacjenta z rakiem, prof. Mariusz Lipski za stworzenie środka do płukania kanałów korzeniowych, prof. Jolanta Kucharska-Mazur za opracowanie laboratoryjnego wsparcia diagnostyki chorób psychicznych, prof. Zenon Zwierzewicz za badania nad stabilizowaniem kursu staktów oraz dr Magdalena Mnichowska-Polanowska za wynalezienie metody wczesnego wykrywania zakażeń grzybicznych we krwi.

- W tradycji PUM-u poza profesorem Lubińskim nie mieliśmy wielu okazji, aby wyniki badań naukowych przekuwać na komercję - opowiadał prof. Jerzy Samochowiec, prorektor ds nauki PUM, członek Rady Inwestycji, dodając, że teraz ma się to zmienić. - Myślę, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie tego rodzaju. ©℗

A. Sasinowski

Podpis: Nagrodzeni kierownicy projektów oraz członkowie Rady Inwestycyjnej.

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

podatnik
2017-07-02 00:15:10
Medycyna jest bezbrzeżnym biznesem, uprawiany z podatków zwykłych ludzi i emerytów. A tacy z tych osiągnięć naukowych - jeżeli takie będą- na które płaci zwykły podatnik, a szczególnie emeryt nic nie ma . Bo te potencjalne luksusowe wynalazki są właśnie komercjalizowane, a wiec dostępne tylko dla bogatych, którzy dodajmy podatków w Polsce nie płacą. A ten niewolni, za którego podatki sa prowadzone badania ma w razie poważnej choroby - przedwczesna śmierć, z braku szans na nowoczesną terapię także z powody zatrutego środowiska, które przemysł chemiczny po sobie zostawia a za którego utylizację podatnik niewolnik musi z podatków zapłacić. . Bogaci w Polsce nie płacą podatków, a jako pierwsi z innowacji korzystają.Jako przykład należny wziąć genetykę, czy zwykły człowiek ma dostęp do bezpłatnych badań genetycznych?
Splendor czy biznes?
2017-07-01 13:09:53
Nagrody się należą, nawet po 100.000,- ale co my jako podatnicy z tego mamy? Czyją własnością są te odkrycia? Rozumiem, że PUM jest właścicielem i zamierza je komuś sprzedać? Tylko komu? Czy czasem Inkubator Innowacyjności plus jako agencja państwowa nie powinien się rozliczyć z tego w co inwestuje i jaki jest z tego pożytek poza splendorem itp.? Jednym słowem co nasz kraj z tego ma i jak to sie przekłada na 500+?
Paweł
2017-07-01 09:25:57
Proszę o poprawę imienia z Andrzej na Artur. Ten Pan to prof. Artur Bejger. Dziękuję
Aaaa
2017-07-01 08:05:18
Prof.Bejger ma na imię Artur,a nie Andrzej!
Jarun
2017-06-30 18:34:09
Panu Mariuszowi Lipskiemu serdecznie gratuluję.
Skane
2017-06-30 17:41:20
Gratulacje dla naukowcow. Oby wiecej inwestowalo sie w nauke w zaschodniopomorskim. Trzeba wziac przyklad z Uniwersytetu w Lund gdziw wspolpraca z przemyslem jest o wiele lepiej rozwinieta niz w Polsce. Moze Rada Inwestycji jest w stanie to zmienic.
h
2017-06-30 09:44:57
Znaleźć się tylko w jednej specjalizacji jest właśnie bardzo łatwo, ale chyba chodziło o to, że gorzej jest się w niej odnaleźć. Poza tym, jaki to ma być pierwszy etap ścisłej współpracy obu uczelni. Chyba, że chodzi o badania marynarzy pod kątem leczenia HIV ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA