W piątek (14 sierpnia) o g. 12 na terenie ogrodu Kuratorium Oświaty w Szczecinie rozpocznie się prezentacja wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. którą Instytut Pamięci Narodowej przygotował z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Wejście na miejsce wydarzenia prowadzi z ul. Szczerbcowej.
Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju.
- Prezentacja cyklu wystaw jest skoordynowana tworząc w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność” - informuje Michał Ruczyński ze szczecińskiego IPN-u. - W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność” mają udział miliony - najczęściej- anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.
Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak. „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.
W sierpniu 1980 roku pojawiła się iskra, która dała początek upadkowi sowieckiemu imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec.
Z powodu sytuacji epidemiologicznej IPN prosi wszystkich, którzy zechcą przybyć na uroczystość otwarcia wystawy, o założenie maseczek zakrywających usta i nos oraz zachowywanie dystansu.
Wystawa będzie prezentowana w Szczecinie do 27 sierpnia.
(as)