sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Nauka > "Trójka" świętuje

"Trójka" świętuje

"Trójka" świętuje
Data publikacji: 2015-10-01 12:12
Wywietleń: 1232 25215

W piątek (2 października) szczecińska Szkoła Podstawowa nr 3 będzie hucznie obchodziła swoje 70. urodziny. Uczniowie i nauczyciele zapraszają na to świętowanie wszystkich absolwentów szkoły i byłych pracowników przy ul. Reymonta. Tu zaznaczmy, że 70 lat temu nowy rok szkolny rozpoczęło 16 uczniów, a w tym roku ponad 350 dzieci.

Dzieje szkoły na Pogodnie rozpoczęły się w 1927 roku w okresie, gdy Szczecin należał do Niemiec - wtedy powstały plany architektoniczne Grundschule. Pierwsi uczniowie pojawili się tu dziesięć lat później:

- To była najbardziej higieniczna szkoła w mieście, bowiem w każdej sali zainstalowano umywalkę. To była nowość na ówczesne czasy - opowiada obecna dyrektorka placówki Joanna Czyż. - W czasie okupacji w jednym z budynków szkolnych umieszczono szpital polowy. Dotarliśmy do dokumentów, że nauka odbywała się w szkole do 1944 roku, potem działania wojenne uniemożliwiły dalsze lekcje. 

Od początku SP 3 współistniały dwa budynki szkolne przy ul. Reymonta. 2 listopada 1945 roku w tym mniejszym zabrzmiał pierwszy dzwonek (obecnie jest tu Gimnazjum nr 1). Szkoła otrzymała numer 3, a pierwszych uczniów było szesnastu (w ciągu roku doszli kolejni). Zaraz potem pojawiły się różne zawirowania w numeracji podstawówki:

- W tamtym okresie w śródmieściu funkcjonowały już SP 1 i SP 2 - opowiada dyr. Czyż. - Wkrótce numer 3 został oddany placówce przy al. Piastów, ponieważ był to czas, gdy tworzono Szkoły Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Wtedy SP 3 dostał numer 27. To było w 1953 roku. Kiedy na Pogodnie przybywało dzieci, zdecydowano odbudować drugi, bardziej zdewastowany budynek szkolny. Otrzymał on numer 10. Numer 3 wrócił na Pogodno kilka lat później. Ale obecna „trójka" była kiedyś „dziesiątką". Ja kończyłam SP 3, ale starszy ode mnie szwagier zaczynał SP 10, a kończył SP 3. W 1970 SP 3 „wchłonęła" SP 10, już pod nazwą Szkoła Podstawowa nr 3, mając wtedy dwa budynki - obecnej „trójki" oraz Gimnazjum nr 1 (budynek został oddany gimnazjum w 1999 roku w okresie reformy oświatowej - przyp. red.).

 Skarbnicą wiedzy o historii szkoły - i oświaty w ogóle - okazała się praca magisterska prawdopodobnie jednej z dawnych nauczycielek „trójki". Można z niej się dowiedzieć choćby, że pod koniec lat 50. w klasie 1 było aż dziewięć lekcji tygodniowo języka polskiego, cztery - matematyki, dwie - wuefu. Z kolei w klasach starszych uczniowie mieli zdecydowanie więcej godzin lekcyjnych, np. w 4 klasie - 9 lekcji języka polskiego i 6 - matematyki:

- W tej pracy jest mowa o dożywianiu dzieci - opowiada dyr. Czyż. - Nie ma tu nic o tym, skąd brano na to pieniążki. Ale napisano, że gotowaniem, z braku środków, zajmowali się rodzice. Dopiero w latach pięćdziesiątych zatrudniono kucharki. Obecnie kuchnia nadal funkcjonowała, gotujemy zdrowe obiady dla naszych uczniów.

                                                                            ***

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w piątek mszą św. o godz. 9 w kościele pw. Świętego Krzyża, o godz. 11.30 rozpoczną się obchody jubileuszowe w sali gimnastycznej, podczas których wystąpi absolwent „Trójki" - Ryszard Leoszewski, lider grupy Sklep z Ptasimi Piórami, a także zostanie pokazany spektakl na podstawie „Balladyny" Słowackiego. Od godz. 13 będzie można zwiedzać szkołę, obejrzeć kroniki szkolne, wystawę prac uczniowskich, wpisać się do księgi pamiątkowej, spotkać z kolegami z dawnych lat. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Oto archiwalne zdjęcie uczniów SP 3. Może ktoś z Państwa rozpozna na nim siebie albo znajomych, bądź bliskich?

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strajk, którego nie można zapomnieć
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy