sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Szkoła sporu

Szkoła sporu

Szkoła sporu
Data publikacji: 2017-10-29 17:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:52
Wywietleń: 1977 298743

Czy głosowanie w wyborach powinno być obowiązkowe? Czy symbole religijne powinny wisieć w szkołach? Czy media powinny relacjonować ataki terrorystyczne? Na te i wiele innych, ważnych tematów od piątku do niedzieli debatuje szczecińska młodzież ponadgimnazjalna. W ten sposób zainaugurowano działalność profesjonalnego Klubu Debat w Szczecinie.

Wszystko zaczęło się od tego, że grupa młodych szczecinian zaczęła dostrzegać wśród młodzieży małą aktywność obywatelską i świadomość społeczną. Do tego doszedł spadający poziom kultury debaty politycznej w Polsce. Uczniowie szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych postanowili więc działać, czego efektem stało się zawiązanie Klubu Debat.

- Dostrzegamy wartość w prowadzeniu debat, dzięki którym nabywamy umiejętności argumentowania. Zdarza się, że czasem musimy bronić tezy, z którą sami wcale się nie zgadzamy. W debacie na temat stosowania dopingu w sporcie przedstawiałam argumenty za dopingiem, chociaż osobiście jestem zdecydowanie przeciwna jego stosowaniu. Czasami przedstawianie innej argumentacji wpływa na zmianę naszego światopoglądu - mówi Aleksandra Furmanek, założycielka Klubu Debat w Szczecinie, uczennica XIII Liceum Ogólnokształcącego. 

Szczecińskiemu Klubowi Debat patronuje Fundacja Polska Debatuje, wspiera go także Project Acces, inicjatywa studentów uniwersytetów w Oxfordzie i Cambridge. Swoje debaty młodzi szczecinianie organizują bowiem na wzór debat brytyjskich. Specjalne warsztaty podczas trzydniowej inauguracji klubu prowadził Radosław Czekan, półfinalista Uniwersyteckich Mistrzostw Świata w Debatowaniu. Swoimi radami ze szczecinianami dzielil się także Przemysław Stolarski i Alicja Owdziej, finaliści turniejów międzynarodowych w Londynie i Dublinie z Klubu Debat w Białymstoku.

- Uczestnicy klubów debat biorą udział w Międzynarodowych Debatach Sportowych, gdyż mają treningi, sparingi, turnieje i mistrzostwa. Z tą różnicą, że są to zawody intelektualne, podczas których uczestnicy muszą wykazać się wiedzą i znajomością problematyki z różnorodnych dziedzin: psychologii, technologii, socjologii - wyjaśnia Radosław Czekan, członek Fundacji Polska Debatuje, absolwent II LO w Szczecinie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie nauczyciel retoryki w Społecznym LO IB przy ul. Raszyńskiej w Warszawie. Podkreśla, że w debacie brytyjskiej jedna strona przedstawia argumenty, druga zaś - kontrargumenty, co rozwija wiedzę ogólną, krytyczną ocenę informacji, budowanie argumentacji i tworzenia myślowych ciągów przyczynowo-skutkowych.

 - Umiejętność prowadzenia dyskusji oraz udział w zawodach debatowania jest ceniony przez uczelnie zagraniczne i ma znaczenie podczas rekrutacji - dodaje Przemysław Stolarski, który aplikuje właśnie na Uniwersytet w Cambridge. 

W szczecińskich debatach udział brało około 40 uczniów z ośmiu liceów i techników. Dzięki wsparciu marszałka województwa udostępniono im salę w ZDZ przy ul. Kilińskiego i zapewniono posiłek. Debaty zakończyły się w niedzielę (29 października). Założyciele klubu planują organizować spotkania cyklicznie co tydzień. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Dariusz Gorajski

Szkoła sporu Szkoła sporu Szkoła sporu Szkoła sporu Szkoła sporu

Komentarze

fanfatal
Uczą się ględzić i jak na tym zarabiać pieniądze.
2017-11-01 14:25:01
15 - minutowe... testy przedwyborcze
W kazdego rodzaju Wyborach... udzial powinni brac TYLKO ludzie jako tako zorientowani w temacie ! Gdyz co z tego... jak garstka zorientowanych i najmarzejszych w temacie bedzie w mniejszosci - jak NIEZORIENTOWANI zwycieza wieksza iloscia oddanych glosow ??
2017-10-31 22:04:47
mieszkaniec
Jest jeszcze nadzieja na lepsze czasy dla Polski dzięki takim ludziom właśnie ,tylko żeby w wyborach też głosowali na opcje zdroworozsądkowe ,żadnych skrajności w lewo czy prawo bo to prowadzi do patologii.
2017-10-29 17:43:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy