czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Nauka > Szkoła bardziej przyjazna dla ucznia

Szkoła bardziej przyjazna dla ucznia

Szkoła bardziej przyjazna dla ucznia
Data publikacji: 2019-11-27 07:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-27 07:28
Wywietleń: 877 428797

Niemal o jedną trzecią wzrosła liczba uczniów szkół niepublicznych w ciągu ostatnich pięciu lat. W ten sposób rodzice chcą uchronić swoje dzieci przed gwałtownymi i nieprzemyślanymi zmianami w oświacie publicznej – wynika z najnowszych badań Our Kids.

Raport opracowany przez Our Kids zawiera m.in. dane pozyskane z MEN, CKE oraz innych jednostek państwowych oraz zagranicznych. Dokument jest sporządzany co roku przez Our Kids i pokazuje rozmiar wzrostu sektora edukacji niepublicznej, trendy światowe, różnice między szkołami prywatnymi i społecznymi. Podaje także rozmiar kosztów edukacji niepublicznej, wyniki osiągane przez uczniów placówek niepublicznych w zestawieniu z publicznymi, a także analizę danych pozyskanych z ankietowego badania Our Kids. Badanie „Dlaczego rodzice wybierają szkoły niepubliczne?” przeprowadzono we wrześniu i październiku 2019 r. wśród 1056 rodziców uczniów niepublicznych (prywatnych i społecznych) placówek oświatowych w 48 miastach i miejscowościach w całej Polsce.

Z raportu wynika, że w okresie ostatnich pięciu lat liczba niepublicznych placówek edukacyjnych wzrosła o 17,15 proc, a liczba placówek publicznych o 0,39 proc. W tym okresie liczba uczniów uczęszczających do placówek niepublicznych wzrosła o 29,73 proc., a liczba uczniów w placówkach publicznych zmniejszyła się o 0,51 proc.

Dlaczego rodzice coraz chętniej wybierają placówki niepubliczne dla swych pociech?

– Najważniejsze dla rodziców jest indywidualne podejście do dziecka, co jest możliwe tylko w mało licznych klasach. W takich grupach dzieci czują się bezpieczne. Ważna jest także bogata oferta zajęć obowiązkowych: między innymi zwiększony wymiar godzin nauczania języków obcych czy różne formy realizacji wychowania fizycznego. W naszej szkole oferujemy dzieciom aikido, taniec, basen, rajdy piesze oraz szereg zajęć dodatkowych – mówi Katarzyna Szałata, dyrektor Szkoły Podstawowej „Słonecznej” w Szczecinie. – Ważnym elementem wyboru szkoły niepublicznej są nauczyciele z pasją i kreatywni. Mamy także możliwość realizacji różnorodnych programów i projektów edukacyjnych, w naszej szkole również wyjazdowych.

Autorzy raportu podkreślają, że poziom zadowolenia rodziców z wybranej dla dziecka placówki niepublicznej jest bardzo wysoki. Zdecydowana większość respondentów oceniła ją jako znakomitą lub bardzo dobrą. Skrajnie negatywnych opinii nie było. Niewątpliwie wpływ na to mają wyniki egzaminów. Uczniowie niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów w 2019 r. osiągnęli wyższe wyniki na egzaminach niż ich rówieśnicy w szkołach publicznych. Ponadto na wybór szkoły przez rodziców wpływ mają zmiany w  szkolnictwie w ostatnich latach. Rodzice wymieniają tu: niepewność związaną ze zmianami systemu oświaty, strajki nauczycieli oraz niekorzystne zmiany programu i metod nauczania. To – zdaniem autorów raportu – powoduje systematyczny odpływ uczniów ze szkół publicznych oraz rozwój sektora nauczania niepublicznego.

Według częstotliwości wskazań rodziców Our Kids opracowało także pięć głównych powodów, dla których wybierają oni placówkę niepubliczną dla swojego dziecka. Są to: emocjonalne bezpieczeństwo dziecka; bardziej indywidualne podejście do ucznia; rozwój umiejętności pozanaukowych (osobowość, pewność siebie itp); możliwość lepszego opanowania języków obcych; mniejsze klasy (grupy). Raport znajduje się na: http://epub.ourkids.net/i/1175882-raport-o-szkolnictwie-niepublicznym-w-polsce/. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie