środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Nauka > Szczecińscy naukowcy skonstruowali pierwszą w Polsce drukarkę do betonu

Szczecińscy naukowcy skonstruowali pierwszą w Polsce drukarkę do betonu [FILM]

Szczecińscy naukowcy skonstruowali pierwszą w Polsce drukarkę do betonu
Data publikacji: 2018-09-03 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:47
Wywietleń: 4538 349081

Pierwszą w Polsce drukarkę 3D, która wykorzystuje mieszankę betonową skonstruowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Na razie drukują małe obiekty, ale w przyszłości chcą tworzyć kubaturowe obiekty budowlane.

– Stworzony przez nas robot kartezjański sterowany jest przez autorskie oprogramowanie i porusza się w trzech osiach, a materiałem drukującym nie jest ani plastik, ani atrament, a tylko i wyłącznie mieszanka betonowa – powiedział dr inż. Adam Zieliński z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jak wyjaśnił Zieliński, drukarka 3D z wykorzystaniem mieszanki betonowej to nawiązanie do rozwijającej się technologii druku przyrostowego, stosowanego już w świecie nauki i przemysłu. W Polsce to pierwszy tego typu egzemplarz.

– Na razie skupiliśmy się na testach. Zbudowaliśmy stosunkowo małą drukarkę, wykonujemy elementy testowe służące do badań, w tym modele struktur budowlanych, takich jak ściany i słupy. Drukujemy też donice i inne elementy małej architektury. Próbujemy zagospodarować krzywoliniowość kształtów drukowanych struktur, która jest trudna lub często niemożliwa do wykonania w deskowaniu tradycyjnym – powiedział Adam Zieliński. Dodał, że na świecie istnieją już urządzenia, które "drukują całe domy".

– Efekt docelowy to przejście do elementów w skali 1:1, chcemy tworzyć konstrukcje i obiekty budowlane – wyjaśnił Zieliński. Zaznaczył, że maszyna jest cały czas udoskonalana pod względem mechanicznym, informatycznym i technologicznym. Naukowcy testują różne składy mieszanek betonowych, które mają decydujący wpływ na jakość wydruku. Duże znaczenie – jak mówią – ma też ekologia procesu.

– Używamy popiołów lotnych czy pyłów krzemionkowych, które są produktem ubocznym innych procesów przemysłowych. Dla nas są to bardzo ważne materiały, ponieważ nadają mieszance odpowiednie właściwości, wpływają między innymi na reologię mieszanki, ale także na wytrzymałość materiału – wyjaśnił Zieliński.

Naukowcy z ZUT dokonali 6 zgłoszeń patentowych. Zamierzają pozyskać finansowanie na rozbudowę infrastruktury, powiększenie maszyny drukującej i ulepszenie mieszanek wykorzystywanych do druku.

Nad drukarką do betonu pracuje zespół z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki oraz Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Drukarka zostanie zaprezentowana szerszej publiczności podczas Nocy Naukowców 28 września.

(pap)

Fot. Marek Klasa

Szczecińscy naukowcy skonstruowali pierwszą w Polsce drukarkę do betonu Szczecińscy naukowcy skonstruowali pierwszą w Polsce drukarkę do betonu Szczecińscy naukowcy skonstruowali pierwszą w Polsce drukarkę do betonu Szczecińscy naukowcy skonstruowali pierwszą w Polsce drukarkę do betonu

Komentarze

Zbrojenie moze byc rozproszone
Beton zbrojony to nie tylko pręty - mogą tez być włókna, odcinki drutu itp. I tak jest to drukarka 3D tylko dość prymitywna. Ma określone wady widoczne na filmie - by się ich pozbyć należałoby zupełnie inaczej skonstruować głowicę (np kwadratowa/prostokątna apertura z możliwością dodatkowego formowania ścian).
2018-09-05 18:06:24
Gość 2
Przestańcie pisać że to drukowanie 3D. To nie jest druk. Co za bzdura.
2018-09-05 13:21:44
Woźnica
A co ze zbrojeniem betonu? Przecież to będzie bardzo kruche bez zbrojenia... Ale pomysł dobry.
2018-09-04 11:25:25
Kiepsko to widzę
głowicy brakuje kształtowania sposobu w jaki układany jest beton. Przydałaby się inna głowica w której można byłoby dynamicznie kształtować aperturę.
2018-09-03 20:07:30
gość
Brawo! Już się nie mogę doczekać pokazu!
2018-09-03 19:33:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie