Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Szczecin stanie się centrum polskiego języka i polskiej kultury

Data publikacji: 19 września 2023 r. 19:02
Ostatnia aktualizacja: 26 września 2023 r. 13:53
Szczecin stanie się centrum polskiego języka i polskiej kultury
Kongres rozpocznie się w rektoracie US. Fot. Anna GNIAZDOWSKA  

Drugi Międzynarodowy Kongres Języka i Kultury Polskiej rozpocznie się w Szczecinie w środę i potrwa do piątku. Organizują go Instytut Językoznawstwa i Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny, organizatorzy zaproponowali cztery panele tematyczne, wokół których koncentrować się będą wystąpienia, są to: językoznawstwo, literaturoznawstwo, glottodydaktyka (nauka czytania i pisania dla dzieci) polonistyczna, historia, kultura, media.

Tematyka wystąpień dotyczy m.in. tłumaczenia literatury polskiej na języki obce i literatury obcej na język polski, odbioru polskiej kultury za granicą, działalności organizacji polonijnych, funkcjonowania polonistycznych ośrodków akademickich oraz szkół polonijnych na świecie, nauczania języka polskiego za granicą oraz nauczania języka polskiego jako obcego i ojczystego w Polsce, najnowszych tendencji we współczesnej polszczyźnie.

– Nasze zaproszenie przyjęło ponad 50 badaczy oraz przedstawicieli środowisk polonijnych z takich państw, jak: Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Estonia, Izrael, Japonia, Litwa, Niemcy, Kanada, USA, Słowacja, ponadto w konferencji uczestniczyć będą uczeni z wielu polskich ośrodków akademickich. Taka reprezentacja świadczy o tym, że zagadnienia związane z językiem, literaturą i kulturą polską są przedmiotem refleksji nie tylko badaczy w krajowych, ale również w zagranicznych ośrodkach naukowych. Spotkanie będzie zatem doskonałą okazją do debaty na tak ważne tematy jak promocja polskiej literatury i kultury na świecie, status polszczyzny poza granicami kraju czy działalność środowisk polonijnych. Wierzę, że nasz kongres, planowany jako wydarzenie cykliczne, stanie się pomostem łączącym polskie i międzynarodowe środowisko naukowe i na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń akademickich realizowanych w Uniwersytecie Szczecińskim – mówi prof. Adrianna Seniów, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Program wydarzenia (z linkiem do MS Teams) dostępny jest również na stronie: Program Międzynarodowego Kongresu Języka i Kultury Polskiej.

Kongres rozpocznie się w środę 20 września o godz. 9.00 w Sali Senatu US w Rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

radio też popierduje
2023-09-26 13:27:31
"nowobudowane gazowe bloki energetyczne w Dolnej Odrze" - brawo Radio Szczecin. Redaktor Grzegorz Gibas nie domyśla się zapewne o co tu biega.
tęczowa onuca
2023-09-24 14:46:03
I tak w zachpomie ćwierćanalfabeci górą.
Joal
2023-09-21 08:20:26
Najbardziej o stan polszczyzny dba profesora Inga Iwasiów z US.
Jaka kultura
2023-09-21 00:56:15
Jaka kultura pastuchy, Donek sprzedał polską kulturę muzyczną za niecałe 9 milionów zł, ciekawe za ile sprzedadza Wawel i inne obiekty kultury narodowej, ceny raczej nie będą wyśrubowane...
zazeł
2023-09-20 12:11:33
Polacy już od dłuższego czasu porozumiewają się popierdywaniem i uniwersalną partykułą "kurwa". Dziennikarze nie stanowią w tym wypadku wyjątku - wspomnianą partykułę zastępują permanentnym jąkaniem.
Wallenrod
2023-09-20 11:41:03
Nadużywanie słowa "natomiast" . Jego błędne, zbyt częste używanie w wypowiedziach ma za zadanie nobilitację mówiącego i czynienie zeń wielce elokwentnego i znającego się na rzeczy próżniaka/próżniaczki. Podkreślenie fasadowej pseudointeligencji która razi inteligentnych, czystej krwi Polaków i od razu jest wychwytywana bez zbędnej wysiłku intelektualnego. Poza tym słówo to psuje sens i strukturę zdania nader często lub (natomiast 😂) puchną od tego uszy
Wallenrod
2023-09-20 11:25:54
C.d. "U Pana Boga za piecem" . Jest też ogromna różnica w audycji radiowej "Matysiakowie" - tej z lat 60 i współczesnej. Polecam odkopać te stare odcinki bo jest czego łuchać. Osobny problem to wszechobecna angielszczyzna (event= wydarzenie, manager (tfu!) = kierownik).
Wallenrod
2023-09-20 11:21:01
Zajmijcie się lepiej stanem, poziomem i ześcierwieniem języka polskiego w Polsce. Na YT odnaleźć "Debatę Mistrzów Mowy Polskiej" z udziałem min. Pana Janusza Kukuły który wypowiadą prawdą niejedną osobę mocno ubódł. Przyjemnie słucha się archiwalnych, starych wydań "Dziennika tv", nie ze względu na przekazywane treści, ale ze względu na nienaganną polszczyznę i dykcję dziennikarzy. A teraz czytają z promptera lub kartek z taką prędkością z jaką Komendant odmawiał pokutę w filmie "U Pana Boga za
Brawo dla US
2023-09-20 09:46:20
Taki Kongres jest potrzebny, aby podkreślić wagę naszej kultury.Nalezy dbać o poziom nauczania języka polskiego w naszych szkołach,bo są problemy.Jesli chodzi o język polski którym posługuje się młodzież,to przypomina nam język spod budki z piwem.Niestety z tym niewiele można już zrobić.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA