Z badań GfK wynika, że stres to zjawisko, którego doświadcza aż 98 proc. Polaków. Jednym z głównych czynników stresogennych jest praca. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie ADP Polska, które objęło pracowników ośmiu europejskich państw.
Wynika z niego, że jesteśmy najbardziej zestresowaną nacją w Europie. Niemal co czwarty badany przyznał, że odczuwa stres w pracy każdego dnia. Czy jesteśmy skazani na funkcjonowanie w ciągłym napięciu? Niekoniecznie. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone na zachodzie sposoby „walki” ze stresem, które teraz szturmem wkraczają do polskich biur.
Stres jest nieodłączną częścią pracy nie tylko przedstawicieli takich zawodów, jak: strażak, chirurg czy makler giełdowy. Problem dotyka także tzw. białych kołnierzyków, czyli osób pracujących w biurze, na pozór w spokojnym otoczeniu. Po prezenterze telewizyjnym i taksówkarzu trzecie miejsce na liście najbardziej stresujących zawodów w 2017 r., opublikowanej przez amerykański serwis z ofertami pracy Career Cast, znalazł się specjalista PR, a na czwartym pracownik korporacji wyższego szczebla. W małych dawkach stres może być motywujący i pobudzać do działania. Jednak po przekroczeniu pewnego poziomu może przynieść odwrotny skutek.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 19 stycznia 2018 r.
Oprac. (l)
Fot. Robert STACHNIK (arch.)