środa, 30 września 2020.
Strona główna > Nauka > Straż Graniczna – formacja najmniej poznana

Straż Graniczna – formacja najmniej poznana

Straż Graniczna – formacja najmniej poznana
Data publikacji: 2020-08-06 06:53
Wywietleń: 543 468137

W czwartek (6.08) o g. 18.00 na witrynach szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej na portalach Facebook oraz YouTube rozpocznie się dyskusja wokół książki „Na granicach niepodległej. Straż Graniczna 1928–1939” pod redakcją dr Artura Ochała i Michała Ruczyńskiego. 

Straż Graniczna (1928–1939) jest najmniej poznaną formacją graniczną II Rzeczypospolitej Polskiej. Jej historia zawsze pozostawała w cieniu Korpusu Ochrony Pogranicza (1924–1939), cenionego przez historyków m.in. za obronę Kresów Wschodnich przed sowiecką dywersją i komunizmem. Straż Graniczna, pomimo podobieństwa zadań w zakresie bezpieczeństwa na pograniczu, ze względu na ochronę granic zachodniej, północnej oraz południowej i w pełni zawodowy charakter, posiadała jako formacja własną specyfikę, o której opowiedzą uczestnicy dyskusji: dr Artur Ochał, Miłosz Filipowiak, Waldemar Bocheński oraz Michał Ruczyński – moderator dyskusji.

- Każda formacja stara się budować własną tożsamość i wspólnotę służby, tak i dzisiejsza Straż Graniczna sięga do chlubnych tradycji polskich formacji granicznych, przypominając o ich dokonaniach, ale także i o porażkach, by wyciągać z nich naukę - mówił dr Ochał w wywiadzie dla "Kuriera". - Dlatego wiele placówek SG nosi dziś z dumą nazwiska patronów, którzy w sposób zaszczytny pełnili służbę w KOP lub SG. Co ciekawe, nasi przedwojenni koledzy także sięgali do tradycji, często przywołując bohaterów kresowych stanic, m.in. płk. Wołodyjowskiego czy płk. Mohorta.

(as)

Na zdjęciu: Dr Artur Ochał: "Wiele placówek SG nosi dziś z dumą nazwiska patronów, którzy w sposób zaszczytny pełnili służbę w KOP lub SG". 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie