Niedziela, 26 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Straż Graniczna – formacja najmniej poznana

Data publikacji: 06 sierpnia 2020 r. 06:53
Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia 2020 r. 06:53
Straż Graniczna – formacja najmniej poznana
 

W czwartek (6.08) o g. 18.00 na witrynach szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej na portalach Facebook oraz YouTube rozpocznie się dyskusja wokół książki „Na granicach niepodległej. Straż Graniczna 1928–1939” pod redakcją dr Artura Ochała i Michała Ruczyńskiego. 

Straż Graniczna (1928–1939) jest najmniej poznaną formacją graniczną II Rzeczypospolitej Polskiej. Jej historia zawsze pozostawała w cieniu Korpusu Ochrony Pogranicza (1924–1939), cenionego przez historyków m.in. za obronę Kresów Wschodnich przed sowiecką dywersją i komunizmem. Straż Graniczna, pomimo podobieństwa zadań w zakresie bezpieczeństwa na pograniczu, ze względu na ochronę granic zachodniej, północnej oraz południowej i w pełni zawodowy charakter, posiadała jako formacja własną specyfikę, o której opowiedzą uczestnicy dyskusji: dr Artur Ochał, Miłosz Filipowiak, Waldemar Bocheński oraz Michał Ruczyński – moderator dyskusji.

- Każda formacja stara się budować własną tożsamość i wspólnotę służby, tak i dzisiejsza Straż Graniczna sięga do chlubnych tradycji polskich formacji granicznych, przypominając o ich dokonaniach, ale także i o porażkach, by wyciągać z nich naukę - mówił dr Ochał w wywiadzie dla "Kuriera". - Dlatego wiele placówek SG nosi dziś z dumą nazwiska patronów, którzy w sposób zaszczytny pełnili służbę w KOP lub SG. Co ciekawe, nasi przedwojenni koledzy także sięgali do tradycji, często przywołując bohaterów kresowych stanic, m.in. płk. Wołodyjowskiego czy płk. Mohorta.

(as)

Na zdjęciu: Dr Artur Ochał: "Wiele placówek SG nosi dziś z dumą nazwiska patronów, którzy w sposób zaszczytny pełnili służbę w KOP lub SG". 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA