niedziela, 17 stycznia 2021r.

Spacery po stoczni z IPN (galeria)

Data publikacji: 2015-08-30 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-01 13:32
Spacery po stoczni z IPN (galeria)
 

W związku z 35. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie zorganizował w tym miesiącu historyczne spacery po dawnej Stoczni Szczecińskiej. Zakład w 1980 roku był strajkowym centrum miasta.

Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego w okresie PRL była jednym z największym pracodawców w regionie. Zatrudnienie znajdowało tu od kilku do kilkunastu tysięcy ludzi różnych profesji, pochodzenia i wykształcenia. Stoczniowcy z jednej strony byli faworyzowani przez władzę, z drugiej – stanowili środowisko niepokorne i wywrotowe, środowisko ludzi twardych, zahartowanych ciężkimi warunkami pracy i tworzących silny zespół. To właśnie tam narodziła się „Solidarność” – wielki, wolnościowy ruch społeczny, który przyczynił się do upadku komunistycznej dyktatury w Polsce.

IPN przygotował w sierpniu serię spacerów edukacyjnych pod tytułem „Szczecińskie stocznie. Symbole epok. Od Schiffswerke do Solidarności”. Ich uczestnicy mogli poznać przekrojową historię stoczni w Szczecinie – począwszy od czasów niemieckich, aż do upadku komunizmu, a także z bliska zobaczyć niedostępne na co dzień stoczniowe pochylnie, hale montażowe oraz historyczną świetlicę, w której podpisywano porozumienia robotników z władzą. Zwiedzanie wzbogacone było pokazem zdjęć i krótkim wykładem. W dwugodzinnych spacerach uczestniczyło po ok. 20 osób.

Dodajmy, że były one prologiem dla wystawy, również przygotowanej przez szczeciński IPN, pt. „Stocznia Szczecińska. Historia nie tylko polityczna” . Jej otwarcie odbędzie się w niedzielę o g. 17 w dawnej alei kwiatowej. Tekst i fot. (ek)

Na zdjęciu: Ostatni ze spacerów edukacyjnych odbył się w miniony piątek. Po stoczniowych terenach oprowadzał Mateusz Lipko ze szczecińskiego oddziału IPN.

Więcej zdjęć w naszej galerii

Komentarze

Wawrzek
2015-09-01 11:20:05
No cóż Stocznie i cały Przemysł Stoczniowy został zlikwidowany według hasła wypowiedzianego w 1989 przez MF Rakowskiego- "Polską nie da się rządzić dopóki istnieć będą duże Zakłady". On to powtórzył za twórcą "nowego systemu ekonomiczno- politycznego" Sorosem. Efekt jest jakaś gospodarka w Polsce ale nie polska.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ