Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

SONDA. Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów

Data publikacji: 29 czerwca 2016 r. 11:34
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
SONDA. Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów
 

Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości: – Reforma, którą zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest dobrym i odważnym pomysłem, o którym mówiło się od wielu lat, ale poprzedni ministrowie bali się go zrealizować. Resort ma świadomość, że to nie będzie łatwe zadanie, bo proces odkręcenia podziału na szkołę podstawową i gimnazjum jest trudny. Widzę jednak determinację ministerstwa. Proces zjednoczenia będzie rozciągnięty w czasie. To nie stanie się w jednej chwili. Należy uporać się z tematem budynków. A z informacją o reformie dotrzeć do rodziców, żeby nie było niepewności. Należy także ostrożnie zająć się sprawami nauczycieli.

Urszula Pańka, szczecińska radna PO, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli: – Dziś wiemy tylko tyle, że w 2017 r. będzie ośmioklasowa szkoła podstawowa. Brakuje konkretów, przez co trudno jest się odnieść do sprawy. Reforma systemu oświaty nie może być jednak rewolucyjna, powinna być ewolucyjna. Należy ją przedyskutować i dopracować. Decyzja musi być poparta badaniami. Należy też przeprowadzić program pilotażowy. A tego tu nie widzę. Na razie jest zbyt wiele niejasnych punktów. Nie ma dokumentów. Nie wiemy, jakie będą podręczniki i kto je napisze. Odnoszę wrażenie, że ta reforma jest zmianą na pokaz. Na zasadzie: PiS obiecał w wyborach powrót do ośmioklasowej podstawówki, to teraz to realizuje. Brakuje refleksji. Proszę też pamiętać, że na gimnazja poszły ogromne pieniądze.

(masz)

Janina Mucek, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w UGiM Goleniów: – Propozycje zmian w systemie oświaty trzeba przeanalizować, nie komentować ich na gorąco, emocjonalnie. Widzę w nich sporo bardzo słusznych postulatów: położenie akcentu na wczesną naukę czytania, na tworzenie atrakcyjnego księgozbioru w bibliotekach szkolnych, na zbliżenie programów szkolnych do życia. Pora też wreszcie uporządkować sprawę podstawy programowej, podręczników. Najwięcej emocji będzie budzić pomysł powrotu do starego systemu oświaty, bez gimnazjów, za to z dłuższą szkołą powszechną i dłuższymi o rok liceami i technikami. Tu też bez trudu znajdziemy pozytywy, na przykład więcej czasu na tworzenie się więzi między uczniami, którzy teraz co trzy lata są wyrywani ze swojego środowiska i przenoszeni w nowe. Budowa więzi społecznych jest nie mniej ważna niż dobre wyniki egzaminów, a młodzi ludzie docenią je dopiero w wieku dojrzałym. Sporym wyzwaniem będzie dopasowanie bazy lokalowej do nowych potrzeb, dobór odpowiedniej kadry. Dobrze, że przewidywany jest kilkuletni okres dostosowawczy, pozwoli on na zaplanowanie inwestycji oświatowych. W gminie Goleniów powołamy wkrótce zespół fachowców z różnych dziedzin, który zajmie się opracowaniem pomysłów na przekształcanie naszej oświaty stosownie do proponowanego przez ministerstwo kształtu systemu oświaty. Na razie czekamy na szczegóły ministerialnych propozycji.

(cm)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Open
2016-06-30 21:02:10
Dlaczego nie rozmawiamy o kosztach? Infrastruktura, opracowanie nowych podręczników, szkolenie nauczycieli. Miliardy. Dołożysz się? Nie masz wyjścia. Pis cię wydoi.
....
2016-06-30 13:11:41
Należałoby ograniczyć obowiązek szkolny do wymogu - ukończenia 6 klas szkoły powszechnej do 16. roku życia. Rozwalić w końcu skansen komunizmu ZNP.
SOPLICA
2016-06-30 12:21:50
WITAMY KOMUNĘ. PYTAM SIĘ ELITĘ PiS, CO JESZCZE?
pedagog
2016-06-30 12:04:41
A co ty "jack" miałeś do powiedzenia? Nie rozśmieszaj. Ile lat powinna trwać nauka podstaw - o tym powinien decydować program i nauczyciele.
jack
2016-06-29 17:53:22
ja byłem przeciwny jak wprowadzano gimnazja teraz po tylu latach znowu będzie 8 letnia szkoła podstawowa i tutaj jestem tez przeciwko bo po tylu latach robi się znowu bałagan zamieszanie no i ile będzie nas to kosztowało podatnika ta cała zmiana
może chociaż tego
2016-06-29 14:25:34
ten rząd nie spieprzy
Sylwia
2016-06-29 14:18:43
ALE I SENSACJA. OŚMIOKLASOWA SZKOŁA PODSTAWOWA POWINNA POZOSTAĆ DO DZISIAJ .
Gimbaza
2016-06-29 12:37:32
Uhm, straszną ewolucję wprowadzano z gimnazjami w 1999 r.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA